Content
Newsy
Warzywa, Owoce, Z kraju
Spadek eksportu produktów ogrodnictwa z Polski w pierwszym półroczu 2014 r.


dodaj
do ulubionych
do ulubionych
usuń
z ulubionych
z ulubionych

W porównaniu z ubiegłym rokiem wynik ten jest co prawda wyższy w odniesieniu do warzyw, których w tym samym czasie 2013 roku wyeksportowano 375 tys. ton (-7%) jednak w przypadku owoców i ziemniaków zeszłoroczny eksport był wyższy i wynosił odpowiednio 1,026 mln ton (+12%) owoców i 34 tys. ton dla ziemniaków (+15%). Za wysłane w pierwszej połowie br. owoce eksporterzy w Polsce uzyskali 366,6 mln euro, za warzywa – 315 mln euro, a za ziemniaki – 6,5 mln euro.
Zniżkę kontyngentu zaobserwowano także w eksporcie przetworów owocowo-warzywnych. Wywóz przetworzonych owoców w zeszył roku osiągnął poziom 398 tys. ton, a zatem o 4,3 tys. ton większy niż aktualnie, z kolei przetworzonych warzyw w 2013 r. sprzedano 452,7 tys. ton, tj. o 30 tys. ton więcej niż obecnie.
W pierwszych sześciu miesiącach 2014 roku import świeżych owoców był mniejszy o 7% i wyniósł 581,3 tys. ton wobec 626 tys. ton w poprzednim roku. Warzyw sprowadzono natomiast o 30 tys. ton więcej tj. 332,3 tys. ton.
W strukturze polskiego eksportu owoców dominowały jabłka - 797,3 tys. ton. Kolejne miejsce w tym zestawieniu zajęły reeksportowane z naszego kraju owoce cytrusowe – 36,2 tys. ton i banany – 10 tys. ton oraz pochodzące z Polski owoce miękkie – 27 tys. ton. Wśród warzyw główną rolę odegrały pieczarki - 105,2 tys. ton, warzywa kapustne – 116 tys. ton oraz warzywa cebulowe – 73 tys. ton.
Zgodnie z informacjami podanymi przez FAMMU/FAPA najwięcej do naszego kraju sprowadzono cytrusów – 234 tys. ton i bananów - 151,6 tys. ton. W imporcie warzyw królowały pomidory - 94 tys. ton oraz sałaty i warzywa korzeniowe po 30 tys. ton.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
Porady ekspertów
Warzywa

Mniej znaczy więcej - Kalarepa
doradca nawozy.euKalarepa jest rośliną dwuletnią. Posiada słabo rozwinięty system korzeniowy. W pierwszym roku tworzy zgrubienie które jest częścią jadalną. W drugim roku po zimie wytwarza pęd kwiatostanowy, zakwita i owocuje.

Mniej znaczy więcej – Groch
doradca nawozy.euGroch jest rośliną klimatu chłodniejszego. Najlepiej rozwija się wczesną wiosną gdy jest chłodnej i wilgotnej.

Mniej znaczy więcej – Kapusta brukselska
doradca nawozy.euKapusta brukselska jest najbardziej z kapustnych wytrzymała na niskie temperatury.

Mniej znaczy więcej – Cykoria sałatowa
doradca nawozy.euPolska jest krajem gdzie panujące warunki klimatyczne są odpowiednie do uprawy cykorii. Roślina dobrze znosi niskie temperatury. Gleby próchniczne idealnie nadają się do uprawy cykorii.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania
Pszenica
czwartek, 25 Luty 2021

+0,7%
946zł

na targowiskach

Nawożenie upraw
Gryka
Ze względu na wartość nasion i łuski, gryka jest bardzo cenną rośliną uprawną
Ostrówek
piątek, 5 Marzec 2021
1°C
-1°C
min
min
3°C
max
max