Content

Newsy

Owoce, Ze świata

Uzbekistan wyeksportował rekordową ilość winogron stołowych

Data2022-12-08 Ilość wyświetleń83 wyświetleń
upload/newsy/6342/grapes-5657691-1280_big.jpg
Sezon na eksport świeżych winogron stołowych do Uzbekistanu rozpoczął się w czerwcu tego roku odmianami wcześnie dojrzewającymi, tj. około tydzień wcześniej niż w zeszłym roku.

Według danych Uzbekistan wysłał rekordową ilość winogron stołowych w ciągu ostatnich sześciu miesięcy od rozpoczęcia sezonu eksportowego.

Dowiedz się więcej o pszenicy jarej

Według wstępnych oficjalnych statystyk od początku czerwca do końca listopada 2022 roku Uzbekistan wywiózł 206,8 tys. ton. Biorąc pod uwagę, że w tym samym okresie w 2021 roku wysłano rekordową ilość świeżych winogron, w 2022 roku Uzbekistan zaktualizował poprzedni rekord.

Większość świeżych winogron stołowych z Uzbekistanu została dostarczona na rynek rosyjski, a łączny udział czterech krajów, Rosji, Kazachstanu, Kirgistanu i Białorusi, stanowi 99,6% całkowitego eksportu.

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Owoce

upload/art/855/odmiana-ligol

Jabłkowy zawrót głowy

Jesień to czas zbioru jabłek. Obecny sezon jest całkowicie zróżnicowany względem ubiegłych. W tym roku pojawiały się problemy z przymrozkami wiosennymi i zawiązaniem owoców w wielu rejonach.

Owoce
upload/art/449/36438746-ml

Przedłużone wsparcie dla rolników w związku z rosyjskim embargiem

W odpowiedzi na prolongatę do sierpnia przyszłego roku rosyjskich restrykcji importowych, dotyczących głównie unijnych produktów rolnych i spożywczych, w piątek (07.08.2015 r.).

Owoce
upload/art/923/zurawine-cenimy-ze-wzgledu-na-jej-kwasne-i-cierpkie-w-smaku-owoce-ktore-zawieraja-duzo-witaminy-c

Mniej znaczy więcej - Żurawina

Najczęściej można spotkać w naturalnym środowisku żurawinę na terenie Puszczy Białowieskiej a także Puszczy Knyszyńskiej.

Owoce
upload/art/722/unnamed-1

Pozostałości środków ochrony roślin w żywności europejskiej

Jak wynika z ostatnio opublikowanego raportu EFSA (Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności) 97% z blisko osiemdziesięciu trzech tysięcy przebadanych w państwach UE, Islandii i Norwegii próbek żywności nie zawierało (53,6%) lub zawierało jedynie śladowe (dopuszczalne) zawartości pozostałości środków ochrony roślin.

Owoce
>>>