Content

Newsy

Owoce, Z kraju, Unia Europejska

Wysokie zapasy jabłek w UE, rekordowe w Polsce

Data2016-01-10 Ilość wyświetleń1231 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
upload/newsy/1252/jablka52_big.jpg
Według danych zebranych przez World Apple and Pear Association (WAPA), zapasy jabłek w Unii Europejskiej w dalszym ciągu kształtują się na relatywnie wysokim poziomie. W grudniu 2015 roku najwyższe zapasy tych owoców w całej UE posiadała Polska.

Z danych zebranych przez WAPA wynika, iż na początku grudnia 2015 r. w unijnych magazynach zgromadzono o 1,4% mniej jabłek niż przed rokiem. Spoglądając jednak na zapasy jabłek w ostatniej dekadzie, ubiegłoroczny wynik był drugim co do wielkości, zaraz po 2014 r. kiedy to rosyjskie embargo szczególnie mocno dało się we znaki unijnym producentom.

W ubiegłym miesiącu największe zapasy jabłek wśród unijnych krajów odnotowano w Polsce, gdzie sięgnęły one 1,5 mln ton. W relacji do tego samego okresu w 2014 r. były one o 2,4% większe, z kolei w stosunku do 2013 r. ich ilość była wyższa aż o 21%. Wśród pozostałych krajów UE warto wspomnieć o Włoszech, gdzie poziom zapasów oceniono na 1,49 mln ton, tj. o 7,1% poniżej wcześniejszego roku. Ponadto, odpowiednio: 385 tys. ton (-8,5% r/r) i 201 tys. ton (-11,1% r/r) owoców znajdowało się w chłodniach w Niemczech i Hiszpanii.

Dowiedz się jak prawidłowo nawozić sady

Jak wskazują analitycy WAPA, na wyższe zapasy jabłek w Polsce przede wszystkim wpłynęły relatywnie wysokie zbiory oraz mniejszy eksport tych owoców w pierwszych miesiącach bieżącego sezonu. Eksperci zwracają również uwagę na redukcję dostaw jabłek do przetwórstwa, wynikającą ze wzrostu cen owoców deserowych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Owoce

upload/art/449/36438746-ml

Przedłużone wsparcie dla rolników w związku z rosyjskim embargiem

W odpowiedzi na prolongatę do sierpnia przyszłego roku rosyjskich restrykcji importowych, dotyczących głównie unijnych produktów rolnych i spożywczych, w piątek (07.08.2015 r.).

Owoce
upload/art/923/zurawine-cenimy-ze-wzgledu-na-jej-kwasne-i-cierpkie-w-smaku-owoce-ktore-zawieraja-duzo-witaminy-c

Mniej znaczy więcej - Żurawina

Najczęściej można spotkać w naturalnym środowisku żurawinę na terenie Puszczy Białowieskiej a także Puszczy Knyszyńskiej.

Owoce
upload/art/855/odmiana-ligol

Jabłkowy zawrót głowy

Jesień to czas zbioru jabłek. Obecny sezon jest całkowicie zróżnicowany względem ubiegłych. W tym roku pojawiały się problemy z przymrozkami wiosennymi i zawiązaniem owoców w wielu rejonach.

Owoce
upload/art/722/unnamed-1

Pozostałości środków ochrony roślin w żywności europejskiej

Jak wynika z ostatnio opublikowanego raportu EFSA (Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności) 97% z blisko osiemdziesięciu trzech tysięcy przebadanych w państwach UE, Islandii i Norwegii próbek żywności nie zawierało (53,6%) lub zawierało jedynie śladowe (dopuszczalne) zawartości pozostałości środków ochrony roślin.

Owoce

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Pszenżyto
poniedziałek, 10 Styczeń 2022
Ikonka Pszenżyto/images/notowania/box/spadek.png
-1,1%
1048
na targowiskach
upload/nawozenie/13/pszenica-ozima_1_medium.jpg
Nawożenie upraw

Pszenica ozima
Pszenica ozima ma dość duże wymagania cieplne podczas całego okresu wegetacji
Skierbieszów
czwartek, 20 Styczeń 2022
-2°C
-4°C
min
1°C
max
0