Według pierwszych wstępnych danych za 2022 r. z rachunków ekonomicznych rolnictwa (EAA) szacuje się, że wskaźnik wydajności pracy w rolnictwie w UE zwiększył się rok do roku o 13%, po niewielkim wzroście w 2021 r.
Ta ogólna zwyżka wskaźnika odzwierciedlała 11,1-procentowy wzrost realnej wartości dochodu generowanego przez jednostki zaangażowane w rolniczą działalność produkcyjną hipotetycznie dzielona między mniejszą o 2% siłę roboczą ekwiwalentu pełnego czasu pracy.
Dowiedz się więcej o roślinach jagodowych Z powodów wyjaśnionych poniżej te pierwsze szacunki dotyczące 2022 r. należy traktować z pewną ostrożnością, gdyż zestawienie rachunków dla tych pierwszych szacunków wykorzystuje niepełne informacje i opiera się na modelowaniu, które może jeszcze nie w pełni odzwierciedlać nadzwyczajne zmiany na rynku w 2022 r.
Zakłócenia na rynku powodują znaczne wahania wydajności pracy. Tym bardziej, że rok upłynął pod znakiem nadzwyczajnej presji inflacyjnej. Wynikały one głównie z dalszych problemów z łańcuchem dostaw w miarę trwania COVID oraz z zakrojonej na szeroką skalę inwazji wojskowej Rosji na Ukrainę, która zakłóciła dostawy energii, dostępność szeregu środków produkcji rolnej, w tym zwłaszcza nawozów oraz handel niektórymi towarami rolnymi.
W wyniku tych wydarzeń w 2022 r. nastąpił jeszcze szerszy niż zwykle rozkład tempa zmian wydajności pracy w rolnictwie. Największe tempo wzrostu szacowanej wydajności pracy w rolnictwie w 2022 r. miało miejsce w Niemczech o 66,8%, gdzie średni wzrost cen produktów wyjściowych o 29,5% przewyższył wzrost cen nakładów o 14%. Gwałtowny wzrost odnotowano również w Estonii o 32,8%, Danii o 29,8% i Luksemburgu o 29,6%.
Natomiast szczególnie gwałtowne spadki szacunkowej wydajności pracy w rolnictwie miały miejsce w Rumunii o 21,2%, na Słowacji o 15,4%, w Portugalii o 11,8% i na Malcie o 11,2%.