Content

Newsy

Warzywa, Owoce, Z kraju

Niższe ceny owoców i warzyw w okresie przedświątecznym

Data2016-12-22 Ilość wyświetleń1218 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
upload/newsy/1953/47876977-m_big.jpg
W drugiej dekadzie grudnia 2016 roku duża część owoców i warzyw była tańsza niż przed rokiem. W tym roku mniej trzeba było zapłacić m.in. za kapustę, marchew, cebulę, chrzan i cytryny. Droższe w relacji do ubiegłego roku były jednak pomarańcza. Przedświąteczne wydatki na produkty ogrodnictwa powinny być zatem nieco mniejsze niż rok temu.

W omawianym czasie na Rynku Hurtowym w Broniszach biała kapusta sprzedawana była w cenie od 0,4 zł/kg do 0,5 zł/kg. W odniesieniu do minionego roku, ceny kapusty spadły zatem o połowę. Tańsza była także kapusta kwaszona, za którą należało zapłacić o ok. 20% mniej. O 50% niższe były ceny marchwi, sprzedawanej po 0,5-0,6 zł/kg. O 40% tańsza była natomiast cebula (0,4-0,6 zł/kg). Tak jak przed rokiem, ceny ogórków kwaszonych wahały się od 4 do 6 zł/kg, z kolei o 10% niższe były hurtowe ceny chrzanu, mieszczące się w granicy od 6 do 7 zł/kg.

W zależności od odmiany, jabłka kosztowały od 0,9 zł do 2 zł/kg. Do najdroższych odmian należy zaliczyć Szarą Renetę, Empire oraz Bosscop. W tym roku polscy producenci szklarniowych pomidorów malinowych po raz pierwszy nie wygasili produkcji w okresie zimowym. W połowie grudnia br. krajowe pomidory malinowe oferowane były w cenie 17,5 zł za kilogram.

Poznaj poradnik nawożenia owoców jagodowych

Ceny suszonych śliwek bez pestki wynosiły o 11 do 12 zł/kg, a owoce z pestką były o 4-5 zł/kg tańsze. Suszone jabłka można było nabyć za ok. 9 zł/kg za kilogram, a gruszki od 8 zł/kg do niespełna 11 zł/kg. Na Rynku w Broniszach nie brakowało grzybów. W tym roku dużym powodzeniem cieszyły się grzyby na sznurkach, których cena sięgała 280 zł/kg. Cena krajanki z podgrzybków wynosiła 240 zł/kg.

W ofercie hurtowej tradycyjnie dużo o tej porze roku jest pomarańczy. W analizowanym okresie ich ceny były jednak o ok. 30% wyższe niż rok temu i zaczynały się od 4,2 zł/kg a kończyły na 6 zł/kg. Na takim samym poziomie cenowym jak w 2015 r. znajdowały się mandarynki – od 3,5 zł/kg do 6 zł/kg. O 10% tańsze były natomiast cytryny (4-5 zł/kg).

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Warzywa

upload/art/898/kalarepa-nadaje-sie-do-zbioru-gdy-zgrubienie-osiaga-srednice-3-4-cm_2

Mniej znaczy więcej - Kalarepa

Kalarepa jest rośliną dwuletnią. Posiada słabo rozwinięty system korzeniowy. W pierwszym roku tworzy zgrubienie które jest częścią jadalną. W drugim roku po zimie wytwarza pęd kwiatostanowy, zakwita i owocuje.

Warzywa
upload/art/1280/brodowska-marzena-mikroelementy-w-nawozeniu-warzyw-maj-2021-05-05-2021-r

Mikroelementy w nawożeniu warzyw

Wzrost plonowania roślin warzywnych w efekcie intensywnej produkcji przyczynia się do wynosu dużych ilości mikroelementów z gleby, co prowadzi do wyraźnego spadku ich zawartości w środowisku wzrostu roślin.

Warzywa
upload/art/904/kwiatostan-cykorii-koszyczek-1_2

Mniej znaczy więcej – Cykoria sałatowa

Polska jest krajem gdzie panujące warunki klimatyczne są odpowiednie do uprawy cykorii. Roślina dobrze znosi niskie temperatury. Gleby próchniczne idealnie nadają się do uprawy cykorii.

Warzywa
upload/art/1300/zdjecie-nr-1-groszek-gotowy-do-zbioru_2

Małe zielone żniwa

Od początku lipca na Żuławach trwa zbiór groszku zielonego z przeznaczeniem „na puszki” lub do mrożenia.

Warzywa

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Kukurydza
poniedziałek, 10 Styczeń 2022
Ikonka Kukurydza/images/notowania/box/spadek.png
-3,3%
1283
na targowiskach
upload/nawozenie/21/jeczmien-jary-browarny_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień jary browarny
Wymaga siewu w dobrze ogrzaną rolę
Żytno
wtorek, 25 Styczeń 2022
-1°C
-2°C
min
1°C
max
0