Newsy

Rośliny oleiste, Z kraju, MRiRW

Ceny rzepaku spadły poniżej poziomu zeszłorocznego

Data14 dni temu Ilość wyświetleń728 wyświetleń
Jeszcze na początku roku ceny rzepaku były ekstremalnie wysokie w porównaniu z ubiegłym sezonem oraz kilkoma latami wstecz. Od kwietnia można było zaobserwować niewielkie wahania cen, a na przełomie maja i czerwca – zrównanie notowań zeszłosezonowych z tegorocznymi. Obecnie ceny rzepaku kształtują się na poziomie niższym niż przed rokiem.

Pierwsze czerwcowe notowania Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej wskazują na spadek cen rzepaku, który drugi tydzień z rzędu oscylował na poziomie niższym niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. W dniu 4 czerwca przeciętna stawka, jaką można było otrzymać w punktach skupu za tonę rzepaku wyniosła 1756 zł. Jest to o prawie 7 zł mniej niż otrzymywano rok wcześniej. 
 
Według danych opublikowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, również w relacji tygodniowej zaobserwowano spadek notowań ziaren rzepaku. W dniach od 28 maja do 4 czerwca obniżyły się one o 11 zł/t. Warto podkreślić, że stawka jaką otrzymywano w pierwszą niedzielę czerwca br. była o 1000 zł/t niższa, niż prognozowano jeszcze w kwietniu br.
 
Wraz ze spadkiem cen rzepaku odnotowano obniżkę cen produktów jego przerobu: oleju rzepakowego rafinowanego oraz śruty rzepakowej. Jedynie makuch rzepakowy osiągnął poziom wyższy w skali tygodniowej. I tak za tonę oleju rzepakowego oferowano 3584 zł, tj. o ponad 210 zł/t mniej niż przed tygodniem, ale jednocześnie więcej niż w tym samym czasie 2016 r. - o ok. 230 zł/t. 

Właściwy dobór odmiany rzepaku to podstawa powodzenia w uprawie
 
W przypadku śruty rzepakowej cena spadła poniżej 900 zł/t i była o 18 zł niższa niż w dniu 28 maja, ale jednocześnie przewyższyła kwotę uzyskaną przed rokiem o 21 zł/t. Natomiast o ponad 70 zł/t wyższa od śruty była cena makuchu, wycenionego na 977 zł/t. Makuch, jako jedyny nie stracił na wartości w czerwcowym notowaniu wobec majowego i był o 5 zł/t droższy. W skali roku potaniał natomiast o 7 zł/t.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Rośliny oleiste

Rzepak - właściwy wybór odmiany i stanowiska

Przemyślane i z góry zaplanowane prowadzenie plantacji to podstawa… Przygotowując się do kolejnego sezonu w produkcji rolnej, należy zadbać o prawidłowe przygotowanie stanowiska oraz wybór właściwej odmiany.

Rośliny oleiste

Grad – realne zagrożenie

Niestabilna pogoda jaka utrzymuje się na terenie naszego kraju stwarza zagrożenie dla plantacji rzepaku ozimego, zbóż, buraków, kukurydzy i innych upraw.

Rośliny oleiste

Wraz z ociepleniem powróci „problem” szkodników w rzepaku

Kwiecień to okres znacznych spadków temperatur w całej Polsce, które wpłynęły na spowolnienie wegetacji. Chłodne noce i przymrozki spowodowały również mniejszą aktywność szkodników. Niemniej, jak tylko nieco się ociepli, należy liczyć się z ich nalotami.

Rośliny oleiste

Uprawa soi

Bardzo duży udział zbóż i rzepaku w strukturze zasiewów powoduje, szereg niekorzystnych zjawisk, jak zubożenie gleb w materię organiczną, choroby, szkodniki itp. Alternatywą dla zbożowo-rzepaczanych płodozmianów może być uprawa roślin bobowatych, w tym soi.

Rośliny oleiste

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Jęczmień
czwartek, 22 Czerwiec 2017
-0,9%
715
na targowiskach
Nawożenie upraw

Użytki zielone
Skład botaniczny runi użytków zielonych zależy od czynników środowiskowych
Końskowola
środa, 28 Czerwiec 2017
przejaśnienia
22°C
15°C
min
30°C
max