Newsy

Rośliny oleiste, Z kraju

Rzepak coraz bliżej cen ubiegłorocznych

Data2017-05-10 Ilość wyświetleń481 wyświetleń
Końcówka ubiegłego roku i początek bieżącego zwiastowały dalsze zwyżki cen rzepaku na polskim rynku. Tymczasem w ostatnich tygodniach obserwuje się nieznaczną obniżkę stawek oferowanych za ten surowiec.

Ceny rzepaku w Polsce w dalszym ciągu są relatywnie wysokie. Niemniej po mocnym otwarciu 2017 r. spodziewano się ich wzrostu nawet powyżej 2 tys. zł za tonę. Tak się jednak nie stało, gdyż ustabilizowały się one w granicy 1850 zł/t. W dniu 30 kwietnia br. średnią cenę rzepaku w kraju oszacowano na 1839 zł/t. W skali tygodnia oznacza to obniżkę o 3 zł/t z 1842 zł/t. W analogicznym okresie w 2016 roku za rzepak płacono 1726 zł/t, tj. „tylko” o 113 zł/t mniej niż obecnie. Przypomnijmy, iż w bieżącym sezonie przez długie tygodnie rzepak był o co najmniej 200 zł/t droższy względem wcześniejszego roku.

Sytuację na rynku obrazują również ceny miesięczne. Jak wynika z danych opublikowanych przez resort rolnictwa w Zintegrowanym Systemie Rolniczej Informacji Rynkowej, w styczniu br. rzepak przeciętnie wyceniano na 1874 zł/t, w lutym stawki wzrosły jeszcze o 19 zł/t do 1893 zł/t, z kolei w marcu uległy obniżce do 1882 zł/t. W kwietniu średnia cena spadła natomiast o 43 zł/t do 1839 zł/t. Spoglądając na ostatnie 6 sezonów, w czwartym miesiącu roku zazwyczaj odnotowywano wzrost cen wobec marca, wyjątek stanowił tu rok 2015 i 2013, kiedy ceny spadły tylko nieznacznie, bo o 9 zł/t i 6 zł/t. W ubiegłym roku w kwietniu rzepak podrożał wobec marca o 20 zł/t do 1695 zł/t, a prawdziwe wybicie cen nastąpiło w maju i czerwcu do 1757 zł/t i 1769 zł/t.

Czy wiesz, że reakcja rośliny uprawnej na zastosowane nawożenie dolistne zależy od jej gatunku i fazy rozwojowej oraz zastosowanego preparatu?

Trudno przewidywać jak będą kształtowały się ceny rzepaku w Polsce w pozostałych dwóch miesiącach sezonu 2016/2017. Dużą rolę może odegrać obserwowane w ostatnich dniach załamanie pogody. Wiele plantacji weszło już w fazę kwitnienia, a padający śnieg i mróz może przełożyć się na straty w plonach, które mogłyby znacząco podnieść wartość pozostałych w magazynach nasion.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Rośliny oleiste

Grad – realne zagrożenie

Niestabilna pogoda jaka utrzymuje się na terenie naszego kraju stwarza zagrożenie dla plantacji rzepaku ozimego, zbóż, buraków, kukurydzy i innych upraw.

Rośliny oleiste

Rzepak - właściwy wybór odmiany i stanowiska

Przemyślane i z góry zaplanowane prowadzenie plantacji to podstawa… Przygotowując się do kolejnego sezonu w produkcji rolnej, należy zadbać o prawidłowe przygotowanie stanowiska oraz wybór właściwej odmiany.

Rośliny oleiste

Rzepak - postaw na wybór sprawdzonej odmiany

Przed nami żniwa, ale też czas na zastanowienie się nad przyszłymi zasiewami. Wybór odpowiedniej odmiany do siewu, takiej która sprawdza się w warunkach glebowo-klimatycznych danego regionu to pierwszy i zasadniczy element dobrego plonu.

Rośliny oleiste

Płodozmian dla rzepaku - jak ograniczyć straty plonu?

Zbyt duży udział rzepaku w strukturze zasiewów to problem z jakim przyszło się zmierzyć. W wielu gospodarstwach z uwagi na koniunkturę i potrzeby rynku zawężono płodozmian, który skupia się praktycznie na dwóch, bądź trzech gatunkach roślin.

Rośliny oleiste

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Pszenżyto
czwartek, 20 Lipiec 2017
+0,5%
689
na targowiskach
Nawożenie upraw

Jęczmień jary browarny
Wymaga siewu w dobrze ogrzaną rolę
Krosno
sobota, 22 Lipiec 2017
przejaśnienia
21°C
15°C
min
27°C
max