Newsy

Rośliny oleiste, Ze świata

Notowania rzepaku ponownie w górę, soja taniała

Data2017-01-09 Ilość wyświetleń395 wyświetleń

Końcówka ubiegłego tygodnia przyniosła spadek notowań trzech najważniejszych surowców oleistych. W skali tygodnia ponownie podrożał jednak rzepak.

Na przestrzeni minionego tygodnia lutowy kontrakt na rzepak na giełdzie Euronext zyskał 1,7%, wzrastając do poziomu 415,25 euro/t. Gdyby nie piątkowe spadki, sięgające 2,75 euro/t, ostatni tydzień mógł zakończyć się jeszcze wyższą giełdową wyceną tego surowca, zbliżoną do rekordów notowanych w połowie grudnia 2016 r. Wtedy to, ceny rzepaku w Paryżu sięgnęły 420 euro/t.
 
W okresie świątecznym handel na giełdach spowolnił. Na początku nowego roku wzrosła aktywność giełdowym graczy, która w dużej mierze stymulowana jest spadkiem unijnej podaży rzepaku w sezonie 2016/2017. Z uwagi na 10-procentową obniżkę zbiorów rzepaku do poziomu około 20 mln ton, w bieżącym sezonie wyraźnie wzrośnie zapotrzebowanie na nasiona spoza Unii Europejskiej. W rezultacie, import rzepaku do UE szacuje się na rekordowe 4 mln ton, z których połowa zostanie sprowadzona z Australii, a kolejne 1,8 mln ton z Kanady i Ukrainy.
 
Warto zauważyć, iż w ostatnim czasie obserwuje się zwyżkę cen olejów roślinnych. Poza wyższymi cenami surowca, tj. nasion oleistych, zwiększeniu się cen sprzyjają wzrosty na rynku paliw, wywołane porozumieniem OPEC. Najwięksi producenci ropy zdecydowali się ograniczyć jej globalne wydobycie, co wpłynęło na poprawę opłacalności produkcji biodiesla.

Śledź aktualne notowania rzepaku
 
W Kanadzie na giełdzie w Winnipeg, styczniowy kontrakt na canolę spadł w końcówce tygodnia o 1% do 492,1 usd/t. Na giełdzie CBoT w Chicago, soja w najbliższym kontrakcie tylko w piątek potaniała o ponad 1,7% do 362,5 usd/t. Licząc od 15 grudnia 2016 r. styczniowy kontrakt na ten surowiec stracił już przeszło 15 usd/t. Jedną z głównych przyczyn obniżek na rynku soi są lepsze perspektywy jej zbiorów w krajach Ameryki Południowej.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Rośliny oleiste

Jak poprawić jakość nasion rzepaku?

Zgodnie ze standardami obowiązującymi na giełdzie MATIF w Paryżu nasiona rzepaku powinny charakteryzować się 9-procentową wilgotnością, 40-procentową zawartością tłuszczu oraz 2-procentową zawartością zanieczyszczeń.

Rośliny oleiste

Soja - czy znajdzie swoich zwolenników?

Rośliny bobowate (motylkowate), są doskonałym przedplonem dla roślin zbożowych, przemysłowych, okopowych, źródłem łatwo przyswajalnego białka, wzbogacają glebę w azot, współżyjąc z bakteriami brodawkowymi.

Rośliny oleiste

Czy możliwa jest interwencja na rynku zbóż i rzepaku?

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wypowiedział się o możliwości interwencji na rynku zbóż i rzepaku.

Rośliny oleiste

Woda „uruchamia” azot i inne składniki żywieniowe

Ilość i rozkład opadów atmosferycznych są kluczowe w wiosennym nawożeniu. Aby nawóz mógł działać i być dostępny dla roślin, musi rozpuścić się w glebie i przemieścić do strefy ukorzeniania roślin.

Rośliny oleiste

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Żyto
czwartek, 20 Kwiecień 2017
-2,2%
557
na targowiskach
Nawożenie upraw

Gryka
Ze względu na wartość nasion i łuski, gryka jest bardzo cenną rośliną uprawną
Żarnowiec
piątek, 28 Kwiecień 2017
deszcz
5°C
3°C
min
7°C
max