Według raportu opublikowanego przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), mieszkańcy Irlandii spożywają dziennie więcej porcji owoców i warzyw niż w jakimkolwiek innym kraju UE.
We wszystkich państwach członkowskich UE zaledwie 12% dorosłych spożywa zalecane pięć lub więcej porcji owoców i warzyw dziennie. Jednak 33% dorosłych w Irlandii osiąga ten cel, a kolejne 48% spożywa od jednej do czterech porcji dziennie.
Dowiedz się więcej o sadach W 2020 r. prawie jedna osoba dorosła na pięć, tj. 19% w krajach UE paliła codziennie, w porównaniu z 16% dorosłych w Irlandii. Wskaźniki palenia w Irlandii spadły o osiem punktów procentowych z 24% w 2010 r. Jest to drugi największy spadek wśród krajów UE, za Estonią, w której wskaźniki palenia spadły z 27% w 2010 r. do 18% w 2020 r.
W raporcie zwrócono również uwagę na istotne zagrożenie, jakie stanowi zanieczyszczenie powietrza i zmiany klimatu spowodowane emisją gazów cieplarnianych, co zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych, w tym chorób układu oddechowego, raka płuc, chorób układu krążenia i białaczki.
Szacuje się, że w krajach UE narażenie na drobny pył zawieszony (PM2,5) – kluczową substancję zanieczyszczającą powietrze – spowodowało śmierć 307 tys. osób w 2019 r.
Wskaźniki śmiertelności z powodu PM2,5 były najwyższe w Europie Środkowej i Wschodniej, a wskaźniki przedwczesnych zgonów były co najmniej o 50% wyższe niż średnia UE wynosząca 69 na 100 tys. I odwrotnie, Irlandia miała jeden z najniższych wskaźników (27 na 100 tys.), za Islandią (14 na 100 tys.) i Norwegią (23 na 100 tys.).
Rządowe i obowiązkowe ubezpieczenia pokrywają średnio 70% wszystkich detalicznych wydatków na produkty farmaceutyczne, ale w Irlandii pokrywane jest 81% wydatków na produkty farmaceutyczne. Można to porównać z 85% na Cyprze i zaledwie 41% w Islandii.