Content
Newsy
Z kraju, Rośliny
Szkody łowieckie w uprawach a odszkodowania


dodaj
do ulubionych
do ulubionych
usuń
z ulubionych
z ulubionych

Szkody powinny zostać zgłoszone w formie pisemnej nie później niż w ciągu 3 dni od jej powstania na polu, oraz w terminie 14 w przypadku sadów. Stosowne pisma przyjmuje osoba upoważniona przez koło łowieckie.
Do 7 dni po złożeniu zawiadomienia, przedstawiciele dzierżawcy dokonują oględzin szkód. Natomiast drugi raz uprawy powinny zostać zweryfikowane przed zaoraniem bądź usunięciem uszkodzonych roślin, o czym również należy powiadomić szacującego straty. W oględzinach na wniosek poszkodowanego może uczestniczyć przedstawiciel izby rolniczej właściwej dla danego regionu.
Należy jednak podkreślić, że o odszkodowania nie mogą ubiegać się osoby, które uprawiają ziemię Skarbu Państwa na zasadzie deputatu rolnego na gruntach leśnych oraz jeśli szkoda była nieznaczna. Wynagrodzenie nie przysługuje również rolnikom i sadownikom, którzy nie zebrali plonów w terminie dwóch tygodni od zakończenia zbiorów danego gatunku rośliny, określonego przez sejmik województwa oraz tym, którzy nie wyrazili wcześniej zgody na zabezpieczenie upraw przez przedstawicieli obwodów łowieckich. Na odszkodowanie nie mogą liczyć także właściciele gruntów położonych w bezpośrednim sąsiedztwie lasu oraz jeśli nie przestrzegali oni zasad agrotechnicznych.
Sprawdź jakie wymagania pokarmowe mają użytki zielone
Sprawdź jakie wymagania pokarmowe mają użytki zielone
Warto zauważyć, że za szkody nie odpowiadają obwody łowieckie jeśli uprawy wysiane są lub wysadzone na terenach niewchodzących w skład tych obwodów. W takich przypadkach za straty odpowiada Skarb Państwa, a odszkodowania wypłacane są ze środków budżetu państwa przez zarząd województwa.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
Porady ekspertów
Z kraju

Herbicydy na chłodne dni
dr hab. Małgorzata HaliniarzNiekorzystne warunki pogodowe, a zwłaszcza niska temperatura, utrudniają wykonywanie zabiegów herbicydowych.

Kiedy siać buraki cukrowe?
doradca nawozy.euJak co roku rolnicy mają dylemat, kiedy rozpoczynać siewy buraka cukrowego.

Jak zwiększyć skuteczność działania herbicydów?
dr hab. Małgorzata HaliniarzOd 2014 roku wszystkich producentów rolnych obowiązują zasady zintegrowanej ochrony roślin, w ramach których powinno się zmniejszyć do niezbędnego minimum ilość stosowanych środków ochrony roślin i w miarę możliwości zastępować je metodami lub zabiegami niechemicznymi.

Preparaty biologiczne alternatywą dla środków chemicznych
dr hab. Małgorzata HaliniarzZmiany klimatyczne, uproszczenia w agrotechnice, uprawa roślin w monokulturze oraz likwidacja miedz powodują coraz większą presję szkodników i chorób w roślinach uprawnych.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania
Żyto
czwartek, 8 Kwiecień 2021

+0,1%
687zł

na targowiskach

Nawożenie upraw
Ziemniak
Ziemniak lubi ciepłą pogodę z niezbyt wysokimi, ale równomiernymi opadami
Nowy Dwór Gdański
sobota, 17 Kwiecień 2021
9°C
6°C
min
min
12°C
max
max