Content

Newsy

Unia Europejska

Wydajność pracy w rolnictwie w UE wzrośnie o 13%

Data2022-12-21 Ilość wyświetleń86 wyświetleń
upload/newsy/6372/field-5305791-1280_big.jpg
Według pierwszych wstępnych danych za 2022 r. z rachunków ekonomicznych rolnictwa (EAA) szacuje się, że wskaźnik wydajności pracy w rolnictwie w UE zwiększył się rok do roku o 13%, po niewielkim wzroście w 2021 r.

Ta ogólna zwyżka wskaźnika odzwierciedlała 11,1-procentowy wzrost realnej wartości dochodu generowanego przez jednostki zaangażowane w rolniczą działalność produkcyjną hipotetycznie dzielona między mniejszą o 2% siłę roboczą ekwiwalentu pełnego czasu pracy.

Dowiedz się więcej o roślinach jagodowych

Z powodów wyjaśnionych poniżej te pierwsze szacunki dotyczące 2022 r. należy traktować z pewną ostrożnością, gdyż zestawienie rachunków dla tych pierwszych szacunków wykorzystuje niepełne informacje i opiera się na modelowaniu, które może jeszcze nie w pełni odzwierciedlać nadzwyczajne zmiany na rynku w 2022 r.

Zakłócenia na rynku powodują znaczne wahania wydajności pracy. Tym bardziej, że rok upłynął pod znakiem nadzwyczajnej presji inflacyjnej. Wynikały one głównie z dalszych problemów z łańcuchem dostaw w miarę trwania COVID oraz z zakrojonej na szeroką skalę inwazji wojskowej Rosji na Ukrainę, która zakłóciła dostawy energii, dostępność szeregu środków produkcji rolnej, w tym zwłaszcza nawozów oraz handel niektórymi towarami rolnymi.

W wyniku tych wydarzeń w 2022 r. nastąpił jeszcze szerszy niż zwykle rozkład tempa zmian wydajności pracy w rolnictwie. Największe tempo wzrostu szacowanej wydajności pracy w rolnictwie w 2022 r. miało miejsce w Niemczech o 66,8%, gdzie średni wzrost cen produktów wyjściowych o 29,5% przewyższył wzrost cen nakładów o 14%. Gwałtowny wzrost odnotowano również w Estonii o 32,8%, Danii o 29,8% i Luksemburgu o 29,6%.

Natomiast szczególnie gwałtowne spadki szacunkowej wydajności pracy w rolnictwie miały miejsce w Rumunii o 21,2%, na Słowacji o 15,4%, w Portugalii o 11,8% i na Malcie o 11,2%.

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Unia Europejska

upload/art/1752/zdj-1-spr-ile-azotu-masz-w-glebie-szczepanik

Sprawdź ile azotu masz w glebie

Określenie aktualnej zasobności gleby w azot mineralny wczesną wiosną wbrew pozorom wcale nie jest takie proste.

Gleba
upload/art/1751/groch-siewny

Wybierz odpowiednią odmianę

Współczesne rolnictwo mierzy się z wieloma problemami, począwszy od nadążaniem za zmieniającymi się przepisami, przez wycofanie szeregu substancji aktywnych po skutki zmian klimatycznych.

Agrotechnika
upload/art/1753/fot-1

Wybierz odpowiednią odmianę kukurydzy

Kukurydza jest jedną z najpopularniejszych roślin uprawnych.

Z kraju
upload/art/1750/zdjecie-z-azotem-na-pola-juz-w-lutym-grupa-azoty-renata-struzik

Z azotem na pola już w lutym?

Nowy program azotanowy staje się coraz bardziej realny, a wraz z nim – możliwość wcześniejszego stosowania azotu wiosną na polach. Na jakich zasadach i od kiedy?

Nawożenie
>>>