Content
Newsy
Z kraju
Nadal istnieje zagrożenie suszą rolniczą


do ulubionych
z ulubionych

W związku z tym, przeciętna wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla Polski, według której ocenia się stan zagrożenia suszą rolniczą była na ujemnym poziomie przez co wyniosła -121,3 mm. W odniesieniu do wcześniejszego raportu jest to wzrost o 56,7 mm.
Dowiedz się więcej o badaniu gleby
Według danych w omawianym czasie na terenie całego kraju zwiększyła się wartość KBW, w tym w niektórych regionach nawet o 100 mm. Jednakże w dalszym ciągu najniższe wartości KBW zaobserwowano w Poznaniu oraz na terenach do niego przylegających, gdzie sięgały od -190 mm do –199 mm. Z kolei na obszarze Niziny Wielkopolskiej, Szczecińskiej, Wysoczyzny Żarnowieckiej, Ziemi Lubuskiej oraz na Nizinie Śląsko-Łużyckiej deficyt wody wyniósł od –160 mm do -189 mm.
W pozostałych częściach Polski niedobór wody waha się w przedziale od -100 mm do -140 mm, przy czym na południu kraju miejscami wynosi nawet zero.
Dlatego też susza rolnicza obecnie występuje w uprawach zbóż jarych i ozimych, roślin strączkowych, krzewów owocowych, a także tytoniu.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
Porady ekspertów
Z kraju

Azot na start!
dr hab. Małgorzata HaliniarzAzot należy do najważniejszych pierwiastków w życiu roślin, który odpowiada za główne procesy fizjologiczne w nich zachodzące.

Jakie gospodarstwa obowiązuje plan nawożenia azotem?
dr hab. Małgorzata HaliniarzZgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 12 lutego 2020 r. o przyjęciu "Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu” wszyscy rolnicy zobowiązani są do przestrzegania wytycznych związanych ze stosowaniem nawozów azotowych.

Od czego zależy pobieranie fosforu przez rośliny?
dr hab. Marzena S. BrodowskaPrawidłowe zaopatrzenie roślin w fosfor w dużym stopniu uzależnione jest od możliwości jego pobierania przez rośliny.

Zwalczanie chwastów coraz trudniejsze
dr hab. Małgorzata HaliniarzW latach 2018-2020 z naszego rynku wycofanych zostało 7 substancji czynnych herbicydów: chloroprofam, chlorosulfuron, desmedifan, dikwat, flurtamon, oksasulfuron, propanil.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania



min
max