Content
Newsy
Rośliny oleiste, Z kraju
Wyższy eksport śruty rzepakowej z Polski w I kwartale 2015 r.


dodaj
do ulubionych
do ulubionych
usuń
z ulubionych
z ulubionych

Wysyłka śruty rzepakowej w pierwszych trzech miesiącach br. ukształtowała się na poziomie 192 tys. ton, a zatem o 34 tys. ton (+21%) większym wobec analogicznego okresu w 2014 r. W ujęciu wartościowym, eksport śruty przyniósł dochody rzędu 47,3 mln euro, co stanowiło 19-procentowy wzrost w skali roku.
Tak jak przed rokiem, największym odbiorcą polskiej śruty rzepakowej były Hiszpania i Niemcy. W porównaniu do poprzedniego roku kraje te zauważalnie zwiększyły jednak import śruty z Polski, który w odniesieniu do Niemiec wzrósł o 47%, a Hiszpanii o 42%. Tym samym państwa te mają po 28% udziału w wywozie śruty z Polski, tj. o odpowiednio 5 i 4% więcej niż rok temu. Innymi ważnymi kierunkami eksportu śruty były Francja, Irlandia i Szwecja. Łączny udział pięciu ww. państw w polskim wywozie śruty wyniósł 85%.
Zajrzyj do poradnika nawożenia rzepaku ozimego
Zajrzyj do poradnika nawożenia rzepaku ozimego
Spoglądając na import śruty rzepakowej do Polski w pierwszym kwartale 2015 r., odnotowuje sie spadek przywozu o 2 tys. ton do 16 tys. ton. Największymi dostawcami tego surowca były Ukraina (36%), Białoruś (28%) i Niemcy (23%).
Przypomnijmy, iż w bieżącym sezonie zbiory rzepaku w Polsce oszacowano na 3,2 mln ton, z kolei w przyszłym mogą być one o około 300 tys. ton niższe.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
Porady ekspertów
Rośliny oleiste

Skuteczne jesienne nawożenie rzepaku ozimego
dr hab. Marzena S. BrodowskaRzepak należy do roślin o dużych potrzebach pokarmowych w stosunku do azotu, fosforu i potasu oraz wapnia i siarki.

Siew rzepaku ozimego – na co zwrócić uwagę?
dr hab. Marzena S. BrodowskaNasiona rzepaku ozimego przeznaczone do siewu powinny charakteryzować się kontrolowaną zawartością substancji antyżywieniowych – kwasu erukowego i glukozynolanów oraz czystością na poziomie 98%.

Glukozynolany – szkodliwe czy pożyteczne?
dr hab. Marzena S. BrodowskaWystępowanie glukozynolanów w roślinach uprawnych ma wiele ważnych konsekwencji gospodarczych.

Zadbaj przed zimą o plon rzepaku ozimego
dr hab. Marzena S. BrodowskaRzepak ozimy należy do grupy roślin o dużych wymaganiach pokarmowych. W ciągu sezonu wegetacyjnego pobranie podstawowych makroelementów, jak azot, fosfor i potas jest dwukrotnie wyższe niż w przypadku pszenicy ozimej.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania
Kukurydza
czwartek, 25 Luty 2021

+1,6%
950zł

na targowiskach

Nawożenie upraw
Trawy w uprawie polowej
Trawa w uprawie polowej stanowi bardzo obfite źródło paszy.
Nowa Wieś Wielka
niedziela, 7 Marzec 2021
0°C
-3°C
min
min
3°C
max
max