Newsy

Z kraju

Garść informacji o niebeziecznych pasożytach - kleszczach

Data8 dni temu Ilość wyświetleń331 wyświetleń
Kleszcze – to małe, ale zarazem niebezpieczne dla ludzi oraz zwierząt pasożyty, które mają niesamowitą wolę przetrwania, ponieważ przez ponad połowę roku mogą żyć bez pokarmu. Bardzo łatwo odnajdują się w nowym otoczeniu i szybko się rozmnażają. Najczęściej można je spotkać w lasach, na łąkach i gęstych trawach.

Kleszcz posiada narząd Hallera znajdujący się na pierwszej parze odnóży. Specjalnie złożone w nim chemoreceptory umożliwiają im określenie odległości od zbliżającej się ofiary. Natomiast aparat gębowy służy im do kąszenia i wprowadzania do układu krwionośnego żywiciela antykoagulantu rozrzedzającego krew oraz substancji znieczulającej. W ten oto sposób, ofiara nie ma pojęcia o jego żerowaniu.

Przypomnijmy, że w sytuacji, gdy małemu pasożytowi uda się skutecznie osadzić na ciele żywiciela, ważne jest, aby jak najszybciej zareagować. Można pozbyć się go przy użyciu, m. in. pęsety, szczypców czy kleszczołapki. Trzeba jednak pamiętać, aby usunąć go nie później niż do 12 godzin od momentu ukąszenia, ponieważ po tym czasie rośnie prawdopodobieństwo wystąpienia zakażenia. Usuwając pasożyta, należy robić to bardzo ostrożnie, tak, aby nie uszkodzić idiosomów, które mogłyby wywołać u niego wymioty, a co za tym idzie - wpłynąć negatywnie na nasz organizm. W przypadku, gdy kleszcz umiejscowił się zbyt głęboko koniecznie trzeba zgłosić się do lekarza.

Najprostszym sposobem ochrony przez kleszczami jest odpowiedni ubiór oraz stosowanie preparatów odstarszających. Istotne jest również każdorazowe sprawdzanie ciała po powrocie z pleneru, zwłaszcza w okolicach uszu, szyi, kolan, rąk i pachwin.

Dowiedz się więcej o prawidłowym uprawianiu żyta

Na przestrzeni ostatnich lat, zaobserwowano znaczny wzrost populacji kleszczy. Należy podkreślić, że stanowią one duże zagrożenie zarówno dla człowieka, jak i zwierząt, szczególnie psów, ponieważ są nosicielami boreliozy (u ludzi) oraz babeszjozy (u psów). W obu przypadkach, może dojść do poważnych schorzeń zagrażających życiu oraz zdrowiu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Z kraju

Uprawa soi

Bardzo duży udział zbóż i rzepaku w strukturze zasiewów powoduje, szereg niekorzystnych zjawisk, jak zubożenie gleb w materię organiczną, choroby, szkodniki itp. Alternatywą dla zbożowo-rzepaczanych płodozmianów może być uprawa roślin bobowatych, w tym soi.

Z kraju

Rzepak - właściwy wybór odmiany i stanowiska

Przemyślane i z góry zaplanowane prowadzenie plantacji to podstawa… Przygotowując się do kolejnego sezonu w produkcji rolnej, należy zadbać o prawidłowe przygotowanie stanowiska oraz wybór właściwej odmiany.

Z kraju

Jak zmieniły się gleby orne w Polsce?

W Polsce co 5 lat pobierane są próbki gleb ornych. Najnowsze dane prezentowane na stronie internetowej „Monitoringu chemizmu gleb ornych Polski” pochodzą z 2015 roku. Jak zmieniły się właściwości gleb w ostatnich latach?

Z kraju

Grad – realne zagrożenie

Niestabilna pogoda jaka utrzymuje się na terenie naszego kraju stwarza zagrożenie dla plantacji rzepaku ozimego, zbóż, buraków, kukurydzy i innych upraw.

Z kraju

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Kukurydza
poniedziałek, 19 Czerwiec 2017
-0,2%
851
na targowiskach
Nawożenie upraw

Żyto
Wytrzymuje mrozy do -25ºC bez okrywy śnieżnej
Nowa Wieś Wielka
piątek, 23 Czerwiec 2017
intensywne opady przelotne
18°C
15°C
min
22°C
max