Content
Newsy
Rośliny, Z kraju
Wydajność z I pokosu była na dość dobrym poziomie


dodaj
do ulubionych
do ulubionych
usuń
z ulubionych
z ulubionych

Jak wynika z analiz przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny, w okresie przedwiośnia i wczesnej wiosny warunki pogodowe dla wegetacji roślinności łąkowo-pastwiskowej generalnie były korzystne. Istotny przyrost zielonej masy na łąkach i pastwiskach odnotowano jednak dopiero w ostatniej dekadzie kwietnia i w maju. Zbiór I pokosu ruszył relatywnie wcześnie, a jego wydajność i jakość oszacowano na dość dobrym poziomie. Pomimo to, stan użytków zielonych był gorszy niż w ubiegłym roku.
Pod koniec maja 2016 r. łąki trwałe oceniono na 3,6 stopnia kwalifikacyjnego. W relacji do 2015 i 2014 roku oznaczało to obniżkę o odpowiednio: 0,1 i 0,2 st. kw. Wynik ten był jednak lepszy o 0,1 st. kw. niż w 2013 r. oraz o 0,2 st. kw. wobec 2012 i 2011 roku. W przekroju wojewódzkim najwyżej oceniono stan łąk w województwie małopolskim - 3,9 st. kw., a najniżej w woj. kujawsko-pomorskim - 3,2 st. kw.
W skali kraju średni stan pastwisk oceniono na 3,6 st. kw., tj. o 0,1 o 0,2 st. kw. mniej niż rok i dwa lata temu. W ujęciu wojewódzkim najlepiej prezentowały się pastwiska w województwach: małopolskim, lubelskim, świętokrzyskim i opolskim - 3,8 stopnia, a najgorzej w woj. kujawsko-pomorskim - 3,2 stopnia.
Czy wiesz, jak prawidłowo nawozić trawy w uprawie polowej?
O 0,2 st. kw. gorszy niż w 2015 i 2014 r. był stan plantacji koniczyny w czystym siewie i w mieszankach z trawami, który w maju br. oceniono na 3,5 st. kw. Najwyższą ocenę uzyskały uprawy koniczyny w woj. podkarpackim - 4,0 st. kw., a najniższą w woj. kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim - 3,1 st. kw.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
Porady ekspertów
Rośliny

Jak zatrzymać azot na polu?
dr hab. Monika SkowrońskaAzot jest jednym z kluczowych pierwiastków zapewniających istnienie życia na Ziemi. Wchodzi w skład najważniejszych związków tworzących żywe komórki.

Nadmiar wody w glebie szkodzi roślinom
dr hab. Monika SkowrońskaNadmiar wody w glebie, podobnie jak i jej niedobór, wywołuje stres u roślin.

Tylko odpowiednio nawożone buraki mogą gwarantować wysoki cukier
dr inż. U. Sienkiewicz-CholewaO opłacalności uprawy buraków decyduje plonu cukru uzyskany z buraków, który zależy głównie od wielkości plonu korzeni.

Preparaty biologiczne alternatywą dla środków chemicznych
dr hab. Małgorzata HaliniarzZmiany klimatyczne, uproszczenia w agrotechnice, uprawa roślin w monokulturze oraz likwidacja miedz powodują coraz większą presję szkodników i chorób w roślinach uprawnych.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania
Pszenżyto
czwartek, 8 Kwiecień 2021

+1%
810zł

na targowiskach

Nawożenie upraw
Pszenica jara
Lepiej znosi chłody niż nadmierne temperatury, zwłaszcza w fazie strzelania w źdźbło
Jelenia Góra
poniedziałek, 12 Kwiecień 2021
3°C
0°C
min
min
7°C
max
max