Content
Newsy
Rośliny oleiste, Z kraju
Mimo niższej powierzchni zbiory rzepaku i rzepiku będą większe


dodaj
do ulubionych
do ulubionych
usuń
z ulubionych
z ulubionych

Według GUS niedobór wilgoci w glebie stwarzał niesprzyjające warunki siewu, kiełkowania nasion i wschodów roślin. Dodatnia temperatura powietrza w listopadzie zeszłego roku podtrzymywała wegetację i stwarzała dobre warunki dla wzrostu i rozwoju roślin.
Dowiedz się więcej o roślinach jagodowych
Rośliny przed wejściem w stan zimowego spoczynku były dobrze wyrośnięte, rozkrzewione i zahartowane. Zima nie spowodowała większych strat w uprawach rzepaku. W sumie na obszarze całego kraju zaorano tylko 0,6% obszaru obsianego jesienią, jednak stan plantacji rzepaku ozimego, który zostawiono pod tegoroczne zbiory oceniano nieco gorzej niż przed rokiem.
Niemniej wegetacja rzepaku wiosną przebiegała raczej bez zakłóceń, ale ilość opadów w kwietniu na przeważającym obszarze kraju była niedostateczna.
Występujące w maju i czerwcu opady deszczu polepszyły stan uwilgotnienia gleby i pozytywnie wpłynęły na stan plantacji. Pomimo gorszej oceny stanu plantacji rzepaku po zimie niż w roku poprzednim oraz wiosennego deficytu opadów, plony rzepaku mogą być większe od zeszłorocznych.
Ocenia się, że areał uprawy rzepaku i rzepiku w tym roku zmalał się w porównaniu do roku wcześniejszego o 0,2% i wynosi ponad 0,8 mln ha. Zbiory rzepaku i rzepiku wstępnie przewiduje się na 2,6 mln t, a zatem więcej o 12% od ubiegłorocznych.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
Porady ekspertów
Rośliny oleiste

Skuteczne jesienne nawożenie rzepaku ozimego
dr hab. Marzena S. BrodowskaRzepak należy do roślin o dużych potrzebach pokarmowych w stosunku do azotu, fosforu i potasu oraz wapnia i siarki.

Zadbaj przed zimą o plon rzepaku ozimego
dr hab. Marzena S. BrodowskaRzepak ozimy należy do grupy roślin o dużych wymaganiach pokarmowych. W ciągu sezonu wegetacyjnego pobranie podstawowych makroelementów, jak azot, fosfor i potas jest dwukrotnie wyższe niż w przypadku pszenicy ozimej.

Siew rzepaku ozimego – na co zwrócić uwagę?
dr hab. Marzena S. BrodowskaNasiona rzepaku ozimego przeznaczone do siewu powinny charakteryzować się kontrolowaną zawartością substancji antyżywieniowych – kwasu erukowego i glukozynolanów oraz czystością na poziomie 98%.

Glukozynolany – szkodliwe czy pożyteczne?
dr hab. Marzena S. BrodowskaWystępowanie glukozynolanów w roślinach uprawnych ma wiele ważnych konsekwencji gospodarczych.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania
Pszenica
czwartek, 25 Luty 2021

+0,7%
946zł

na targowiskach

Nawożenie upraw
Pszenica jara
Lepiej znosi chłody niż nadmierne temperatury, zwłaszcza w fazie strzelania w źdźbło
Boćki
wtorek, 9 Marzec 2021
-3°C
-5°C
min
min
-1°C
max
max