Content

Newsy

Z kraju

Rusza druga edycja akcji „Grunt to wiedza”

Data2016-01-27 Ilość wyświetleń3275 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
upload/newsy/1285/www-grunttowiedzafinal_big.jpg
Tylko nieliczni polscy rolnicy badają glebę przed zastosowaniem nawozów - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Już niedługo ta sytuacja może się zmienić.

Tylko nieliczni polscy rolnicy badają glebę przed zastosowaniem nawozów - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Już niedługo ta sytuacja może się zmienić. Wszystko dzięki programowi „Grunt to Wiedza” - akcji prowadzonej wspólnie przez Grupę Azoty, największego polskiego producenta nawozów i bank PKO BP.
Obie instytucje wspólnie promują wśród polskich rolników korzyści jakie przynosi badanie gleby. Zainteresowanie, już zakończoną, pierwszą edycją programu przerosło oczekiwania organizatorów. W tej chwili rusza druga edycja.

Program „Grunt To Wiedza” to 3 letni program nakierowany na intensywną promocję optymalnego prowadzenia gospodarstwa ze szczególnym uwzględnieniem technologii nawożenia. - Badania gleby we współczesnym gospodarstwie rolnym to podstawa. To jak proces prowadzenia zdrowego stylu życia. Każdy z nas powinien w ramach profilaktyki raz na jakiś czas pójść do lekarza i przejść kompleksowe badania. I z tym poglądem w dzisiejszych czasach nikt nie dyskutuje. To samo powinno dotyczyć gleby. Pamiętajmy, że nawozy są dla niej jak pożywienie. Rolnicy muszą dbać o to, by było one jak najlepsze i jak najbardziej dostosowane – podkreśla Paweł Jarczewski, prezes Grupy Azoty.

Rolnicy jednak jak wynika z raportu NIK wciąż jeszcze o tym nie wiedzą. Dlaczego? - Badanie gleby kosztuje czas i pieniądze. Być może nie są to duże koszty ale czas dla rolników już jest bardzo istotny i właśnie z tego powodu część rolników rezygnuje z badania - tłumaczy Hubert Kamola, Dyrektor Departamentu Korporacyjnego Handlu Nawozami w Grupie Azoty, ale jak podkreśla ta sytuacja dynamicznie się zmienia. Powód? Badanie gleby w dłuższej perspektywie rolnikom po prostu się opłaca - Badanie gleby inspiruje do zastanowienia się nad jakością produktów nawozowych, a niestety nie wszystkie nawozy istniejące na rynku spełniają najwyższe parametry. Takie badania mogą też ujawnić pozorne oszczędności dla rolnika z zastosowania tzw. tańszych zamienników. Potem okazuje się, że nawóz nie rozpuszcza się lub jego skład działa inaczej. Grupa Azoty nie promuje maksymalnego plonu. Grupa Azoty promuje maksymalny efekt ekonomiczny dla rolnika, a to jest całkowicie inne podejście – podkreśla dyrektor Kamola.

Program „Grunt To Wiedza” okazał się strzałem w przysłowiową dziesiątkę. Od samego początku program cieszył się ogromnym zainteresowaniem. W akredytowanych Laboratoriach Okręgowych Stacji Chemiczno – Rolniczych od sierpnia do października ubiegłego roku przebadano pod kątem pH oraz zasobności w fosfor, potas i magnez 4950 próbek gleby. W badaniu udział wzięły 330 gospodarstwa ze 163 powiatów.

W tym roku w ramach drugiej edycji programu ma zostać przebadanych aż 6300 próbek ziemi ale jak podkreśla dyrektor Kamola na tym nie koniec - Chcemy aby program nawet po trzech latach miał swoje dalsze przejawy już w postaci praktyk promowanych przez naszych Przedstawicieli Terenowych popularyzujących wiedzę o Grupie Azoty i technologiach nawożenia. Poza tym przez cały czas chcemy intensywnie promować wiedzę, wspierać rozwój technologii nawożenia i wspólnie się uczyć. Chcemy poznawać potrzeby i dostosowywać produkowane nawozy do wyzwań produkcji roślinnej. Już dziś pracujemy nad nowymi nawozami, które pozwolą na lepszą agregacje i działanie mikroelementów i makroelementów – wyjaśnia dyrektor Kamola.

Twórcy programu „Grunt To Wiedza” - Grupa Azoty i PKO BP już zauważają wzrost świadomości potrzeb badań ziemi wśród rolników. Coraz więcej osób pyta o możliwość uczestnictwa w programie, a jednym z jego efektów jest też ogromne zainteresowanie tym tematem mediów branżowych. Dlatego wspólnie z Krajową Stacją Chemiczną i jej szefem z prof. J. Lipińskim, Grupa Azoty prowadzi rozmowy na temat ulepszenia logistyki badań poboru prób, ich pakowania, przechowywania tak, by docelowo wszyscy zainteresowani mogli skorzystać z badania gleby w sposób jak najbardziej komfortowy. Na tym jednak nie koniec. Żeby jeszcze bardziej wspomóc rolników w prowadzeniu gospodarstw w sposób nowoczesny Grupa Azoty uruchomiła również smartfonową aplikację „Farmster” , która jest skutecznym narzędziem pomagającym w zarządzaniu gospodarstwem.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Z kraju

upload/art/1256/zdjecie-news-marzec

Nadmiar wody w glebie szkodzi roślinom

Nadmiar wody w glebie, podobnie jak i jej niedobór, wywołuje stres u roślin.

Z kraju
upload/art/1258/zdjecie-nr-1

GRA O PLON – wiosenne nawożenie rzepaku

Najczęściej spotykane do tej pory strategie nawożenia rzepaku dzielą dawkowanie azotu na dwa etapy.

Z kraju
upload/art/1267/fot-m-haliniarz

Preparaty biologiczne alternatywą dla środków chemicznych

Zmiany klimatyczne, uproszczenia w agrotechnice, uprawa roślin w monokulturze oraz likwidacja miedz powodują coraz większą presję szkodników i chorób w roślinach uprawnych.

Z kraju
upload/art/1268/zdjecie-1

Żarłoczne chowacze w natarciu czyli czy o uprawie rzepaku wiemy wszystko?

Wydawać by się mogło, że tak jest ale coraz częściej zapominamy o szkodnikach w rzepaku.

Z kraju

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Pszenżyto
czwartek, 8 Kwiecień 2021
Ikonka Pszenżyto
+1%
810
/images/notowania/box/wzrost.png
na targowiskach
upload/nawozenie/21/jeczmien-jary-browarny_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień jary browarny
Wymaga siewu w dobrze ogrzaną rolę
Czarnków
poniedziałek, 12 Kwiecień 2021
4°C
2°C
min
7°C
max
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.
Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.
0
Najciekawsze informacje z serwisu nawozy.eu na Twojej skrzynce pocztowej.
Proszę wpisać poprawny adres e-mail.
Proszę zalogować się na swoje konto i zmienić ustawienia newslettera.

Potwierdź zapisanie się do newslettera klikając w link w wiadomości wysłanej na Twój adres e-mail.
Nieznany błąd, spróbuj ponownie za chwilę.
Proszę zaznaczyć zgodę.