Newsy

Z kraju

Zmiana ustawy o ochronie prawnej odmian roślin

Data10 dni temu Ilość wyświetleń572 wyświetleń

Projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie prawnej odmian roślin został przyjęty przez Radę Ministrów. Najważniejsze zmiany, które niesie za sobą ustawa dotyczą regulacji opłat związanych z wykorzystaniem materiału siewnego.

Nowelizacja ustawy wprowadza nowe rozwiązania w tzw. krajowym wyłącznym prawie hodowcy do odmiany, a zatem w relacjach pomiędzy hodowcami i organizacjami hodowców a posiadaczami gruntów rolnych i organizacjami posiadaczy gruntów rolnych. Projektowane zmiany związane są przede wszystkim z opłatami dotyczącymi wykorzystania w gospodarstwie materiału siewnego ze zbioru odmiany chronionej, czyli opłat od rozmnożeń własnych.

Od lat rolnicy wnioskowali o zmianę dość skomplikowanego systemu pobierania opłat. Nowa ustawa przewiduje uelastycznienie zapisów poświęconych zawieraniu umów i pobieraniu opłat od rozmnożeń własnych. W związku z tym, producent materiału siewnego będzie miał możliwość udostępnienia w wyznaczonym przez siebie okresie odmian chronionych w celach marketingowych, a zatem bez konieczności uciszania opłat od własnych rozmnożeń.

Przypomnij sobie najważniejsze zasady stosowania nawozów mineralnych

W projekcie ustawy uwzględniono również wniosek samorządu rolniczego w sprawie możliwości jednorazowego poboru opłat od rozmnożeń własnych przy zakupie kwalifikowanego materiału siewnego, a także zwolniono gospodarzy z obowiązku przekazywania hodowcom lub/i organizacjom hodowców pisemnej informacji o wykorzystaniu materiału ze zbioru. Ważną zmianę stanowi także wykreślenie możliwości przeprowadzenia kontroli przez hodowców u posiadaczy gruntów rolnych.

Ustawa wejdzie w życie po 14 dniach od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Z kraju

Dobry plon rzepaku wymaga siarki

Niedożywienie roślin siarką stało się jednym z ważniejszych problemów współczesnego rolnictwa. Na podstawie danych Światowego Instytutu Siarkowego w Waszyngtonie (TSL) deficyt siarki w 2015

Z kraju

Chrońmy rzepak - sucha zgnilizna kapustnych to poważne zagrożenie

Deszczowa aura, jaka w ostatnim tygodniu utrzymuje się na terenie naszego kraju, powoduje wzrost zagrożenia plantacji rzepaku suchą zgnilizną kapustnych.

Z kraju

Jesienna aura w styczniu, kiedy przyjdzie zima?

Niestety wciąż nie wiadomo, jaka będzie pogoda, a przedłużająca się jesienna aura trwa zbyt długo. Co przyniesie jutro nie wie nikt. Prognoza pogody, jak na razie, jest dość optymistyczna. Ważne, aby się sprawdziła.

Z kraju

Azot – ważny składnik plonotwórczy

Azot z praktycznego punktu widzenia jest najważniejszym składnikiem pokarmowym.

Z kraju

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Żyto
czwartek, 23 Luty 2017
-2,4%
538
na targowiskach
Nawożenie upraw

Ziemniak
Ziemniak lubi ciepłą pogodę z niezbyt wysokimi, ale równomiernymi opadami
Opole Lubelskie
niedziela, 26 Luty 2017
pojedyncze płatki śniegu
1°C
-3°C
min
5°C
max