Content
Newsy
Rośliny oleiste, Unia Europejska
COCERAL: Zbiory oleistych w UE wyniosą 32,2 mln ton


dodaj
do ulubionych
do ulubionych
usuń
z ulubionych
z ulubionych

Produkcję roślin oleistych (soja, słonecznik, rzepak) przewiduje się w 2014 r. na poziomie 32,2 mln ton, co stanowi wzrost o 1,4 mln ton w relacji do 2013 roku. Na zwiększenie szacunków w największym stopniu wpłynął wzrost prognozowanych zbiorów rzepaku, który zrekompensował spadki dotyczące produkcji słonecznika. Jak podaje FAMMU/FAPA areał upraw roślin oleistych w UE-28 pozostanie na zbliżonym poziomie i wyniesie ponad 11,5 mln. Średnie zbiory w tym roku powinny natomiast zwiększyć się z 2,66 t/ha do 2,78 t/ha.
Zdaniem COCERAL tegoroczne unijne zbiory rzepakupowinny ulec wzrostowi o 10,5% do poziomu niespełna 23 mln ton. Stanie się tak dzięki większej powierzchni upraw (0,12 mln ha do 6,78 mln ha) oraz wzrostowi plonów (+0,26 t/ha do 3,36 t/ha). Najwyższych zbiorów eksperci spodziewają się w Niemczech (5,94 mln ton), Francji (5,23 mln ton), Polsce (2,85 mln ton) oraz Wielkiej Brytanii (2,47 mln ton).
Skorzystaj z porad ekspertów i dowiedz się więcej o prawidłowym nawożeniu przedsiewnym pod rzepak ozimy
Na przeciwnym biegunie znajdą się w tym roku zbiory słonecznika, które wg szacunków zmaleją do około 8 mln ton, tj. o ponad 10% mniej niż rok wcześniej. Wśród najbardziej znaczących producentów słonecznika w 2014 r powinni się znaleźć Rumuni (1,76 mln ton), Węgrzy (1,5 mln ton), Bułgarzy (1,46 mln ton), Francuzi (1,56 mln ton) oraz Hiszpanie (0,88 mln ton).
Wzrosty spodziewane są z kolei w przypadku soi, której produkcja powinna wzrosnąć o 5% (0,12 mln ton) do poziomu 1,38 mln ton.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
Porady ekspertów
Rośliny oleiste

Zadbaj przed zimą o plon rzepaku ozimego
dr hab. Marzena S. BrodowskaRzepak ozimy należy do grupy roślin o dużych wymaganiach pokarmowych. W ciągu sezonu wegetacyjnego pobranie podstawowych makroelementów, jak azot, fosfor i potas jest dwukrotnie wyższe niż w przypadku pszenicy ozimej.

Siew rzepaku ozimego – na co zwrócić uwagę?
dr hab. Marzena S. BrodowskaNasiona rzepaku ozimego przeznaczone do siewu powinny charakteryzować się kontrolowaną zawartością substancji antyżywieniowych – kwasu erukowego i glukozynolanów oraz czystością na poziomie 98%.

Glukozynolany – szkodliwe czy pożyteczne?
dr hab. Marzena S. BrodowskaWystępowanie glukozynolanów w roślinach uprawnych ma wiele ważnych konsekwencji gospodarczych.

Skuteczne jesienne nawożenie rzepaku ozimego
dr hab. Marzena S. BrodowskaRzepak należy do roślin o dużych potrzebach pokarmowych w stosunku do azotu, fosforu i potasu oraz wapnia i siarki.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania
Owies
czwartek, 25 Luty 2021

+1,3%
711zł

na targowiskach

Nawożenie upraw
Rośliny jagodowe
Największe wymagania cieplne wykazuje truskawka, mniejsze malina i jeżyna, najmniejsze porzeczki i agrest
Wiskitki
czwartek, 4 Marzec 2021
3°C
-1°C
min
min
7°C
max
max