Newsy

Rośliny oleiste, Z kraju, MRiRW

Duży spadek cen rzepaku – o ponad 100 zł/t w ciągu tygodnia

Data14 dni temu Ilość wyświetleń756 wyświetleń
Dnia 2 lipca 2017 r. za rzepak płacono 1597 zł/t
Według danych zgromadzonych przez Zintegrowany System Rolniczej Informacji Rynkowej wynika, że w dniach od 25 czerwca do 2 lipca 2017 r. nastąpił duży spadek średnich cen rzepaku, a mniejszy - oleju rzepakowego rafinowanego i makuchu rzepakowego. Jedynie śruta rzepakowa w ciągu tygodnia uzyskała wyższą stawkę.

Opublikowane na stronie resortu rolnictwa dane wskazują, że producenci rzepaku mogli uzyskać 1597 zł/t, czyli o 105 zł/t mniej w skali tygodnia. W porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego, różnica w cenie rzepaku w skupach była jeszcze wyższa. Wobec 3 lipca 2016 r. wyniosła ona bowiem 157 zł/t.
 
W ciągu roku na wartości zyskał jedynie olej rafinowany rzepakowy, który wyceniono na 3586 zł/t, tj. więcej o 212 zł/t. Jego notowania spadły jednak w skali tygodniowej o 108 zł/t.

Czytaj także: Rzepak - postaw na dobór sprawdzonej odmiany
 
Pozostałe produkty przerobu, tj. śruta rzepakowa i makuch rzepakowy straciły na wartości w ciągu roku. Uległy obniżeniu o 17 zł/t do 887 zł/t – śruta oraz o 63 zł/t do 920 zł/t – makuch. Warto jednak podkreślić, że w dniu 2 lipca notowania śruty rzepakowej były wyższe o 34 zł/t w porównaniu z 25 czerwca, natomiast makuchu spadły o 21 zł/t.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Rośliny oleiste

Grad – realne zagrożenie

Niestabilna pogoda jaka utrzymuje się na terenie naszego kraju stwarza zagrożenie dla plantacji rzepaku ozimego, zbóż, buraków, kukurydzy i innych upraw.

Rośliny oleiste

Rzepak - właściwy wybór odmiany i stanowiska

Przemyślane i z góry zaplanowane prowadzenie plantacji to podstawa… Przygotowując się do kolejnego sezonu w produkcji rolnej, należy zadbać o prawidłowe przygotowanie stanowiska oraz wybór właściwej odmiany.

Rośliny oleiste

Płodozmian dla rzepaku - jak ograniczyć straty plonu?

Zbyt duży udział rzepaku w strukturze zasiewów to problem z jakim przyszło się zmierzyć. W wielu gospodarstwach z uwagi na koniunkturę i potrzeby rynku zawężono płodozmian, który skupia się praktycznie na dwóch, bądź trzech gatunkach roślin.

Rośliny oleiste

Rzepak - postaw na wybór sprawdzonej odmiany

Przed nami żniwa, ale też czas na zastanowienie się nad przyszłymi zasiewami. Wybór odpowiedniej odmiany do siewu, takiej która sprawdza się w warunkach glebowo-klimatycznych danego regionu to pierwszy i zasadniczy element dobrego plonu.

Rośliny oleiste

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Jęczmień
czwartek, 20 Lipiec 2017
+0,2%
744
na targowiskach
Nawożenie upraw

Sady
Do rodziny różowatych należą: brzoskwinia, czereśnia, grusza, jabłoń, morela, śliwa i wiśnia
Stubno
sobota, 22 Lipiec 2017
niewielkie zachmurzenie
21°C
16°C
min
27°C
max