Content

Newsy

Owoce, Z kraju

W 2016 roku polscy sadownicy zebrali 4 mln ton owoców z drzew

Data2016-10-05 Ilość wyświetleń1035 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
upload/newsy/1796/jablka547-big_big.jpg
Tegoroczne zbiory jabłek wyniosły 3,5 mln ton.
Jak wynika z najnowszych szacunków, tegoroczne zbiory owoców z drzew w Polsce wyniosły 4,0 mln ton i były o ponad 10% wyższe względem ubiegłorocznej produkcji. Prawie 88% wszystkich zebranych owoców z drzew stanowiły jabłka, których produkcję oszacowano na 3,5 mln ton.

W 2016 roku wznowienie wegetacji drzew wiosną było opóźnione, a warunki pogodowe podczas kwitnienia na ogół były niesprzyjające. Pomimo to, drzewa w większości dobrze zawiązały owoce. Warunki dla dalszej wegetacji ocenia się jako korzystne. Zdaniem GUS, owoce generalnie dorastały w odpowiednich warunkach termicznych i wilgotnościowych, choć lokalnie odnotowano uszkodzenia upraw spowodowane gradobiciem.
 
Możliwości produkcyjne polskich sadów zwiększają się z roku na rok. W uprawie pojawiają się nowe, plenne odmiany. W najbliższym czasie w okresie pełnego owocowania znajdą się niedawno założone sady, co powinno stopniowo przekładać się na wzrost zbiorów większości gatunków owoców z drzew, w tym przede wszystkim jabłek i czereśni.
W bieżącym roku produkcja jabłek była rekordowa. Wysoka podaż i niskie ceny mogą prowadzić jednak do sytuacji, że nie wszystkie owoce zostaną zebrane. W ocenie GUS, tegoroczne zbiory jabłek przekroczyły poziom 3,5 mln ton i były o ok. 12-15% większe niż rok temu. Produkcję gruszek określa się na 80 tys. ton, a śliwek - na 110 tys. ton. Zbiory tych owoców mogą być o ok. 15% wyższe od ubiegłorocznych. O blisko 10% większe względem 2015 r. były również zbiory wiśni, szacowane na 195 tys. ton. W przypadku czereśni produkcję ocenia się na ok. 54 tys. ton, tj. o 11% więcej w relacji do minionego roku. Zbliżone do ubiegłego roku były natomiast zbiory brzoskwiń, moreli i orzechów włoskich, które w sumie wyniosły ok. 21 tys. ton.
 
W związku z tym, tegoroczną produkcję owoców z drzew przewiduje się na 4 mln ton, co oznacza 12-procentową zwyżkę wobec 2015 r.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Owoce

upload/art/923/zurawine-cenimy-ze-wzgledu-na-jej-kwasne-i-cierpkie-w-smaku-owoce-ktore-zawieraja-duzo-witaminy-c

Mniej znaczy więcej - Żurawina

Najczęściej można spotkać w naturalnym środowisku żurawinę na terenie Puszczy Białowieskiej a także Puszczy Knyszyńskiej.

Owoce
upload/art/855/odmiana-ligol

Jabłkowy zawrót głowy

Jesień to czas zbioru jabłek. Obecny sezon jest całkowicie zróżnicowany względem ubiegłych. W tym roku pojawiały się problemy z przymrozkami wiosennymi i zawiązaniem owoców w wielu rejonach.

Owoce
upload/art/722/unnamed-1

Pozostałości środków ochrony roślin w żywności europejskiej

Jak wynika z ostatnio opublikowanego raportu EFSA (Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności) 97% z blisko osiemdziesięciu trzech tysięcy przebadanych w państwach UE, Islandii i Norwegii próbek żywności nie zawierało (53,6%) lub zawierało jedynie śladowe (dopuszczalne) zawartości pozostałości środków ochrony roślin.

Owoce
upload/art/449/36438746-ml

Przedłużone wsparcie dla rolników w związku z rosyjskim embargiem

W odpowiedzi na prolongatę do sierpnia przyszłego roku rosyjskich restrykcji importowych, dotyczących głównie unijnych produktów rolnych i spożywczych, w piątek (07.08.2015 r.).

Owoce

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Pszenżyto
poniedziałek, 10 Styczeń 2022
Ikonka Pszenżyto/images/notowania/box/spadek.png
-1,1%
1048
na targowiskach
upload/nawozenie/16/pszenica-jara_medium.jpg
Nawożenie upraw

Pszenica jara
Lepiej znosi chłody niż nadmierne temperatury, zwłaszcza w fazie strzelania w źdźbło
Blizanów
wtorek, 25 Styczeń 2022
1°C
1°C
min
2°C
max
0