Content

Newsy

Owoce, Z kraju

Zaskakująco niskie spożycie jabłek w Polsce

Data2017-06-10 Ilość wyświetleń1325 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
upload/newsy/2295/jablka61_big.jpg
Od kilkunastu lat w Polsce obserwowane są dwie tendencje w obrębie jabłek. Jedna z nich dotyczy wzrostu produkcji, a druga – spadku spożycia.

Pomimo wzrostu produkcji jabłek w Polsce, w ostatnich latach notowany jest systematyczny spadek ich spożycia. Polacy coraz częściej zastępują krajowe jabłka, droższymi, importowanymi owocami. W konsekwencji roczne spożycie krajowych jabłek kształtuje się na poziomie niecałych 13 kg, co oznacza ilość jedną z najniższych w Europie.
 
W opinii eksperta Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych, prof. Eberharda Makosza, jeszcze w latach 80. XX wieku (1982-1986) konsumpcja tych owoców w Polsce była dwukrotnie większa i sięgała od 22 do nawet 27 kg na osobę, natomiast ich udział w spożyciu wynosił 60% całkowitej produkcji.
 
Tendencje spadkowe zaczęto obserwować dopiero na przełomie XX i XXI wieku. W latach 1997-2005 spożycie utrzymywało się w granicy od 20 do 24 kg/os. Natomiast przełom nastąpił w roku 2007, kiedy spadło ono wobec lat poprzednich o 7 kg /os w ciągu roku i wyniosło 17 kg/os. W kolejnych latach kontynuowany był trend zniżkowy. Obecnie udział jabłek przeznaczonych do konsumpcji wynosi zaledwie 13% ogólnej produkcji polskich jabłek. Według prof. Makosza, w żadnym innym kraju nie spotyka się tak niskiego wskaźnika.

Poznaj naszych ekspertów i zadaj im pytanie
 
Jak podkreśla ekspert, do spadku zainteresowania świeżymi jabłkami w Polsce przyczyniła się dość niska jakość oferowanych jabłek, które w rzeczywistości powinny zostać przeznaczone do przetwórstwa. Jednocześnie rynek został zalany owocami południowymi atrakcyjniejszymi pod względem jakości, smaku i odmian.

Warto przy tym podkreślić, że pomimo znaczącego spadku spożycia jabłek w Polsce, eksport jabłek z naszego kraju systematycznie rośnie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Owoce

upload/art/855/odmiana-ligol

Jabłkowy zawrót głowy

Jesień to czas zbioru jabłek. Obecny sezon jest całkowicie zróżnicowany względem ubiegłych. W tym roku pojawiały się problemy z przymrozkami wiosennymi i zawiązaniem owoców w wielu rejonach.

Owoce
upload/art/449/36438746-ml

Przedłużone wsparcie dla rolników w związku z rosyjskim embargiem

W odpowiedzi na prolongatę do sierpnia przyszłego roku rosyjskich restrykcji importowych, dotyczących głównie unijnych produktów rolnych i spożywczych, w piątek (07.08.2015 r.).

Owoce
upload/art/923/zurawine-cenimy-ze-wzgledu-na-jej-kwasne-i-cierpkie-w-smaku-owoce-ktore-zawieraja-duzo-witaminy-c

Mniej znaczy więcej - Żurawina

Najczęściej można spotkać w naturalnym środowisku żurawinę na terenie Puszczy Białowieskiej a także Puszczy Knyszyńskiej.

Owoce
upload/art/722/unnamed-1

Pozostałości środków ochrony roślin w żywności europejskiej

Jak wynika z ostatnio opublikowanego raportu EFSA (Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności) 97% z blisko osiemdziesięciu trzech tysięcy przebadanych w państwach UE, Islandii i Norwegii próbek żywności nie zawierało (53,6%) lub zawierało jedynie śladowe (dopuszczalne) zawartości pozostałości środków ochrony roślin.

Owoce

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Kukurydza
poniedziałek, 10 Styczeń 2022
Ikonka Kukurydza/images/notowania/box/spadek.png
-3,3%
1283
na targowiskach
upload/nawozenie/18/owies_medium.jpg
Nawożenie upraw

Owies
Nie jest wrażliwy na niskie temperatury i kiełkuje w temperaturze 2-3ºC
Zielona Góra
czwartek, 20 Styczeń 2022
0°C
-2°C
min
3°C
max
0