Newsy

Rośliny oleiste, Unia Europejska

Więcej rzepaku, a mniej soi w przyszłym sezonie

Data12 dni temu Ilość wyświetleń371 wyświetleń

W następnym sezonie unijny bilans roślin oleistych powinien być dodatni. W porównaniu do sezonu 2016/2017 przewiduje się wzrost zbiorów, podaży i zapasów surowców oleistych w Unii Europejskiej.

Większe zbiory

Jak wynika z marcowej Agendy Komisji DG Agri, w sezonie 2017/2018 zbiory trzech najważniejszych surowców oleistych (rzepak, soja, słonecznik) w Unii Europejskiej powinny przekroczyć poziom 34,1 mln ton, tj. o 3,1 mln ton więcej niż w bieżącym sezonie. Największej zwyżki oczekuje się względem rzepaku, którego zbiory zwiększą się o 2,5 mln ton do 22,5 mln ton. O 0,6 mln ton więcej ma zostać wytworzone słonecznika (9,1 mln ton), z kolei produkcja soi nie zmieni się znacząco i dalej będzie oscylować w okolicy 2,5 mln ton.

Mniejszy import

Według ostatnich prognoz, większa dostępność nasion oleistych z unijnej produkcji spowoduje spadek zapotrzebowania na surowiec z importu. W sumie całkowity przywóz soi, rzepaku i słonecznika w sezonie 2017/2018 szacuje się na 17,2 mln ton. To o 1,3 mln ton mniej niż w poprzednim sezonie. Tradycyjnie najwięcej zostanie sprowadzone soi – 13,4 mln ton (-0,55 mln ton sezon do sezonu). Z kolei import rzepaku i słonecznika przewiduje się na odpowiednio: 3,5 mln ton (-0,3 mln ton s/s) i 0,35 mln ton (-0,4 mln ton s/s).

Wzrośnie podaż i popyt

W sezonie 2017/2018 podaż roślin oleistych w UE powinna ukształtować się na poziomie 54,2 mln ton wobec 52,5 mln ton w bieżącym sezonie. Większy ma być również popyt na surowce oleiste, który określa się na 51,2 mln ton względem 49,65 mln ton w sezonie 2016/2017. Warto jednak zauważyć, że dość duże zmiany mają zajść w strukturze oleistych, gdzie na znaczeniu zyskają rzepak (+2,1 mln ton s/s) i słonecznik (+0,3 mln ton s/s), a straci soja (-0,7 mln ton s/s).

Sezon na plus

W przyszłym sezonie zapasy końcowe roślin oleistych w UE prognozuje się na 3,04 mln ton, tj. o 0,12 mln ton więcej niż na koniec sezonu 2016/2017. Oznacza to, że unijny bilans oleistych najprawdopodobniej będzie dodatni i zbliżony pod względem wielkości zapasów do sezonu 2015/2016.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Rośliny oleiste

„Małe żniwa” – praktycznie zakończone…

Tegoroczne „małe żniwa” w większości regionów Polski zakończyły się lub mają się ku końcowi. Plony jęczmienia ozimego i rzepaku są zróżnicowane, na „rekordy” nie ma co liczyć

Rośliny oleiste

Soja sprawdza się na polskich polach

Doświadczenia z soją, jakie prowadzone są od kilku lat na Opolszczyźnie, a także w innych rejonach naszego kraju pozwoliły na utworzenie List Odmian Zalecanych w 4 województwach. Poniżej kilka słów o uprawie tego gatunku…

Rośliny oleiste

Soja – warto poznać ten gatunek

Soja to gatunek bardzo pożądany w zmianowaniu, zwłaszcza w tych w których przeważają zboża i rzepak. Zanim przystąpimy do jej uprawy warto poznać jej wymagania.

Rośliny oleiste

Buraki cukrowe: chwościk w ataku

Wysokie temperatury i duża wilgotność powietrza spowodowały, że na niektórych plantacjach buraków cukrowych pojawił się chwościk buraka.

Rośliny oleiste

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Owies
czwartek, 20 Kwiecień 2017
-0,9%
621
na targowiskach
Nawożenie upraw

Jęczmień jary browarny
Wymaga siewu w dobrze ogrzaną rolę
Czerniewice
czwartek, 27 Kwiecień 2017
okresami deszcz
3°C
1°C
min
6°C
max