Content
Newsy
Rośliny oleiste, Unia Europejska
Większe zbiory roślin oleistych i wysokobiałkowych w UE


dodaj
do ulubionych
do ulubionych
usuń
z ulubionych
z ulubionych

Jak wynika z ostatniej Agendy Komisji DG Agri, w której przedstawiono prognozy dla zbiorów surowców oleistych i wysokobiałkowych w krajach UE, w przyszłym sezonie produkcja obydwu grup roślin zwiększy się o ponad 8% względem sezonu 2016/2017.
W ocenie unijnych analityków, w 2017 roku zbiory roślin oleistych ukształtują się na poziomie 33,8 mln ton i będą o 8,6% wyższe w relacji do ubiegłego roku. W ujęciu rocznym zwyżce ulegnie produkcja rzepaku, słonecznika i lnu, z kolei nieznacznie niższe mogą być zbiory soi prognozowane na 2,47 mln ton, tj. o 1% mniej niż w 2016 r. Największej poprawy wobec zeszłorocznych zbiorów oczekuje się w przypadku rzepaku, którego produkcję szacuje się na 22,13 mln ton, a zatem o 10,6% więcej niż rok temu. O 6,8% wyższe powinny być zbiory słonecznika, przewidywane na 9,08 mln ton, a o 4,9% lnu – 0,13 mln ton.
Według Agendy, w bieżącym roku areał zasiewów roślin oleistych w Unii Europejskiej wyniesie 11,81 mln ha i będzie o 2% większy niż rok wcześniej. Ponad połowę unijnych upraw oleistych będzie stanowił rzepak, którym obsiano 6,62 mln ha pól.
Jeśli chodzi o rośliny wysokobiałkowe, tegoroczne zbiory w UE szacuje się na 4,82 mln ton. Na przestrzeni roku ich produkcja zwiększy się zatem o 8,5%. Najwyższych zbiorów w tej grupie roślin oczekuje względem groszku i fasoli: odpowiednio: 2,37 mln ton i 2,03 mln ton. Poza tym, na 0,42 mln ton szacuje się produkcję łubinu.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
Porady ekspertów
Rośliny oleiste

Skuteczne jesienne nawożenie rzepaku ozimego
dr hab. Marzena S. BrodowskaRzepak należy do roślin o dużych potrzebach pokarmowych w stosunku do azotu, fosforu i potasu oraz wapnia i siarki.

Siew rzepaku ozimego – na co zwrócić uwagę?
dr hab. Marzena S. BrodowskaNasiona rzepaku ozimego przeznaczone do siewu powinny charakteryzować się kontrolowaną zawartością substancji antyżywieniowych – kwasu erukowego i glukozynolanów oraz czystością na poziomie 98%.

Zadbaj przed zimą o plon rzepaku ozimego
dr hab. Marzena S. BrodowskaRzepak ozimy należy do grupy roślin o dużych wymaganiach pokarmowych. W ciągu sezonu wegetacyjnego pobranie podstawowych makroelementów, jak azot, fosfor i potas jest dwukrotnie wyższe niż w przypadku pszenicy ozimej.

Glukozynolany – szkodliwe czy pożyteczne?
dr hab. Marzena S. BrodowskaWystępowanie glukozynolanów w roślinach uprawnych ma wiele ważnych konsekwencji gospodarczych.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania
Pszenica
czwartek, 8 Kwiecień 2021


-0,7%
980zł
na targowiskach

Nawożenie upraw
Użytki zielone
Skład botaniczny runi użytków zielonych zależy od czynników środowiskowych
Borki
sobota, 17 Kwiecień 2021
4°C
2°C
min
min
7°C
max
max