Newsy

Owoce, Warzywa, Z kraju

W 2016 roku zaimportowaliśmy niemal 2 mln ton warzyw i owoców

Data7 dni temu Ilość wyświetleń221 wyświetleń

Banany dominują w imporcie warzyw i owoców do Polski.
W ubiegłym roku import warzyw i owoców do Polski oszacowano na niespełna 2 mln ton. Głównym dostawcą produktów ogrodnictwa do naszego kraju była Hiszpania, z kolei najważniejszym produktem – banany i pomidory.

Jak wskazują dane zebrane przez Eurostat, w 2016 roku całkowity import warzyw i owoców do naszego kraju ukształtował się na poziomie 1,961 mln ton. W relacji do wcześniejszego roku przywóz produktów ogrodnictwa do Polski uległ zatem obniżce o prawie 30 tys. ton. W minionym roku największe ilości owoców i warzyw sprowadziliśmy z krajów Unii Europejskiej, skąd pochodziło 1,677 mln ton.
 
W 2016 roku kluczowymi dostawcami warzyw i owoców na polski rynek były Hiszpania, Holandia i Niemcy. Pierwszy ze wspomnianych krajów wysłał do nas niespełna 524 tys. ton produktów ogrodnictwa, a następne dwa odpowiednio: 379 tys. ton (Holandia) i 230 tys. ton (Niemcy). Zakupy w tych trzech krajach stanowiły zatem 58% importu warzyw i owoców ogółem. Poza tym, wśród ważnych dostawców wymienia się: Włochy (209 tys. ton), Ekwador (117 tys. ton) i Belgię (93 tys. ton).
 
To jeszcze nie koniec przymrozków. Sprawdź naszą rolniczą prognozę pogody

Przyglądając się produktom, które dominowały w polskim imporcie warzyw i owoców, uwagę zwraca wynik osiągnięty w przypadku bananów. W ostatnim roku zakupiliśmy niemal 305 tys. ton tych owoców, co stanowiło ponad 15% całkowitego importu produktów ogrodnictwa. Drugie miejsce w ogólnym zestawieniu przypadło dla pomarańczy, a trzecie dla pomidorów. Ich przywóz oszacowano na odpowiednio: 157,5 tys. ton i 142 tys. ton. Następne pozycje na liście zajęły mandarynki (140,5 tys. ton), arbuzy (131 tys. ton) i cytryny (100 tys. ton). Ponadto, krajowi importerzy sprowadzili również 95 tys. ton winogron, 55 tys. ton cebuli, a także 52 tys. ton nektarynek.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Owoce

Przedłużone wsparcie dla rolników w związku z rosyjskim embargiem

W odpowiedzi na prolongatę do sierpnia przyszłego roku rosyjskich restrykcji importowych, dotyczących głównie unijnych produktów rolnych i spożywczych, w piątek (07.08.2015 r.).

Owoce

Pozostałości środków ochrony roślin w żywności europejskiej

Jak wynika z ostatnio opublikowanego raportu EFSA (Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności) 97% z blisko osiemdziesięciu trzech tysięcy przebadanych w państwach UE, Islandii i Norwegii próbek żywności nie zawierało (53,6%) lub zawierało jedynie śladowe (dopuszczalne) zawartości pozostałości środków ochrony roślin.

Owoce

Nowe zasady nasadzeń winorośli w Unii Europejskiej

Zostało opublikowane Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2015/561 z dnia 7 kwietnia 2015 r. ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia (UE) nr 1308/2013 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do systemu zezwoleń na nasadzenia winorośli.

Owoce

Komisja Europejska zatwierdziła nowe programy promujące produkty rolne

Komisja Europejska zatwierdziła 41 nowych programów mających na celu promowanie produktów rolnych w Unii Europejskiej

Owoce

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Kukurydza
czwartek, 20 Kwiecień 2017
-0,6%
813
na targowiskach
Nawożenie upraw

Owies
Nie jest wrażliwy na niskie temperatury i kiełkuje w temperaturze 2-3ºC
Przybiernów
czwartek, 27 Kwiecień 2017
niewielkie zachmurzenie
5°C
-1°C
min
11°C
max