Newsy

Owoce, Z kraju

Wzrost eksportu jabłek sprzyja cenom

Data2017-04-12 Ilość wyświetleń326 wyświetleń
Wysoki eksport i spadające zapasy przekładają się na zwyżki cen jabłek w Polsce. W ubiegłym miesiącu po raz pierwszy w bieżącym sezonie owoce te były droższe względem wcześniejszego roku.

Na początku lutego br. w polskich magazynach pozostawało niespełna 1 mln ton jabłek. Zapasy tych owoców były zatem o 4% niższe względem analogicznego okresu w 2016 r. Jak wynika z danych Światowego Stowarzyszenia Jabłek i Gruszek (WAPA), na przestrzeni stycznia zapasy jabłek w Polsce zmniejszyły się zatem o niespełna 200 tys. ton. Spadającej podaży tych owoców sprzyjał również ich eksport, który w pierwszych sześciu miesiącach sezonu 2016/2017 wzrósł o prawie połowię do 330 tys. ton. Głównym odbiorcą polskich jabłek była Białoruś, która zakupiła 125 tys. ton owoców, tj. o ponad 270% więcej w niż w tym samym okresie poprzedniego sezonu. Poza tym, spore ilości owoców zakupiły do nas Niemcy, a także Rumunia, Kazachstan, Czechy i Łotwa.

Zobacz, co decyduje o efektywności nawożenia fosforem

Zmniejszająca się z miesiąca na miesiąc dostępność jabłek z ubiegłorocznych zbiorów zaczyna być zauważalna również w pod względem cenowym. W połowie marca 2017 roku średnia cena jabłek deserowych ukształtowała się na poziomie 1,07 zł/kg, tj. o 2% wyższym w relacji do 2016 roku. Warto zatem odnotować, iż pierwszy raz w tym sezonie owoce te podrożały w skali roku. Jak wynika z danych opublikowanych przez MRiRW, w rozpatrywanym okresie przeciętna stawka oferowana za jabłka przemysłowe wyniosła 0,33 zł/kg, co stanowiło zwyżkę o przeszło 20% wobec cen sprzed roku.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Owoce

Komisja Europejska zatwierdziła nowe programy promujące produkty rolne

Komisja Europejska zatwierdziła 41 nowych programów mających na celu promowanie produktów rolnych w Unii Europejskiej

Owoce

Przedłużone wsparcie dla rolników w związku z rosyjskim embargiem

W odpowiedzi na prolongatę do sierpnia przyszłego roku rosyjskich restrykcji importowych, dotyczących głównie unijnych produktów rolnych i spożywczych, w piątek (07.08.2015 r.).

Owoce

Pozostałości środków ochrony roślin w żywności europejskiej

Jak wynika z ostatnio opublikowanego raportu EFSA (Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności) 97% z blisko osiemdziesięciu trzech tysięcy przebadanych w państwach UE, Islandii i Norwegii próbek żywności nie zawierało (53,6%) lub zawierało jedynie śladowe (dopuszczalne) zawartości pozostałości środków ochrony roślin.

Owoce

Nowe zasady nasadzeń winorośli w Unii Europejskiej

Zostało opublikowane Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2015/561 z dnia 7 kwietnia 2015 r. ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia (UE) nr 1308/2013 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do systemu zezwoleń na nasadzenia winorośli.

Owoce

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Pszenica
czwartek, 22 Czerwiec 2017
+1,1%
784
na targowiskach
Nawożenie upraw

Pszenica ozima
Pszenica ozima ma dość duże wymagania cieplne podczas całego okresu wegetacji
Sielinko
sobota, 24 Czerwiec 2017
słaba mżawka
19°C
15°C
min
23°C
max