Content
Newsy
Warzywa, Z kraju
Ujemny bilans w handlu pomidorami


dodaj
do ulubionych
do ulubionych
usuń
z ulubionych
z ulubionych

Jak wynika z najnowszych danych udostępnionych przez Eurostat, na przestrzeni 2016 roku import pomidorów do Polski ukształtował się na poziomie 142,2 tys. ton. W relacji do wcześniejszego roku oznacza to nieznaczny spadek o 2,1 tys. ton, tj. o 1,5%. W ubiegłym roku największe partie pomidorów sprowadzanych do Polski pochodziły z krajów Unii Europejskiej. Import z tego kierunku wyniósł bowiem 128,4 tys. ton, co stanowiło ponad 90% przywozu ogółem.
Do kluczowych dostawców pomidorów do Polski należy przede wszystkim zaliczyć Hiszpanię i Holandię, skąd zakupiono odpowiednio: 52,3 tys. ton i 38,8 tys. ton. Po 14 tys. ton zaimportowano natomiast z Niemiec i Francji. Zdecydowaną większość warzyw spoza UE (ok. 80%) sprowadzono z Turcji, która w 2016 roku wysłała do nas 11 tys. ton pomidorów.
Pomimo ujemnego salda obrotu pomidorami, Polskę uznaje się za liczącego się eksportera pomidorów. Według unijnych danych, w 2016 r. wywóz tych warzyw z naszego kraju sięgnął 95 tys. ton. To o 2,7 tys. ton (2,8%) mniej niż w poprzednim roku. Głównymi odbiorcami polskich pomidorów były kraje Unii, gdzie w sumie wyeksportowaliśmy 63 tys. ton warzyw, tj. 66% eksportu ogółem.
Na pierwszym miejscu wśród największych importerów naszych pomidorów znalazła się jednak Białoruś, która zakupiła ich 28,9 tys. ton. Dalsze miejsca w tym zestawieniu zajęły: Wielka Brytania (10,4 tys. ton), Hiszpania (8,2 tys. ton), a także Niemcy, Czechy i Litwa (po ok. 5 tys. ton).
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
Porady ekspertów
Warzywa

Mniej znaczy więcej – Kapusta brukselska
doradca nawozy.euKapusta brukselska jest najbardziej z kapustnych wytrzymała na niskie temperatury.

Mniej znaczy więcej – Cykoria sałatowa
doradca nawozy.euPolska jest krajem gdzie panujące warunki klimatyczne są odpowiednie do uprawy cykorii. Roślina dobrze znosi niskie temperatury. Gleby próchniczne idealnie nadają się do uprawy cykorii.

Mniej znaczy więcej – Groch
doradca nawozy.euGroch jest rośliną klimatu chłodniejszego. Najlepiej rozwija się wczesną wiosną gdy jest chłodnej i wilgotnej.

Mniej znaczy więcej - Kalarepa
doradca nawozy.euKalarepa jest rośliną dwuletnią. Posiada słabo rozwinięty system korzeniowy. W pierwszym roku tworzy zgrubienie które jest częścią jadalną. W drugim roku po zimie wytwarza pęd kwiatostanowy, zakwita i owocuje.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania
Pszenżyto
czwartek, 25 Luty 2021

+0,9%
778zł

na targowiskach

Nawożenie upraw
Jęczmień jary
W warunkach dobrych gleb żytnich daje wyższy i o lepszej wartości paszowej plon jak żyto
Lasowice Wielkie
niedziela, 7 Marzec 2021
2°C
-1°C
min
min
5°C
max
max