Content
Newsy
Z kraju
Wzrost eksportu polskiego cukru o 21%


do ulubionych
z ulubionych

W omawianym czasie na rynek Unii Europejskiej zostało skierowane 293 tys. ton cukru, a zatem to 38% całego eksportu. W tym przypadku największym importerem tego surowca okazała się być Rumunia z 113 tys. ton i 14% udziałami, a także Niemcy z 87 tys. ton i 11%.
Dowiedz się więcej o użytkach zielonych
Natomiast do krajów trzecich Polska dostarczyła w sumie 489 tys. ton, przy czym największym odbiorcą był Izrael - 83 tys. ton, Egipt - 74 tys. ton, Sri Lanka - 58 tys. ton, Gruzja - 49 tys. ton, a także Rosja i Arabia Saudyjska – po 32 tys. ton, Liban - 21 tys. ton, Kuwejt – 15 tys. ton oraz do Macedonii i Kazachstanu – po 14 tys. ton.
Jeśli chodzi o import cukru do Polski, to w analizowanym okresie przywieziono o 2% więcej tego surowca, bo 131 tys. ton wartych 53 mln EUR, w tym 96% wolumenu, tj. 126 tys. ton pochodziło z państw członkowskich Wspólnoty. Głównym unijnym dostawcą były Niemcy - 57 tys. ton, a także Czechy – 24 tys. ton, Rumunia – 12,5 tys. ton, Francja – 11,5 tys. ton i Litwa – 11 tys. ton. Z krajów trzecich najwięcej zakupiono z Mauritiusa – 3,7 tys. ton.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Tagi
Ekspert nawozy.eu
Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?
Porady ekspertów
Z kraju

Azot na start!
dr hab. Małgorzata HaliniarzAzot należy do najważniejszych pierwiastków w życiu roślin, który odpowiada za główne procesy fizjologiczne w nich zachodzące.

Jakie gospodarstwa obowiązuje plan nawożenia azotem?
dr hab. Małgorzata HaliniarzZgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 12 lutego 2020 r. o przyjęciu "Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu” wszyscy rolnicy zobowiązani są do przestrzegania wytycznych związanych ze stosowaniem nawozów azotowych.

Od czego zależy pobieranie fosforu przez rośliny?
dr hab. Marzena S. BrodowskaPrawidłowe zaopatrzenie roślin w fosfor w dużym stopniu uzależnione jest od możliwości jego pobierania przez rośliny.

Zwalczanie chwastów coraz trudniejsze
dr hab. Małgorzata HaliniarzW latach 2018-2020 z naszego rynku wycofanych zostało 7 substancji czynnych herbicydów: chloroprofam, chlorosulfuron, desmedifan, dikwat, flurtamon, oksasulfuron, propanil.
nawozy.eu polecają
charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania



min
max