Newsy

Rośliny oleiste

Nieznaczny wzrost eksportu rzepaku z Polski

Data5 dni temu Ilość wyświetleń246 wyświetleń
Przez okres pierwszych czterech miesięcy 2017 roku zaobserwowano niewielką tendencję wzrostową eksportu nasion rzepaku z Polski. W tym czasie na rynek globalny trafiło prawie 68 tysięcy ton polskiego rzepaku, czyli o 983 tony więcej w odniesieniu do tego samego okresu poprzedniego sezonu.

Największą ilość rzepaku zakupiły Niemcy, tj. ponad 65 tys. ton, tym samym poprawiając swój zeszłoroczny wynik o 2,3 tys. ton. Wśród największych kupców nasion polskiego rzepaku znaleźli się również: Republika Czeska, Rosja, Słowacja oraz Japonia. Drugim, największym odbiorcą były Czechy z zakupami 2,8 tys. ton. Jednak w porównaniu z ubiegłorocznym sezonem, dostawy z Polski zmniejszyły się o ponad tysiąc ton. Pierwszą trójkę największych importerów tego surowca zamknęła Słowacja z zakupem 152 ton. Natomiast do Rosji zaimportowano 24 tony rzepaku. Jedynie w przypadku Japonii eksport z Polski pozostał na tym samym poziomie i wyniósł 18 ton.

Jak wynika z danych sporządzonych przez Zintegrowany System Rolniczej Informacji Rynkowej opublikowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w 2016 r. wśród największych odbiorców rzepaku znalazły się jeszcze Węgry i Włochy.

Dowiedz się więcej o Przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej

Od stycznia do końca kwietnia br., Polska uzyskała ze sprzedaży nasion rzepaku ponad 28 tysięcy euro, tj. o prawie 3 tysiące euro więcej w skali roku.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Rośliny oleiste

Rzepak - postaw na wybór sprawdzonej odmiany

Przed nami żniwa, ale też czas na zastanowienie się nad przyszłymi zasiewami. Wybór odpowiedniej odmiany do siewu, takiej która sprawdza się w warunkach glebowo-klimatycznych danego regionu to pierwszy i zasadniczy element dobrego plonu.

Rośliny oleiste

Płodozmian dla rzepaku - jak ograniczyć straty plonu?

Zbyt duży udział rzepaku w strukturze zasiewów to problem z jakim przyszło się zmierzyć. W wielu gospodarstwach z uwagi na koniunkturę i potrzeby rynku zawężono płodozmian, który skupia się praktycznie na dwóch, bądź trzech gatunkach roślin.

Rośliny oleiste

Rzepak - właściwy wybór odmiany i stanowiska

Przemyślane i z góry zaplanowane prowadzenie plantacji to podstawa… Przygotowując się do kolejnego sezonu w produkcji rolnej, należy zadbać o prawidłowe przygotowanie stanowiska oraz wybór właściwej odmiany.

Rośliny oleiste

Grad – realne zagrożenie

Niestabilna pogoda jaka utrzymuje się na terenie naszego kraju stwarza zagrożenie dla plantacji rzepaku ozimego, zbóż, buraków, kukurydzy i innych upraw.

Rośliny oleiste

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Pszenica
czwartek, 20 Lipiec 2017
+0,7%
807
na targowiskach
Nawożenie upraw

Użytki zielone
Skład botaniczny runi użytków zielonych zależy od czynników środowiskowych
Borzechów
sobota, 22 Lipiec 2017
umiarkowane zachmurzenie
21°C
16°C
min
26°C
max