Newsy

Owoce, Z kraju

Zwiększenie jakości jabłek szansą na poprawę opłacalności produkcji

Data2017-05-18 Ilość wyświetleń330 wyświetleń
Ceny skupu jabłek już drugi sezon z rzędu martwią ich producentów. Jednak eksperci z Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych uspakajają sadowników. Przy uwzględnieniu niektórych czynników istnieje szansa na poprawę opłacalności produkcji tych owoców.

Według profesora Eberharda Makosza z TRSK, najistotniejszym czynnikiem sprzyjającym uzyskaniu wyższych cen jabłek jest poprawa ich jakości. Owoce wysokojakościowe charakteryzują się średnicą od 6,5 do 8,5 cm, brakiem jakichkolwiek uszkodzeń, maksymalnym zabarwieniem skórki, a przede wszystkim soczystością, twardością i jędrnością. Niestety w Polsce udział sadów, w których zbierane są jabłka o określonych wyżej parametrach jest nadal zbyt mały. Zdaniem eksperta, aby wzrosła opłacalność sadów, udział jabłek o wysokich parametrach w plonie powinien kształtować się powyżej 70%.
 
Ważnym czynnikiem jest również dobór odpowiednich odmian do potrzeb zarówno krajowych jak i eksportowych polskich jabłek. W ocenie prof. Makosza, w Polsce najwyższe ceny w skupie płacone są za odmiany typu: Gala,  RedJonaprince, Golden Delicious i Szampion. Ich uprawa to szansa na wyższą opłacalność produkcji.
 
Zobacz jak właściwie nawozić sady

Do niedawna przy analizie opłacalności uprawy opierano się również na konieczności uzyskania maksymalnych plonów z określonej jednostki powierzchni sadowniczej. Obecnie jednak eksperci odchodzą od tego spojrzenia, podkreślając przy tym, iż znacznie ważniejsza i korzystniejsza z punktu widzenia ekonomicznego jest perspektywa produkcji owoców wysokiej jakości. Oznacza to, iż najkorzystniejsze dla sadowników jest zatem dążenie do osiągnięcia plonów, co najmniej 50 ton z hektara oraz wysokojakościowych i atrakcyjnych rynkowo odmian jabłek.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Owoce

Pozostałości środków ochrony roślin w żywności europejskiej

Jak wynika z ostatnio opublikowanego raportu EFSA (Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności) 97% z blisko osiemdziesięciu trzech tysięcy przebadanych w państwach UE, Islandii i Norwegii próbek żywności nie zawierało (53,6%) lub zawierało jedynie śladowe (dopuszczalne) zawartości pozostałości środków ochrony roślin.

Owoce

Komisja Europejska zatwierdziła nowe programy promujące produkty rolne

Komisja Europejska zatwierdziła 41 nowych programów mających na celu promowanie produktów rolnych w Unii Europejskiej

Owoce

Nowe zasady nasadzeń winorośli w Unii Europejskiej

Zostało opublikowane Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2015/561 z dnia 7 kwietnia 2015 r. ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia (UE) nr 1308/2013 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do systemu zezwoleń na nasadzenia winorośli.

Owoce

Przedłużone wsparcie dla rolników w związku z rosyjskim embargiem

W odpowiedzi na prolongatę do sierpnia przyszłego roku rosyjskich restrykcji importowych, dotyczących głównie unijnych produktów rolnych i spożywczych, w piątek (07.08.2015 r.).

Owoce

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Pszenica
czwartek, 20 Lipiec 2017
+0,7%
807
na targowiskach
Nawożenie upraw

Kukurydza na ziarno
Mając bardzo głęboki i silnie rozwinięty system korzeniowy
Wielgomłyny
wtorek, 25 Lipiec 2017
okresami deszcz
18°C
16°C
min
20°C
max