Content
Newsy
Z kraju, Rośliny
IUNG: Brak wody przejawi się znaczną obniżką plonów


dodaj
do ulubionych
do ulubionych
usuń
z ulubionych
z ulubionych

W szóstym tegorocznym raporcie, obejmującym okres od 21 maja do 20 lipca 2015 roku, nie stwierdzono zagrożenia wystąpienia suszy rolniczej na obszarze Polski. Wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, są na większości obszarów Polski ujemne, jednak wyższe od wartości krytycznych.
Warto zauważyć, iż w omawianym czasie najniższe wartości KBW występowały w tych samych rejonach jak w poprzednich okresach, tj. we wschodniej części Pojezierza Wielkopolskiego, północno-zachodniej części województwa łódzkiego oraz na Równinie Kutnowskiej i Pojezierzu Kujawskim. Duży deficyt wody wystąpił również na Żuławach.
Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez ekspertów Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, niskie wartości KBW występowały również na obszarze województwa pomorskiego, we wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, a także w zachodnich rejonach woj. mazowieckiego i w północnych terenach województwa podlaskiego.
W rozlicznych regionach Polski wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego są bliskie wartości krytycznych, ale nie zostały one przekroczone, co oznacza, że średnie straty w plonach w gminie nie powinny przekroczyć 20%. Należy jednak zaznaczyć w poszczególnych gospodarstwach straty w plonach mogą jednak wynieść nawet 30%. Jak zaznacza IUNG sytuacji nie zmieni ewentualna poprawa warunków wilgotnościowych w następnym okresie. W efekcie plony będą w bieżącym roku niższe od plonów uzyskiwanych przy średnich wieloletnich warunkach pogodowych.
Monitoringiem IUNG pod względem zagrożenia suszą rolniczą objęte są następujące uprawy: zboża ozime i jare, kukurydza na ziarno i kiszonkę, rzepak i rzepik, ziemniaki, buraki cukrowe, chmiel, tytoń, warzywa gruntowe, krzewy i drzewa owocowe, truskawki, a także rośliny strączkowe.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
Porady ekspertów
Z kraju

Preparaty biologiczne alternatywą dla środków chemicznych
dr hab. Małgorzata HaliniarzZmiany klimatyczne, uproszczenia w agrotechnice, uprawa roślin w monokulturze oraz likwidacja miedz powodują coraz większą presję szkodników i chorób w roślinach uprawnych.

Kiedy siać buraki cukrowe?
doradca nawozy.euJak co roku rolnicy mają dylemat, kiedy rozpoczynać siewy buraka cukrowego.

Jak zwiększyć skuteczność działania herbicydów?
dr hab. Małgorzata HaliniarzOd 2014 roku wszystkich producentów rolnych obowiązują zasady zintegrowanej ochrony roślin, w ramach których powinno się zmniejszyć do niezbędnego minimum ilość stosowanych środków ochrony roślin i w miarę możliwości zastępować je metodami lub zabiegami niechemicznymi.

Herbicydy na chłodne dni
dr hab. Małgorzata HaliniarzNiekorzystne warunki pogodowe, a zwłaszcza niska temperatura, utrudniają wykonywanie zabiegów herbicydowych.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania
Jęczmień
czwartek, 8 Kwiecień 2021

+0,9%
861zł

na targowiskach

Nawożenie upraw
Rzepak ozimy
Prawidłowy rozwój rośliny jesienią decyduje o możliwościach jej plonowania
Kętrzyn
niedziela, 18 Kwiecień 2021
10°C
6°C
min
min
15°C
max
max