Newsy

Rośliny oleiste, Unia Europejska

Więcej rzepaku, a mniej soi w przyszłym sezonie

Data2017-04-15 Ilość wyświetleń459 wyświetleń
W następnym sezonie unijny bilans roślin oleistych powinien być dodatni. W porównaniu do sezonu 2016/2017 przewiduje się wzrost zbiorów, podaży i zapasów surowców oleistych w Unii Europejskiej.

Większe zbiory

Jak wynika z marcowej Agendy Komisji DG Agri, w sezonie 2017/2018 zbiory trzech najważniejszych surowców oleistych (rzepak, soja, słonecznik) w Unii Europejskiej powinny przekroczyć poziom 34,1 mln ton, tj. o 3,1 mln ton więcej niż w bieżącym sezonie. Największej zwyżki oczekuje się względem rzepaku, którego zbiory zwiększą się o 2,5 mln ton do 22,5 mln ton. O 0,6 mln ton więcej ma zostać wytworzone słonecznika (9,1 mln ton), z kolei produkcja soi nie zmieni się znacząco i dalej będzie oscylować w okolicy 2,5 mln ton.

Mniejszy import

Według ostatnich prognoz, większa dostępność nasion oleistych z unijnej produkcji spowoduje spadek zapotrzebowania na surowiec z importu. W sumie całkowity przywóz soi, rzepaku i słonecznika w sezonie 2017/2018 szacuje się na 17,2 mln ton. To o 1,3 mln ton mniej niż w poprzednim sezonie. Tradycyjnie najwięcej zostanie sprowadzone soi – 13,4 mln ton (-0,55 mln ton sezon do sezonu). Z kolei import rzepaku i słonecznika przewiduje się na odpowiednio: 3,5 mln ton (-0,3 mln ton s/s) i 0,35 mln ton (-0,4 mln ton s/s).

Wzrośnie podaż i popyt

W sezonie 2017/2018 podaż roślin oleistych w UE powinna ukształtować się na poziomie 54,2 mln ton wobec 52,5 mln ton w bieżącym sezonie. Większy ma być również popyt na surowce oleiste, który określa się na 51,2 mln ton względem 49,65 mln ton w sezonie 2016/2017. Warto jednak zauważyć, że dość duże zmiany mają zajść w strukturze oleistych, gdzie na znaczeniu zyskają rzepak (+2,1 mln ton s/s) i słonecznik (+0,3 mln ton s/s), a straci soja (-0,7 mln ton s/s).

Sezon na plus

W przyszłym sezonie zapasy końcowe roślin oleistych w UE prognozuje się na 3,04 mln ton, tj. o 0,12 mln ton więcej niż na koniec sezonu 2016/2017. Oznacza to, że unijny bilans oleistych najprawdopodobniej będzie dodatni i zbliżony pod względem wielkości zapasów do sezonu 2015/2016.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Rośliny oleiste

Grad – realne zagrożenie

Niestabilna pogoda jaka utrzymuje się na terenie naszego kraju stwarza zagrożenie dla plantacji rzepaku ozimego, zbóż, buraków, kukurydzy i innych upraw.

Rośliny oleiste

Uprawa soi

Bardzo duży udział zbóż i rzepaku w strukturze zasiewów powoduje, szereg niekorzystnych zjawisk, jak zubożenie gleb w materię organiczną, choroby, szkodniki itp. Alternatywą dla zbożowo-rzepaczanych płodozmianów może być uprawa roślin bobowatych, w tym soi.

Rośliny oleiste

Rzepak - właściwy wybór odmiany i stanowiska

Przemyślane i z góry zaplanowane prowadzenie plantacji to podstawa… Przygotowując się do kolejnego sezonu w produkcji rolnej, należy zadbać o prawidłowe przygotowanie stanowiska oraz wybór właściwej odmiany.

Rośliny oleiste

Wraz z ociepleniem powróci „problem” szkodników w rzepaku

Kwiecień to okres znacznych spadków temperatur w całej Polsce, które wpłynęły na spowolnienie wegetacji. Chłodne noce i przymrozki spowodowały również mniejszą aktywność szkodników. Niemniej, jak tylko nieco się ociepli, należy liczyć się z ich nalotami.

Rośliny oleiste

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Pszenica
czwartek, 22 Czerwiec 2017
+1,1%
784
na targowiskach
Nawożenie upraw

Rośliny jagodowe
Największe wymagania cieplne wykazuje truskawka, mniejsze malina i jeżyna, najmniejsze porzeczki i agrest
Czarnków
sobota, 24 Czerwiec 2017
możliwy słaby deszcz
16°C
14°C
min
19°C
max