Content

Newsy

Rośliny, Z kraju

IUNG:Duże opady i wilgotność ziarna opóźniają żniwa

Data2016-08-17 Ilość wyświetleń1427 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
upload/newsy/1698/pszenzyto-ozime2-big_big.jpg
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w kolejnym okresie raportowania nie odnotował występowania suszy rolniczej na terenie Polski. Deszcze, które w ostatnim czasie nawiedziły nasz kraj nie sprzyjają jednak rolnikom w pracach żniwnych, niebezpiecznie opóźniając zbiory.

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, opracowuje wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich 2478 gmin w Polsce oraz określa w tych gminach aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą dla upraw: zbóż ozimych i jarych, kukurydzy na ziarno i na kiszonkę, ziemniaka, buraka cukrowego, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, krzewów i drzew owocowych, truskawek, a także roślin strączkowych.

W ósmym tegorocznym okresie raportowania obejmującym okres od 11 czerwca do 10 sierpnia nie stwierdzono zagrożenia wystąpienia suszy rolniczej. Ocenę stanu zagrożenia suszą przeprowadza się w oparciu o Wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW). W omawianym okresie na większości obszarów naszego kraju wartości KBW były ujemne, jednak wyższe od wartości krytycznych. W rozpatrywanym czasie średnia wartość KBW uległa zwiększeniu o 32 mm.

Śledź rolniczą prognozę pogody z 405 stacji meteo rozlokowanych w głównych ośrodkach rolniczych na terenie całego kraju.

W porównaniu do ubiegłego roku, w którym w wielu regionach panowała susza rolnicza, obecna sytuacja jest diametralnie odmienna, co nie znaczy że lepsza. W fazie żniw potrzeba suchej aury utrzymującej się przez kilka/kilkanaście dni. Obserwowane w ostatnich tygodniach znaczne opady (często o charakterze burzowym) w wielu regionach przysporzyły rolnikom problemów. Deszcze wystąpiły pod koniec wegetacji zbóż, co jak podkreśla IUNG, przekłada się na spadek jakości ziarna i jego porastanie. Niekorzystne zjawiska odnotowuje się w szczególności w stosunku do pszenżyta ozimego i żyta. Duża wilgotność opóźnia zbiory zbóż. Pola są podmoknięte, co często uniemożliwia wjazd na nie sprzętu. Ponadto, nadmierna wilgotność powietrza znacznie zwiększa zagrożenie wystąpienia chorób grzybowych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Rośliny

upload/art/1353/brodowska-marzena-news-19-12-2021r

Przemarznięcie roślin – na czym polega?

Temperatura zamarzania wody w roślinie, a tym samym temperatura przy której rozpoczyna się proces formowania kryształów lodu, zależy przede wszystkim od właściwości samej rośliny, jej indywidualnych predyspozycji czy fazy rozwojowej, jak również od panujących warunków środowiskowych.

Rośliny
upload/art/1347/brodowska-marzena-news-15-11-2021r

Wpływ nawożenia na zawartość sacharozy w korzeniach buraka cukrowego

Wyższą jakość korzeni buraka cukrowego stwierdza się gdy zawierają one więcej sacharozy i suchej masy, mniej niebiałkowych związków azotowych oraz cukrów redukujących, a także mniej popiołu

Rośliny
upload/art/1354/brodowska-marzena-news-26-12-2021r

Wpływ nawożenia azotanami na rozwój systemu korzeniowego

Zawartość azotu azotanowego w glebie wpływa na rozwój systemu korzeniowego roślin.

Rośliny
upload/art/1340/brodowska-marzena-news-24-10-2021r

Objawy niedoboru siarki u roślin

Zewnętrzne objawy deficytu siarki niekiedy są trudne do rozpoznania, ponieważ w wielu przypadkach przypominają one objawy niedoboru magnezu i azotu

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Kukurydza
poniedziałek, 10 Styczeń 2022
Ikonka Kukurydza/images/notowania/box/spadek.png
-3,3%
1283
na targowiskach
upload/nawozenie/15/zyto_medium.jpg
Nawożenie upraw

Żyto
Wytrzymuje mrozy do -25ºC bez okrywy śnieżnej
Gryfice
piątek, 21 Styczeń 2022
1°C
0°C
min
3°C
max
0