Content

Newsy

Rośliny, Z kraju

Niekorzystne warunki dla wegetacji użytków zielonych i plantacji koniczyny

Data2015-06-16 Ilość wyświetleń1227 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
upload/newsy/823/eckx8ubx_big.jpg
Jak wskazuje Główny Urząd Statystyczny w okresie przedwiośnia i wczesnej wiosny warunki dla wegetacji roślinności łąkowo-pastwiskowej były raczej niekorzystne. Roślinom łąkowym nie sprzyjały niskie temperatury i niedobory wilgoci.

Sytuacja uległa poprawie dopiero w ostatniej dekadzie kwietnia br., kiedy to nastąpił znaczący przyrost masy zielonej na łąkach i pastwiskach. W opinii rzeczoznawców GUS stan użytków zielonych był gorszy niż w 2014 r., a zbiór z pierwszego pokosu charakteryzował się mniejszą wydajnością. Z uwagi na zaniechanie hodowli bydła w wielu gospodarstwach rolnych i relatywnie niską cenę siana duża część trwałych użytków zielonych jest od lat nieużytkowana, co negatywnie przekłada się na ich stan.
 
W maju 2015 r. łąkom trwałym przyznano ocenę 3,7 stopnia kwalifikacyjnego, tj. o 0,1 stopnia kwalifikacyjnego niższą wobec 2014 r., ale jednocześnie o 0,3 stopnia wyższą w stosunku do średniej z lat 2006-2010. Stan łąk w strukturze regionalnej wahał się od 4,0 stopni w województwie lubelskim do 3,5 stopnia kwalifikacyjnego w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim i śląskim.
 
Dowiedz się więcej o nawożeniu traw w uprawie polowej

Pastwiska oceniono na 3,6 stopnia kwalifikacyjnego, co było oceną niższą o 0,1 stopnia w porównaniu do minionego roku i wyższą o 0,3 stopnia w relacji do średniej oceny z lat 2006-2010. W przekroju wojewódzkim kondycję pastwisk oceniono od 4,0 stopni w województwie lubelskim do 3,4 stopnia na Podkarpaciu.
 
Na tym samym poziomie co rok temu ukształtowały się oceny plantacji koniczynyw czystym siewie i w mieszankach z trawami, którym przyznano ocenę 3,7 stopnia kwalifikacyjnego. Wynik ten był jednak o 0,1 stopnia lepszy od przeciętnej oceny z lat 2006-2010. W skali wojewódzkiej najwyższe oceny stanu koniczyny w czystym siewie i w mieszankach z trawami przyznano w województwach: lubelskim i podkarpackim - 4,0 stopnie, a najniższe - 3,5 stopnia - w województwach: kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Rośliny

upload/art/1340/brodowska-marzena-news-24-10-2021r

Objawy niedoboru siarki u roślin

Zewnętrzne objawy deficytu siarki niekiedy są trudne do rozpoznania, ponieważ w wielu przypadkach przypominają one objawy niedoboru magnezu i azotu

Rośliny
upload/art/1337/brodowska-marzena-znaczenie-wody-pazdziernik-2021-05-10-2021-r-1

Znaczenie wody we wzroście i rozwoju roślin

Pobieranie wody przez rośliny zależy od wielu czynników warunkujących zarówno jej dostępność dla roślin, jak i wpływających na wnikanie wody do korzeni.

Rośliny
upload/art/1347/brodowska-marzena-news-15-11-2021r

Wpływ nawożenia na zawartość sacharozy w korzeniach buraka cukrowego

Wyższą jakość korzeni buraka cukrowego stwierdza się gdy zawierają one więcej sacharozy i suchej masy, mniej niebiałkowych związków azotowych oraz cukrów redukujących, a także mniej popiołu

Rośliny
upload/art/1336/fot-m-haliniarz

Jesienne odchwaszczanie zbóż

Rośliny w początkowych fazach rozwojowych są wrażliwe na konkurencyjne oddziaływanie chwastów.

Rośliny

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Jęczmień
piątek, 5 Listopad 2021
Ikonka Jęczmień/images/notowania/box/spadek.png
-0,3%
964
na targowiskach
upload/nawozenie/17/jeczmien-jary_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień jary
W warunkach dobrych gleb żytnich daje wyższy i o lepszej wartości paszowej plon jak żyto
Nowy Dwór Mazowiecki
środa, 1 Grudzień 2021
0°C
-4°C
min
5°C
max
0