Content

Newsy

Z kraju, Rośliny

IUNG: Na terenie całego kraju w dalszym ciągu występuje bardzo duży deficyt wody

Data2015-08-09 Ilość wyświetleń1268 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
upload/newsy/933/susza-owies_big.jpg
W okresie raportowania obejmującym okres od 1 czerwca do 31 lipca 2015 roku nie stwierdzono zagrożenia wystąpienia suszy rolniczej w Polsce. W większości regionów naszego kraju Wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, były jednak ujemne.

Jak wynika z siódmego tegorocznego raportu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, obszarem szczególnie narażonym na deficyt wody była Lubelszczyzna, a zwłaszcza jej północne rejony. Niedobór wody na tym terenie wynosił od -180 do -199 mm.

Bardzo niskie wartości klimatycznego bilansu wodnego odnotowano również w południowych obszarach województwa: mazowieckiego, podlaskiego, lubelskiego, gdzie wartości KBW mieściły się w przedziale od -160 do -179 mm.
 
Tak jak w poprzednim raporcie niskie wartości KBW, tj. od -150 do -169 mm zaobserwowano: we wschodniej części województwa łódzkiego, a także w północnych obszarach woj. mazowieckiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.
W lipcu opady w większości rejonach kraju były relatywnie niskie. W pierwszej dekadzie wyniosły one od 10 do 20 mm, a w drugiej były o 10 mm wyższe. Opady powyżej 50 mm wystąpiły tylko w południowo-wschodniej części województwa podkarpackiego. W trzeciej dekadzie lipca stosunkowo wysokie opady odnotowano w północnej i południowo-wschodniej części kraju, gdzie wyniosły one od 30 do ponad 50 mm. Na pozostałym obszarze Polski opady nie przekroczyły 20 mm.

Jak alarmuje IUNG, na terenie całego kraju w dalszym ciągu występuje bardzo duży deficyt wody, który spowoduje obniżenie plonów wszystkich upraw. Warto pamiętać, że im większy i dłuższy niedobór wody, tym zniżka plonów jest większa.

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, zgodnie z wymogami Obwieszczenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich 3064 gmin Polski oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą dla następujących upraw: zbóż ozimych i jarych, kukurydzy na ziarno i kiszonkę, rzepaku i rzepiku, ziemniaka, buraka cukrowego, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, krzewów i drzew owocowych, truskawek oraz roślin strączkowych.
 
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Z kraju

upload/art/1330/fot-m-haliniarz

Jak zwiększyć szanse rzepaku na przezimowanie?

Rzepak ozimy należy do roślin bardzo wrażliwych na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Jest on mniej zimotrwały niż pszenica i żyto, ale bardziej niż jęczmień ozimy.

Z kraju
upload/art/1336/fot-m-haliniarz

Jesienne odchwaszczanie zbóż

Rośliny w początkowych fazach rozwojowych są wrażliwe na konkurencyjne oddziaływanie chwastów.

Z kraju
upload/art/1332/powoj-polny-w-pszenicy-ozimej

Chwasty wieloletnie w uprawach rolniczych

Chwasty występujące w roślinach uprawnych powodują duże straty w plonie i jego jakości.

Z kraju
upload/art/1331/fofosyys

Tolerancja jęczmienia ozimego na odczyn gleby

Jęczmień ozimy jest spośród zbóż ozimych najbardziej wrażliwy na kwaśny odczyn gleby.

Z kraju

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Owies
czwartek, 21 Październik 2021
Ikonka Owies
+0,9%
765
/images/notowania/box/wzrost.png
na targowiskach
upload/nawozenie/18/owies_medium.jpg
Nawożenie upraw

Owies
Nie jest wrażliwy na niskie temperatury i kiełkuje w temperaturze 2-3ºC
Jarosław
sobota, 23 Październik 2021
7°C
4°C
min
11°C
max
0