Newsy

Rośliny oleiste, Z kraju

Rzepak coraz bliżej cen ubiegłorocznych

Data19 dni temu Ilość wyświetleń404 wyświetleń

Końcówka ubiegłego roku i początek bieżącego zwiastowały dalsze zwyżki cen rzepaku na polskim rynku. Tymczasem w ostatnich tygodniach obserwuje się nieznaczną obniżkę stawek oferowanych za ten surowiec.

Ceny rzepaku w Polsce w dalszym ciągu są relatywnie wysokie. Niemniej po mocnym otwarciu 2017 r. spodziewano się ich wzrostu nawet powyżej 2 tys. zł za tonę. Tak się jednak nie stało, gdyż ustabilizowały się one w granicy 1850 zł/t. W dniu 30 kwietnia br. średnią cenę rzepaku w kraju oszacowano na 1839 zł/t. W skali tygodnia oznacza to obniżkę o 3 zł/t z 1842 zł/t. W analogicznym okresie w 2016 roku za rzepak płacono 1726 zł/t, tj. „tylko” o 113 zł/t mniej niż obecnie. Przypomnijmy, iż w bieżącym sezonie przez długie tygodnie rzepak był o co najmniej 200 zł/t droższy względem wcześniejszego roku.

Sytuację na rynku obrazują również ceny miesięczne. Jak wynika z danych opublikowanych przez resort rolnictwa w Zintegrowanym Systemie Rolniczej Informacji Rynkowej, w styczniu br. rzepak przeciętnie wyceniano na 1874 zł/t, w lutym stawki wzrosły jeszcze o 19 zł/t do 1893 zł/t, z kolei w marcu uległy obniżce do 1882 zł/t. W kwietniu średnia cena spadła natomiast o 43 zł/t do 1839 zł/t. Spoglądając na ostatnie 6 sezonów, w czwartym miesiącu roku zazwyczaj odnotowywano wzrost cen wobec marca, wyjątek stanowił tu rok 2015 i 2013, kiedy ceny spadły tylko nieznacznie, bo o 9 zł/t i 6 zł/t. W ubiegłym roku w kwietniu rzepak podrożał wobec marca o 20 zł/t do 1695 zł/t, a prawdziwe wybicie cen nastąpiło w maju i czerwcu do 1757 zł/t i 1769 zł/t.

Czy wiesz, że reakcja rośliny uprawnej na zastosowane nawożenie dolistne zależy od jej gatunku i fazy rozwojowej oraz zastosowanego preparatu?

Trudno przewidywać jak będą kształtowały się ceny rzepaku w Polsce w pozostałych dwóch miesiącach sezonu 2016/2017. Dużą rolę może odegrać obserwowane w ostatnich dniach załamanie pogody. Wiele plantacji weszło już w fazę kwitnienia, a padający śnieg i mróz może przełożyć się na straty w plonach, które mogłyby znacząco podnieść wartość pozostałych w magazynach nasion.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Rośliny oleiste

Już czas na drugą dawkę azotu w rzepaku

Druga dawka azotu, powinna być zastosowana na ok. 3 tygodnie przed kwitnieniem, jeśli jednak mamy takie możliwości to zastosujmy azot wcześniej, uwzględniając potencjalne opady zapowiadane w serwisach pogodowych.

Rośliny oleiste

Siarka – „sojusznik” azotu

Do prawidłowego wykorzystania azotu dostarczanego w nawozach mineralnych, niezbędne jest dostarczenie również innych pierwiastków. W uprawie rzepaku niezwykle ważna jest siarka.

Rośliny oleiste

Soja sprawdza się na polskich polach

Doświadczenia z soją, jakie prowadzone są od kilku lat na Opolszczyźnie, a także w innych rejonach naszego kraju pozwoliły na utworzenie List Odmian Zalecanych w 4 województwach. Poniżej kilka słów o uprawie tego gatunku…

Rośliny oleiste

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Kukurydza
czwartek, 25 Maj 2017
821
na targowiskach
Nawożenie upraw

Sady
Do rodziny różowatych należą: brzoskwinia, czereśnia, grusza, jabłoń, morela, śliwa i wiśnia
Turek
wtorek, 30 Maj 2017
możliwe burze opady przelotne
21°C
13°C
min
29°C
max