Content
Newsy
Z kraju, Rośliny oleiste, Buraki
Uprawy buraków cukrowych i rzepaku w dalszym ciągu narażone na suszę rolniczą


do ulubionych
z ulubionych

Wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), w oparciu o które dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą były ujemne w całym kraju. W stosunku do poprzedniego okresu raportowania uległy one jednak średnio dla kraju zwiększeniu o 16 mm. W największym stopniu od 20 do nawet 100 mm wartości KBW wzrosły w południowej i południowo-wschodniej Polsce. Z kolei północnej i północno-zachodniej części kraju odnotowano ich obniżkę, gdzieniegdzie nawet o 50 mm.
W omawianym okresie raportowania największe zagrożenie suszą rolniczą zaobserwowano w województwach: dolnośląskim, wielkopolskim, opolskim, łódzkim, kujawsko-pomorskim oraz mazowieckim, gdzie deficyt wody dla rolnictwa wynosił od 170 do 199 mm. Znaczny niedobór opadów (od 150 do 170 mm) stwierdzono w województwach: lubuskim, podlaskim, a także w zachodniej części woj. śląskiego.
Czy wiesz, że międzyplony ścierniskowe można już zaorać?
Zarówno w przypadku rzepaku i rzepiku, jak i buraków cukrowych zagrożenie suszą rolniczą wystąpiło w 9 województwach, w 899 gminach (w 29,3% gminach Polski) na 9,7% gruntów ornych.
Najbardziej narażone na deficyt wody były uprawy w województwie wielkopolskim, gdzie dotkniętych suszą zostało 90% gmin.Bardzo duże zagrożenie suszą stwierdzono w woj. opolskim (ponad 80% gmin), a duży niedobór opadów odnotowano w woj.: dolnośląskim, łódzkim (ponad 60% gmin) i kujawsko-pomorskim (58,1% gmin). Zdaniem IUNG, wśród województw o dużym zagrożeniu suszą upraw buraków i rzepaku należy wymienić także woj. lubuskie (48% gmin).
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
Porady ekspertów
Z kraju

Azot na start!
dr hab. Małgorzata HaliniarzAzot należy do najważniejszych pierwiastków w życiu roślin, który odpowiada za główne procesy fizjologiczne w nich zachodzące.

Jakie gospodarstwa obowiązuje plan nawożenia azotem?
dr hab. Małgorzata HaliniarzZgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 12 lutego 2020 r. o przyjęciu "Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu” wszyscy rolnicy zobowiązani są do przestrzegania wytycznych związanych ze stosowaniem nawozów azotowych.

Zwalczanie chwastów coraz trudniejsze
dr hab. Małgorzata HaliniarzW latach 2018-2020 z naszego rynku wycofanych zostało 7 substancji czynnych herbicydów: chloroprofam, chlorosulfuron, desmedifan, dikwat, flurtamon, oksasulfuron, propanil.

Od czego zależy pobieranie fosforu przez rośliny?
dr hab. Marzena S. BrodowskaPrawidłowe zaopatrzenie roślin w fosfor w dużym stopniu uzależnione jest od możliwości jego pobierania przez rośliny.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania



min
max