Content

Newsy

Owoce, Warzywa, Z kraju

Uprawy ogrodnicze w dobrej kondycji

Data2016-06-26 Ilość wyświetleń1161 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
upload/newsy/1594/dsc-2396-big_big.jpg
Tegoroczna zima nie wyrządziła znaczących szkód w uprawach ogrodniczych, co nie oznacza jednak, że nie wystąpiły one wcale. W ocenie GUS, niewielkie uszkodzenia odnotowano w młodych nasadzeniach drzew i krzewów owocowych oraz na plantacjach truskawek.

Ostatnia zima generalnie była łagodna. Niektórym uprawom zaszkodziły jednak silne, styczniowe mrozy, które wystąpiły przy braku okrywy śnieżnej. Dość mocno ucierpiały zwłaszcza młode plantacje założone w 2015 roku. Notowana w ubiegłym roku susza dała się we znaki malinom. W rezultacie, rośliny te weszły w stan zimowego spoczynku wyraźnie osłabione, a niektóre jesienne odmiany zaschły jeszcze przed końcem owocowania. Plantacjom doskwierał również przędziorek chmielowiec, którego występowanie obserwuje się także w bieżącym roku.
 
W 2016 r. drzewa i krzewy owocowe wznowiły wegetację bardzo wcześnie. Spowolniły ją jednak wiosenne chłody. W efekcie, w większości przypadków rośliny sadownicze ruszyły z wiosenną wegetacją później niż rok temu. Kwietniowe chłody spowodowały opóźnienie kwitnienia i wegetacji.
 
Truskawki, a także drzewa i krzewy owocowe kwitły na ogół obficie. Deszczowe i chłodne dni w okresie kwitnienia utrudniały jednak oblot pszczół i zapylanie. W ostatniej dekadzie kwietnia w wielu rejonach pojawiły się przymrozki. Cieplejsze dni nastąpiły dopiero w pierwszej i drugiej dekadzie maja. Zdaniem rzeczoznawców GUS, w skali kraju stan drzew i krzewów owocowych jest znacząco zróżnicowany, jednak na ogół dobry. Jako dobry oceniono również stan większości plantacji truskawek.
Panujące w kwietniu i na początku maja chłodne noce niekorzystnie oddziaływały na wegetację warzyw. W okresie tym występowały również niedobory wody. Poprawa warunków wilgotnościowych dla upraw warzywnych nastąpiła dopiero w II dekadzie maja. Kluczowe dla plonowania warzyw będą jednak kolejne miesiące. Szczególnie na plantacjach nie wyposażonych w systemy nawadniania.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Owoce

upload/art/923/zurawine-cenimy-ze-wzgledu-na-jej-kwasne-i-cierpkie-w-smaku-owoce-ktore-zawieraja-duzo-witaminy-c

Mniej znaczy więcej - Żurawina

Najczęściej można spotkać w naturalnym środowisku żurawinę na terenie Puszczy Białowieskiej a także Puszczy Knyszyńskiej.

Owoce
upload/art/722/unnamed-1

Pozostałości środków ochrony roślin w żywności europejskiej

Jak wynika z ostatnio opublikowanego raportu EFSA (Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności) 97% z blisko osiemdziesięciu trzech tysięcy przebadanych w państwach UE, Islandii i Norwegii próbek żywności nie zawierało (53,6%) lub zawierało jedynie śladowe (dopuszczalne) zawartości pozostałości środków ochrony roślin.

Owoce
upload/art/855/odmiana-ligol

Jabłkowy zawrót głowy

Jesień to czas zbioru jabłek. Obecny sezon jest całkowicie zróżnicowany względem ubiegłych. W tym roku pojawiały się problemy z przymrozkami wiosennymi i zawiązaniem owoców w wielu rejonach.

Owoce
upload/art/449/36438746-ml

Przedłużone wsparcie dla rolników w związku z rosyjskim embargiem

W odpowiedzi na prolongatę do sierpnia przyszłego roku rosyjskich restrykcji importowych, dotyczących głównie unijnych produktów rolnych i spożywczych, w piątek (07.08.2015 r.).

Owoce

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Jęczmień
czwartek, 11 Listopad 2021
Ikonka Jęczmień
+1,7%
980
/images/notowania/box/wzrost.png
na targowiskach
upload/nawozenie/13/pszenica-ozima_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Pszenica ozima
Pszenica ozima ma dość duże wymagania cieplne podczas całego okresu wegetacji
Nowa Sól
sobota, 4 Grudzień 2021
1°C
0°C
min
2°C
max
0