Newsy

Rośliny oleiste, Ze świata

Na globalnym rynku soi prognozowany jest dalszy spadek cen

Data13 dni temu Ilość wyświetleń316 wyświetleń
W maju 2017 r. notowane były dalsze spadki cen soi podyktowane dużą powierzchnią zasiewów na plantacjach amerykańskich oraz wzrostem prognoz dotyczących zbiorów w Argentynie i Brazylii. Spadek cen soi uzależniony był również od wzrostu eksportu z Brazylii wynikającego ze spadku kursu reala w porównaniu z kursem dolara.

Powyższe czynniki spowodowały, że pod koniec maja br. cena soi ukształtowała się na poziomie najniższym notowanym od kwietnia 2016 roku. W dniu 31 maja na giełdzie CBoT w Chicago wyniosła ona w kontrakcie lipcowym 336,57 usd/t, a sierpniowym – 337,38 usd/t, co oznacza spadek zarówno w jednym jak i drugim przypadku o 14 usd/t w porównaniu z danymi sprzed miesiąca.
 
W opinii analityków, istotne znaczenie w kształtowaniu cen soi w kolejnych miesiącach będzie miała globalna produkcja. Według Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA), w bieżącym sezonie 2016/2017 przewidywany jest wzrost zbiorów soi na świecie do rekordowego poziomu 348 mln t. Jest to o 2 mln t więcej od oceny kwietniowej i aż o 35 mln t więcej w porównaniu z produkcją w sezonie 2015/2016.
 
Pomimo, iż w najbliższym sezonie 2017/2018 szacowane zbiory spadną w skali roku o 3,3 mln t, to produkcja i tak osiągnie bardzo wysoki poziom 344,7 mln t. 

Sprawdź prognozę pogody z 405 stacji meteo rozlokowanych w głównych ośrodkach rolniczych na terenie całego kraju
 
Spadek cen soi będzie podyktowany również utrzymującym się dużym zapotrzebowaniem ze strony Chin. Przewiduje się, że w tym sezonie Chiny zakupią nawet o 5 mln t więcej soi w ujęciu rocznym, tj. 88 mln t. Zwiększenie importu do Chin podyktowane będzie wzrostem pogłowia trzody chlewnej w tym kraju oraz zapotrzebowaniem ze strony przemysłu paszowego.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Rośliny oleiste

Grad – realne zagrożenie

Niestabilna pogoda jaka utrzymuje się na terenie naszego kraju stwarza zagrożenie dla plantacji rzepaku ozimego, zbóż, buraków, kukurydzy i innych upraw.

Rośliny oleiste

Wraz z ociepleniem powróci „problem” szkodników w rzepaku

Kwiecień to okres znacznych spadków temperatur w całej Polsce, które wpłynęły na spowolnienie wegetacji. Chłodne noce i przymrozki spowodowały również mniejszą aktywność szkodników. Niemniej, jak tylko nieco się ociepli, należy liczyć się z ich nalotami.

Rośliny oleiste

Rzepak - właściwy wybór odmiany i stanowiska

Przemyślane i z góry zaplanowane prowadzenie plantacji to podstawa… Przygotowując się do kolejnego sezonu w produkcji rolnej, należy zadbać o prawidłowe przygotowanie stanowiska oraz wybór właściwej odmiany.

Rośliny oleiste

Uprawa soi

Bardzo duży udział zbóż i rzepaku w strukturze zasiewów powoduje, szereg niekorzystnych zjawisk, jak zubożenie gleb w materię organiczną, choroby, szkodniki itp. Alternatywą dla zbożowo-rzepaczanych płodozmianów może być uprawa roślin bobowatych, w tym soi.

Rośliny oleiste

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Pszenżyto
czwartek, 22 Czerwiec 2017
+2,6%
683
na targowiskach
Nawożenie upraw

Trawy w uprawie polowej
Trawa w uprawie polowej stanowi bardzo obfite źródło paszy.
Żelichów
środa, 28 Czerwiec 2017
pogodnie
24°C
17°C
min
31°C
max