Content

Newsy

Z kraju, Rośliny

Zagrożenie suszą na terenie Polski. Plony będą niższe ponad 20%

Data2015-08-20 Ilość wyświetleń1485 wyświetleń
dodaj
do ulubionych
usuń
z ulubionych
upload/newsy/955/4t67_big.jpg
W ósmym okresie raportowania Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach stwierdził zagrożenie suszą na terenie Polski dla zbóż jarych i ozimych, krzewów owocowych, truskawek, roślin strączkowych, rzepaku i rzepiku, tytoniu oraz warzyw gruntowych.

Tak jak w poprzednim okresie raportowania, w okresie od 11 czerwca do 10 sierpnia 2015 roku, obszarem szczególnie narażonym na deficyt wody była Lubelszczyzna, gdzie notowany niedobór wody wynosił od -190 do -209 mm. Bardzo niskie wartości klimatycznego bilansu wodnego odnotowano też w południowych obszarach województwa mazowieckiego i podlaskiego. Wartości KBW w tych rejonach wynosiły od -180 do -189 mm. Duże Niedoby wody, od -170 do -179 mm, występowały także we wschodniej części województwa łódzkiego oraz w środkowych rejonach woj. mazowieckiego, podlaskiego oraz na terytorium woj. opolskiego. Deficyt wody wynoszący od -160 do -169 mm charakteryzował również północne rejony woj. świętokrzyskiego, zachodnie obszary woj. łódzkiego, północne obszary woj. mazowieckiego i podlaskiego, południowe woj. lubelskiego i opolskiego oraz w centralnej części woj. dolnośląskiego.

Jak poinformował Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, w analizowanym okresie wartości KBW na terenie Polski względem poprzedniego okresu raportowania uległy zmniejszeniu średnio o 9 mm.
 
Czytaj także: Terminowy siew ozimin

Warto pamiętać, że każdy deficyt wody powoduje obniżkę plonów, a im niedobór wody jest większy i im dłużej trwa, tym większe straty. W opinii IUNG, wystąpienie krytycznej wartości KBW oznacza przeciętne obniżenie plonów w skali gminy o 20% w danym roku w stosunku do plonów uzyskiwanych przy średnich wieloletnich warunkach pogodowych. Ogłoszenie wystąpienia suszy rolniczej oznacza, że ostateczne plony w danej gminie dla uprawy, której wartości progowe zostały przekroczone, będą zatem niższe o 20% w danym roku w stosunku do plonów uzyskiwanych przy średnich wieloletnich warunkach pogodowych. Warto jednak pamiętać, że oszacowane wartości w wysokości strat plonów w skali gminy, nie wykluczają, że straty w gospodarstwie mogły wynosić nawet więcej niż 25-30%.

Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wynika, że susza dotknęła uprawy na obszarze około 800 tysięcy hektarów, a wstępne szacunki strat opiewają na kwotę blisko 550 milionów złotych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące nawozów lub nawożenia? Szukasz porady?


*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Z kraju

upload/art/1345/news-2-zdjecie

Ile wapna na użytki zielone?

Trwałe użytki zielone są zbiorowiskiem roślinnym o dużej tolerancji na niski odczyn gleby.

Z kraju
upload/art/1346/news-3-zd

Nawozy zielone alternatywą dla obornika

W warunkach deficytu obornika warto rozważyć uzupełnienie materii organicznej w postaci nawozów zielonych.

Z kraju
upload/art/1336/fot-m-haliniarz

Jesienne odchwaszczanie zbóż

Rośliny w początkowych fazach rozwojowych są wrażliwe na konkurencyjne oddziaływanie chwastów.

Z kraju
upload/art/1344/news-1-zdjecie

Dlaczego warto stosować nawozy naturalne i organiczne?

Do nawozów naturalnych zalicza się odchody zwierząt, obornik, gnojówkę i gnojowicę, stosowane do użyźniania gleb i nawożenia roślin.

Z kraju

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

Pszenica
piątek, 5 Listopad 2021
Ikonka Pszenica/images/notowania/box/spadek.png
-1,7%
1077
na targowiskach
upload/nawozenie/21/jeczmien-jary-browarny_medium.jpg
Nawożenie upraw

Jęczmień jary browarny
Wymaga siewu w dobrze ogrzaną rolę
Blizanów
czwartek, 2 Grudzień 2021
3°C
-1°C
min
8°C
max
0