Newsy

Rośliny oleiste, Z kraju

Na początku maja ceny rzepaku i produktów jego przerobu były wyższe niż przed rokiem

Data13 dni temu Ilość wyświetleń364 wyświetleń

W pierwszym tygodniu maja 2017 r. odnotowano wzrost cen rzepaku i makuchu rzepakowego, przy jednoczesnej obniżce stawek sprzedaży oleju rzepakowego i śruty rzepakowej. Pomimo zmian cen w obrębie tygodnia, w skali roku ceny wszystkich wspomnianych surowców w dalszym ciągu kształtowały się powyżej cen ubiegłorocznych.

W okresie od 30 kwietnia do 7 maja br. średnia cena zakupu nasion rzepaku w Polsce wyniosła 1847 zł/t i była o 8 zł/t wyższa niż przed tygodniem. W porównaniu do cen notowanych w analogicznym okresie w 2016 r. rzepak podrożał natomiast o 108 zł/t. Warto przypomnieć, iż jeszcze kilka tygodni temu różnica cen tego- i ubiegłorocznych była dwukrotnie wyższa i przekraczała pułap 200 zł/t. Powolne zrównywanie się cen nasion (do którego wydaje się, że jeszcze daleka droga) w dużej mierze wynika jednak ze wzrostów obserwowanych przed rokiem. Ostatnie zestawienie cen rzepaku zdaje się potwierdzać wcześniejsze przewidywania, wskazujące na utrzymywanie się stawek oferowanych za ten surowiec na poziomie oscylującym w granicy 1850 zł/t.

Sukces w uprawie buraków cukrowych to składowa wielu czynników. Zobacz, jakie czynniki wpływają na plon buraka cukrowego

Jak wynika z danych opublikowanych z Zintegrowanym Systemie Rolniczej Informacji Rynkowej, w dniu 7 maja br. przeciętna cena sprzedaży oleju rzepakowego rafinowanego sięgnęła 3673 zł/t. To o 19 zł/t mniej niż przed tygodniem, ale jednocześnie aż o 329 zł/t więcej wobec tego samego okresu w poprzednim roku. W omawianym czasie tona śruty rzepakowej oferowana była w cenie 901 zł/t, a makuchu – 977 zł/t. Przez tydzień śruta potaniała zatem o 21 zł/t, a makuch podrożał o 25 zł/t. W rezultacie, ceny tych surowców były o odpowiednio: 44 zł/t i 4 zł/t wyższe w stosunku do 2016 r.
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Rośliny oleiste

Siarka – „sojusznik” azotu

Do prawidłowego wykorzystania azotu dostarczanego w nawozach mineralnych, niezbędne jest dostarczenie również innych pierwiastków. W uprawie rzepaku niezwykle ważna jest siarka.

Rośliny oleiste

Soja sprawdza się na polskich polach

Doświadczenia z soją, jakie prowadzone są od kilku lat na Opolszczyźnie, a także w innych rejonach naszego kraju pozwoliły na utworzenie List Odmian Zalecanych w 4 województwach. Poniżej kilka słów o uprawie tego gatunku…

Rośliny oleiste

Już czas na drugą dawkę azotu w rzepaku

Druga dawka azotu, powinna być zastosowana na ok. 3 tygodnie przed kwitnieniem, jeśli jednak mamy takie możliwości to zastosujmy azot wcześniej, uwzględniając potencjalne opady zapowiadane w serwisach pogodowych.

Rośliny oleiste

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Jęczmień
czwartek, 25 Maj 2017
+0,9%
714
na targowiskach
Nawożenie upraw

Pszenżyto ozime
Pszenżyto lubi równomierne i umiarkowane opady i jest wrażliwe na przebieg pogody
Włoszczowa
wtorek, 30 Maj 2017
niewielkie zachmurzenie
21°C
14°C
min
28°C
max