Content
Newsy
Rośliny oleiste, Ze świata
Obniżka globalnej produkcji słonecznika


dodaj
do ulubionych
do ulubionych
usuń
z ulubionych
z ulubionych

W konsekwencji niekorzystnej aury słabsze są prognozy dla rosyjski zbiorów, przez co w tym miesiącu USDA obniżyła prognozę dotyczącą produkcji nasion słonecznika o 1,5 mln ton do 14 mln ton.
Dowiedz się więcej o sadach
Rosyjscy przetwórcy mogą teraz przerobić nie więcej niż 13,1 mln ton w porównaniu do 13,7 mln ton w sezonie 2019/2020. W związku z tym, rosyjski eksport oleju słonecznikowego w ujęciu sezonu zmaleje z 3,5 mln ton do 3,15 mln ton.
Natomiast w Kazachstanie z powodu suszy i mniejszego obszaru upraw szacunki zbiorów zostały obniżone z 1 mln ton do 750 tys. ton.
Z kolei prognoza produkcji nasion słonecznika na Ukrainie jest w tym miesiącu o 500 tys. ton wyższa, przez co wyniesie rekordowe 17,5 mln ton. Na Ukrainie, na obszarze 6,8 mln hektarów, powierzchnia upraw słonecznika na Ukrainie jest o 200 tys. hektarów większa niż wynoszą poprzednie szacunki. Większy plon na Ukrainie byłby korzystny zarówno dla produkcji, jak i eksportu oleju słonecznikowego, który mógłby zastąpić mniejsze dostawy z Rosji.
Przewiduje się, że tegoroczne zbiory słonecznika w UE będą w tym miesiącu wyższe o 300 tys. ton do 9,9 mln ton. Lepszych plonów oczekuje się w Hiszpanii, Francji, na Węgrzech i w Bułgarii po sprzyjających lipcowych opadach i umiarkowanych temperaturach. Wzrost plonów w tych krajach rekompensuje z nawiązką z niższe szacunki zbiorów w Rumunii. Wyższe dostawy krajowe ograniczą popyt importowy UE na nasiona słonecznika, który obniży się z 875 tys. ton do 420 tys. ton.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
Porady ekspertów
Rośliny oleiste

Siew rzepaku ozimego – na co zwrócić uwagę?
dr hab. Marzena S. BrodowskaNasiona rzepaku ozimego przeznaczone do siewu powinny charakteryzować się kontrolowaną zawartością substancji antyżywieniowych – kwasu erukowego i glukozynolanów oraz czystością na poziomie 98%.

Skuteczne jesienne nawożenie rzepaku ozimego
dr hab. Marzena S. BrodowskaRzepak należy do roślin o dużych potrzebach pokarmowych w stosunku do azotu, fosforu i potasu oraz wapnia i siarki.

Zadbaj przed zimą o plon rzepaku ozimego
dr hab. Marzena S. BrodowskaRzepak ozimy należy do grupy roślin o dużych wymaganiach pokarmowych. W ciągu sezonu wegetacyjnego pobranie podstawowych makroelementów, jak azot, fosfor i potas jest dwukrotnie wyższe niż w przypadku pszenicy ozimej.

Glukozynolany – szkodliwe czy pożyteczne?
dr hab. Marzena S. BrodowskaWystępowanie glukozynolanów w roślinach uprawnych ma wiele ważnych konsekwencji gospodarczych.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania
Pszenżyto
czwartek, 25 Luty 2021

+0,9%
778zł

na targowiskach

Nawożenie upraw
Gryka
Ze względu na wartość nasion i łuski, gryka jest bardzo cenną rośliną uprawną
Morzeszczyn
wtorek, 9 Marzec 2021
-1°C
-3°C
min
min
2°C
max
max