Content

Newsy

Unia Europejska

Irlandia przoduje w krajach UE pod względem dziennego spożycia świeżych produktów

Data24 dni temu Ilość wyświetleń52 wyświetleń
upload/newsy/6397/food-2569257-1280_big.jpg
Według raportu opublikowanego przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), mieszkańcy Irlandii spożywają dziennie więcej porcji owoców i warzyw niż w jakimkolwiek innym kraju UE.

We wszystkich państwach członkowskich UE zaledwie 12% dorosłych spożywa zalecane pięć lub więcej porcji owoców i warzyw dziennie. Jednak 33% dorosłych w Irlandii osiąga ten cel, a kolejne 48% spożywa od jednej do czterech porcji dziennie.

Dowiedz się więcej o sadach

W 2020 r. prawie jedna osoba dorosła na pięć, tj. 19% w krajach UE paliła codziennie, w porównaniu z 16% dorosłych w Irlandii. Wskaźniki palenia w Irlandii spadły o osiem punktów procentowych z 24% w 2010 r. Jest to drugi największy spadek wśród krajów UE, za Estonią, w której wskaźniki palenia spadły z 27% w 2010 r. do 18% w 2020 r.

W raporcie zwrócono również uwagę na istotne zagrożenie, jakie stanowi zanieczyszczenie powietrza i zmiany klimatu spowodowane emisją gazów cieplarnianych, co zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych, w tym chorób układu oddechowego, raka płuc, chorób układu krążenia i białaczki.

Szacuje się, że w krajach UE narażenie na drobny pył zawieszony (PM2,5) – kluczową substancję zanieczyszczającą powietrze – spowodowało śmierć 307 tys. osób w 2019 r.

Wskaźniki śmiertelności z powodu PM2,5 były najwyższe w Europie Środkowej i Wschodniej, a wskaźniki przedwczesnych zgonów były co najmniej o 50% wyższe niż średnia UE wynosząca 69 na 100 tys. I odwrotnie, Irlandia miała jeden z najniższych wskaźników (27 na 100 tys.), za Islandią (14 na 100 tys.) i Norwegią (23 na 100 tys.).

Rządowe i obowiązkowe ubezpieczenia pokrywają średnio 70% wszystkich detalicznych wydatków na produkty farmaceutyczne, ale w Irlandii pokrywane jest 81% wydatków na produkty farmaceutyczne. Można to porównać z 85% na Cyprze i zaledwie 41% w Islandii.

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Unia Europejska

upload/art/1750/zdjecie-z-azotem-na-pola-juz-w-lutym-grupa-azoty-renata-struzik

Z azotem na pola już w lutym?

Nowy program azotanowy staje się coraz bardziej realny, a wraz z nim – możliwość wcześniejszego stosowania azotu wiosną na polach. Na jakich zasadach i od kiedy?

Nawożenie
upload/art/1751/groch-siewny

Wybierz odpowiednią odmianę

Współczesne rolnictwo mierzy się z wieloma problemami, począwszy od nadążaniem za zmieniającymi się przepisami, przez wycofanie szeregu substancji aktywnych po skutki zmian klimatycznych.

Agrotechnika
upload/art/1753/fot-1

Wybierz odpowiednią odmianę kukurydzy

Kukurydza jest jedną z najpopularniejszych roślin uprawnych.

Z kraju
upload/art/1752/zdj-1-spr-ile-azotu-masz-w-glebie-szczepanik

Sprawdź ile azotu masz w glebie

Określenie aktualnej zasobności gleby w azot mineralny wczesną wiosną wbrew pozorom wcale nie jest takie proste.

Gleba
>>>