Newsy

Warzywa, Z kraju

Ceny warzyw na początku lipca 2017 r.

Data7 dni temu Ilość wyświetleń284 wyświetleń
Na początku lipca kalafior kosztował ok. 4 zł/szt
W ciągu tygodnia ceny warzyw gruntowych uległy obniżce. Jednak ze względu na niskie temperatury i spowodowane przez to późniejsze wysiewy oraz spustoszenia wywołane przez opady gradu w niektórych regionach Polski, notowania niektórych warzyw są obecnie wyższe niż w tym samym czasie 2016 r.

W pierwszym tygodniu lipca 2017 roku na Rynku Hurtowym w Broniszach najbardziej podrożały kalafiory i kapusta. W 27. tygodniu bieżącego roku, w zależności od wielkości warzywa, za kalafiory trzeba było zapłacić ponad 5 zł/szt, a za kapustę – około 4 zł/szt. W skali roku oznacza to wzrost aż o 150%. W opinii ekspertów, różnica w cenach ulegnie obniżeniu w momencie pojawienia się warzyw z kolejnych nasadzeń. 
 
O połowę droższe są także ogórki gruntowe. W analizowanym czasie ich cena oscylowała na poziomie 2,85 zł/kg. Natomiast za fasolkę szparagową trzeba było zapłacić dwa razy więcej niż w roku ubiegłym. Pięciokilogramowe opakowania fasoli kosztowały bowiem od 6 do 9 zł.
 
Z kolei na poziomie cen ubiegłorocznych utrzymywały się notowania młodych ziemniaków oraz pomidorów spod osłon, które kosztowały od 0,85 do 1,20 zł/kg (ziemniaki) oraz od 2,33 do 3,60 zł/kg (pomidory). 

Uruchom interaktywny harmonogram nawożenia buraka
 
Jedynie za młodą marchew płacono mniej w relacji rocznej. Na Rynku Hurtowym w Broniszach jej ceny spadły o jedną piątą i ukształtowały się na poziomie od 1,30 do 2,00 zł/kg.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Warzywa

Pozostałości środków ochrony roślin w żywności europejskiej

Jak wynika z ostatnio opublikowanego raportu EFSA (Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności) 97% z blisko osiemdziesięciu trzech tysięcy przebadanych w państwach UE, Islandii i Norwegii próbek żywności nie zawierało (53,6%) lub zawierało jedynie śladowe (dopuszczalne) zawartości pozostałości środków ochrony roślin.

Warzywa

Pogoda ma decydujący wpływ na początkowy wzrost buraków

Siew buraków cukrowych w bieżącym sezonie jest już praktycznie za nami. O tym jak długo trwają wschody, w dużej mierze uzależnione jest od przebiegu warunków atmosferycznych.

Warzywa

Bądź przygotowany do walki z chwościkiem buraka

Chwościk buraka to choroba występująca jedynie na buraku, powodowana przez gatunek grzyba Cercospora beticola. Uznaje się ją za jedną z najgroźniejszych chorób buraka cukrowego, pastewnego i ćwikłowego.

Warzywa

Czy woda decyduje o plonie buraków cukrowych?

Buraki cukrowe to gatunek wymagający. Nieodpowiednia technologia uprawy i brak zbilansowanego nawożenia, nie tylko wpływają na wysokość plonu, ale mają również odniesienie w jego jakości technologicznej.

Warzywa

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Owies
czwartek, 20 Lipiec 2017
-1,7%
624
na targowiskach
Nawożenie upraw

Użytki zielone
Skład botaniczny runi użytków zielonych zależy od czynników środowiskowych
Baguchwała
sobota, 22 Lipiec 2017
przejaśnienia
21°C
14°C
min
28°C
max