Newsy

Rośliny oleiste, Z kraju

Na początku maja ceny rzepaku i produktów jego przerobu były wyższe niż przed rokiem

Data2017-05-16 Ilość wyświetleń437 wyświetleń
W pierwszym tygodniu maja 2017 r. odnotowano wzrost cen rzepaku i makuchu rzepakowego, przy jednoczesnej obniżce stawek sprzedaży oleju rzepakowego i śruty rzepakowej. Pomimo zmian cen w obrębie tygodnia, w skali roku ceny wszystkich wspomnianych surowców w dalszym ciągu kształtowały się powyżej cen ubiegłorocznych.

W okresie od 30 kwietnia do 7 maja br. średnia cena zakupu nasion rzepaku w Polsce wyniosła 1847 zł/t i była o 8 zł/t wyższa niż przed tygodniem. W porównaniu do cen notowanych w analogicznym okresie w 2016 r. rzepak podrożał natomiast o 108 zł/t. Warto przypomnieć, iż jeszcze kilka tygodni temu różnica cen tego- i ubiegłorocznych była dwukrotnie wyższa i przekraczała pułap 200 zł/t. Powolne zrównywanie się cen nasion (do którego wydaje się, że jeszcze daleka droga) w dużej mierze wynika jednak ze wzrostów obserwowanych przed rokiem. Ostatnie zestawienie cen rzepaku zdaje się potwierdzać wcześniejsze przewidywania, wskazujące na utrzymywanie się stawek oferowanych za ten surowiec na poziomie oscylującym w granicy 1850 zł/t.

Sukces w uprawie buraków cukrowych to składowa wielu czynników. Zobacz, jakie czynniki wpływają na plon buraka cukrowego

Jak wynika z danych opublikowanych z Zintegrowanym Systemie Rolniczej Informacji Rynkowej, w dniu 7 maja br. przeciętna cena sprzedaży oleju rzepakowego rafinowanego sięgnęła 3673 zł/t. To o 19 zł/t mniej niż przed tygodniem, ale jednocześnie aż o 329 zł/t więcej wobec tego samego okresu w poprzednim roku. W omawianym czasie tona śruty rzepakowej oferowana była w cenie 901 zł/t, a makuchu – 977 zł/t. Przez tydzień śruta potaniała zatem o 21 zł/t, a makuch podrożał o 25 zł/t. W rezultacie, ceny tych surowców były o odpowiednio: 44 zł/t i 4 zł/t wyższe w stosunku do 2016 r.
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Rośliny oleiste

Grad – realne zagrożenie

Niestabilna pogoda jaka utrzymuje się na terenie naszego kraju stwarza zagrożenie dla plantacji rzepaku ozimego, zbóż, buraków, kukurydzy i innych upraw.

Rośliny oleiste

Rzepak - postaw na wybór sprawdzonej odmiany

Przed nami żniwa, ale też czas na zastanowienie się nad przyszłymi zasiewami. Wybór odpowiedniej odmiany do siewu, takiej która sprawdza się w warunkach glebowo-klimatycznych danego regionu to pierwszy i zasadniczy element dobrego plonu.

Rośliny oleiste

Płodozmian dla rzepaku - jak ograniczyć straty plonu?

Zbyt duży udział rzepaku w strukturze zasiewów to problem z jakim przyszło się zmierzyć. W wielu gospodarstwach z uwagi na koniunkturę i potrzeby rynku zawężono płodozmian, który skupia się praktycznie na dwóch, bądź trzech gatunkach roślin.

Rośliny oleiste

Rzepak - właściwy wybór odmiany i stanowiska

Przemyślane i z góry zaplanowane prowadzenie plantacji to podstawa… Przygotowując się do kolejnego sezonu w produkcji rolnej, należy zadbać o prawidłowe przygotowanie stanowiska oraz wybór właściwej odmiany.

Rośliny oleiste

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Żyto
czwartek, 20 Lipiec 2017
+0,8%
602
na targowiskach
Nawożenie upraw

Ziemniak
Ziemniak lubi ciepłą pogodę z niezbyt wysokimi, ale równomiernymi opadami
Zawidz
sobota, 22 Lipiec 2017
przejaśnienia
20°C
15°C
min
25°C
max