Content
Newsy
Rośliny, Z kraju
Ostrzeżenie przed barszczem Sosnowskiego


do ulubionych
z ulubionych

Niestety barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) jest rośliną parzącą i jest dużym zagrożeniem dla zdrowia człowieka.
Ta inwazyjna roślina jest bardzo podobna do kopru, zwłaszcza że ma charakterystyczne białe kwiaty w dużych baldach, a ich łodygi mają purpurowe plamki.
Dowiedz się więcej o mięcie pieprzowej
Niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia jest zarówno sok jak i olejki eteryczne, które zawierają toksyczne substancje – furanokumaryny. Substancje te pod wpływem promieniowania słonecznego powodują zmiany skórne przypominające oparzenia, czyli zaczerwienienia, wysypki, owrzodzenia czy opuchliznę, przy czym pojawiają się one w czasie kilku-kilkunastu godzin po bezpośrednim kontakcie.
Jak zauważa Główny Inspektorat Sanitarny, u osoby mające kontakt z barszczem Sosnowskiego mogą również zdarzyć się bóle głowy, nudności, wymioty, wystąpić obrażenia układu oddechowego, oczu czy wstrząs anafilaktyczny.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
Porady ekspertów
Rośliny

Azot na start!
dr hab. Małgorzata HaliniarzAzot należy do najważniejszych pierwiastków w życiu roślin, który odpowiada za główne procesy fizjologiczne w nich zachodzące.

Jakich gleb potrzebuje kukurydza?
dr hab. Marzena S. BrodowskaKukurydza należy do roślin o niezbyt wysokich wymaganiach glebowych i może być uprawiana na różnych glebach.

Jakie gospodarstwa obowiązuje plan nawożenia azotem?
dr hab. Małgorzata HaliniarzZgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 12 lutego 2020 r. o przyjęciu "Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu” wszyscy rolnicy zobowiązani są do przestrzegania wytycznych związanych ze stosowaniem nawozów azotowych.

Zwalczanie chwastów coraz trudniejsze
dr hab. Małgorzata HaliniarzW latach 2018-2020 z naszego rynku wycofanych zostało 7 substancji czynnych herbicydów: chloroprofam, chlorosulfuron, desmedifan, dikwat, flurtamon, oksasulfuron, propanil.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania



min
max