Content

Newsy

Z kraju

Rolnicy mniej pesymistyczni niż w ostatnich latach. Koniunktura w gospodarstwach rolnych dalej kształtuje się jednak niekorzystnie

Data2016-11-08 Ilość wyświetleń929 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
upload/newsy/1862/gospodarstwp7-big_big.jpg
W czerwcu 2016 roku Główny Urząd Statystyczny przeprowadził badanie koniunktury gospodarstw rolnych w Polsce. Analizie poddano gospodarstwa osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej oraz ponad 25 tys. gospodarstw indywidualnych, charakteryzujących się wielkością ekonomiczną powyżej 4 tys. euro.

Jak wynika z danych udostępnionych przez GUS, w czerwcu br. koniunktura w badanych gospodarstwach rolnych kształtowała się niekorzystnie. Negatywne są również prognozy na drugą połowę 2016 r. Warto jednak podkreślić, iż choć oceny rolników na temat zmian, które zaszły w pierwszych sześciu miesiącach br. były nadal negatywne, to były one mniej pesymistyczne w porównaniu do trzech poprzednich edycji badań.
 
W relacji do badań przeprowadzonych w II półroczu 2015 r., rolnicy lepiej ocenili zmiany ogólnej sytuacji prowadzonych przez siebie gospodarstw rolnych, opłacalności produkcji rolniczej oraz zapotrzebowania na wytwarzane przez siebie produkty rolne. Gorsze opinie związane były z prognozowaną zmianą opłacalności produkcji rolniczej i popytu na produkty rolne w II półroczu br.
 
Prawie 75% ankietowanych producentów uznało ogólną sytuację swoich gospodarstw rolnych w połowie bieżącego roku jako normalną, jak na tę porę roku. W stosunku do wcześniejszych badań (grudzień 2015) udział opinii o złej sytuacji gospodarstw rolnych nad opiniami przeciwnymi zmniejszył się z 18,% do 11,6%.
 
Masz wątpliwości związane z nawożeniem swoich upraw? Zapytaj naszych ekspertów!

W strukturze gospodarstw rolnych największymi optymistami byli producenci gospodarujący na powierzchni 50 ha i więcej użytków rolnych, których gospodarstwa prowadziły produkcję roślinną, uprawy pod osłonami, buraków cukrowych i warzyw gruntowych. Przewagę opinii pozytywnych nad negatywnymi zaobserwowano dla gospodarstw specjalizujących się w produkcji drobiu, w tym przede wszystkim w produkcji jaj. Najgorzej swoją sytuację przedstawili rolnicy prowadzący plantacje drzew i krzewów owocowych oraz hodowcy bydła mlecznego.

W ocenie rolników, drugiej części 2016 r. dojdzie do pogorszenia się opłacalności produkcji rolniczej i popytu na produkty rolne wytwarzane w ich gospodarstwach rolnych. Najgorzej w przyszłość patrzą gospodarstwa specjalizujące się w prowadzeniu plantacji drzew i krzewów owocowych, rzepaku i rzepik oraz prowadzące chów drobiu rzeźnego. Wśród gospodarstw ukierunkowanych na produkcję roślinną oczekiwania poprawy ogólnej sytuacji i opłacalności produkcji wyrazili rolnicy prowadzący produkcję upraw pod osłonami.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Z kraju

upload/art/1346/news-3-zd

Nawozy zielone alternatywą dla obornika

W warunkach deficytu obornika warto rozważyć uzupełnienie materii organicznej w postaci nawozów zielonych.

Z kraju
upload/art/1345/news-2-zdjecie

Ile wapna na użytki zielone?

Trwałe użytki zielone są zbiorowiskiem roślinnym o dużej tolerancji na niski odczyn gleby.

Z kraju
upload/art/1336/fot-m-haliniarz

Jesienne odchwaszczanie zbóż

Rośliny w początkowych fazach rozwojowych są wrażliwe na konkurencyjne oddziaływanie chwastów.

Z kraju
upload/art/1344/news-1-zdjecie

Dlaczego warto stosować nawozy naturalne i organiczne?

Do nawozów naturalnych zalicza się odchody zwierząt, obornik, gnojówkę i gnojowicę, stosowane do użyźniania gleb i nawożenia roślin.

Z kraju

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Pszenżyto
piątek, 5 Listopad 2021
Ikonka Pszenżyto
+0,8%
921
/images/notowania/box/wzrost.png
na targowiskach
upload/nawozenie/17/jeczmien-jary_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień jary
W warunkach dobrych gleb żytnich daje wyższy i o lepszej wartości paszowej plon jak żyto
Zboża
Trojanów
środa, 1 Grudzień 2021
2°C
-1°C
min
6°C
max
0