Content
Newsy
Rośliny, Z kraju
Dobre zbiory siana z trzeciego pokosu


do ulubionych
z ulubionych

Jak wynika z obserwacji przeprowadzonych przez ekspertów Głównego Urzędu Statystycznego, po sprzęcie drugiego pokosu warunki pogodowe dla wegetacji roślin i przyrostu biomasy na łąkach nie były zbyt korzystne. Odrost roślinności łąkowej hamowały mała ilość opadów i wysokie temperatury, utrzymujące się do końca drugiej dekady września.
W wielu regionach kraju zbiór trzeciego pokosu traw łąkowych nastąpił we wrześniu. W ocenie GUS, w tym czasie zarówno sprzęt, jak i suszenie siana przebiegały przy na ogół dobrej aurze. Problem z pogodą mieli natomiast rolnicy, którzy rozpoczęli trzeci pokos dopiero w październiku. Intensywne opady deszczu w tym okresie mocno utrudniały dosuszanie siana, co oddziaływało niekorzystnie na jego jakość.
Według szacunków, w przeliczeniu na siano plonowanie traw łąkowych z trzeciego pokosu wyniosło 8,9 dt/ha i było o 65% wyższe niż rok temu. Zbiory z łąk trwałych oceniono natomiast na ponad 2,2 mln ton, tj. o 56% więcej wobec ubiegłorocznej produkcji.
Zobacz, jak nawozić trawy w uprawie polowej
Przypomnijmy, iż plony z pierwszego pokosu traw łąkowych wyniosły nieco ponad 25 dt/ha, a zbiory oszacowano na 6,4 mln ton. Z kolei plonowanie podczas drugiego pokosu ukształtowało się na poziomie 18,4 dt/ha, a produkcja (w przeliczeniu na siano) sięgnęła 4,7 mln ton. W sumie zatem, w całym 2016 roku zbiory siana wyniosły ok. 13,3 mln ton.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
Porady ekspertów
Rośliny

Jakie gospodarstwa obowiązuje plan nawożenia azotem?
dr hab. Małgorzata HaliniarzZgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 12 lutego 2020 r. o przyjęciu "Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu” wszyscy rolnicy zobowiązani są do przestrzegania wytycznych związanych ze stosowaniem nawozów azotowych.

Jakich gleb potrzebuje kukurydza?
dr hab. Marzena S. BrodowskaKukurydza należy do roślin o niezbyt wysokich wymaganiach glebowych i może być uprawiana na różnych glebach.

Zwalczanie chwastów coraz trudniejsze
dr hab. Małgorzata HaliniarzW latach 2018-2020 z naszego rynku wycofanych zostało 7 substancji czynnych herbicydów: chloroprofam, chlorosulfuron, desmedifan, dikwat, flurtamon, oksasulfuron, propanil.

Azot na start!
dr hab. Małgorzata HaliniarzAzot należy do najważniejszych pierwiastków w życiu roślin, który odpowiada za główne procesy fizjologiczne w nich zachodzące.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania



min
max