Newsy

Z kraju

Wyższe ceny paliw = wyższy limit zwrotu podatku akcyzowego?

Data5 dni temu Ilość wyświetleń511 wyświetleń
Sejm RP rozpoczął prace nad projektem ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, który przewiduje wprowadzenie dodatkowej opłaty do cen wszystkich rodzajów paliw. Zdaniem Krajowej Rady Izb Rolniczych, rolnicy mogą odczuć zmiany.

W myśl ustawy, fundusz drogowy miałby być finansowany przez opłaty zawarte w cenie paliwa. Zdaniem samorządów rolniczych, podniesienie kosztów związanych z opłatą paliwową o ok. 6%, przekłada się na wzrost cen towarów i usług, co ma szczególne znaczenie dla rolników, którzy od lat borykają się z problemem niskiej dochodowości swych gospodarstw, będącej skutkiem wysokich cen środków produkcji.
 
W związku z tym KRIR zaproponował zwiększenie limitu zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Sugerowany przez samorząd limit to 110 l wobec obowiązującego do tej pory - 86 l.
 
Zrekompensowanie rolnikom kosztów wprowadzenia nowej ustawy jest zdaniem KRIR-u koniecznością. Jak zauważył prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej, paliwo służy rolnikom do prowadzenia prac na polu, a w niewielkim stopniu wiąże się z korzystaniem z dróg publicznych.

Sprawdź rolniczą prognozę pogody w swoim regionie
 
Natomiast ustawa przewiduje początkowo 20 groszy od litra paliwa bez podatku VAT. Oznacza to, że rolnik uprawiający jednohektarowe pole zapłaci więcej o 21,5 zł za paliwo. Należy jednak zaznaczyć, że zgodnie z projektem - z każdym rokiem w zależności od inflacji, stawka ta ma być waloryzowana.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Z kraju

Jak skutecznie pozbyć się miotły zbożowej

Miotła zbożowa jest najczęściej występującym w uprawach zbóż ozimych chwastem jednoliściennym, szeroko rozpowszechnionym na terenie całego kraju. Gatunek ten nawet przy niewielkim nasileniu może powodować znaczne straty w plonach.

Z kraju

Płodozmian dla rzepaku - jak ograniczyć straty plonu?

Zbyt duży udział rzepaku w strukturze zasiewów to problem z jakim przyszło się zmierzyć. W wielu gospodarstwach z uwagi na koniunkturę i potrzeby rynku zawężono płodozmian, który skupia się praktycznie na dwóch, bądź trzech gatunkach roślin.

Z kraju

Najwyższy czas docenić bobowate

Pomijamy w zmianowaniu strączkowe i motylkowe, a to błąd, który trzeba poprawić. Udział zbóż w strukturze zasiewów w wielu rejonach kraju dochodzi do niebezpiecznej granicy 80%.

Z kraju

Kiedy warto stosować adiuwanty

Adiuwanty, przez rolników nazywane po prostu wspomagaczami, są substancjami chemicznymi, które w sposób bezpośredni lub pośredni wpływają na chwastobójcze działanie herbicydu lub zmieniają właściwości jego formy użytkowej i cieczy opryskowej.

Z kraju

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Żyto
czwartek, 20 Lipiec 2017
+0,8%
602
na targowiskach
Nawożenie upraw

Użytki zielone
Skład botaniczny runi użytków zielonych zależy od czynników środowiskowych
Lutocin
sobota, 22 Lipiec 2017
przejaśnienia
19°C
14°C
min
24°C
max