Newsy

Z kraju

Zmiana ustawy o ochronie prawnej odmian roślin

Data2017-02-16 Ilość wyświetleń669 wyświetleń

Projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie prawnej odmian roślin został przyjęty przez Radę Ministrów. Najważniejsze zmiany, które niesie za sobą ustawa dotyczą regulacji opłat związanych z wykorzystaniem materiału siewnego.

Nowelizacja ustawy wprowadza nowe rozwiązania w tzw. krajowym wyłącznym prawie hodowcy do odmiany, a zatem w relacjach pomiędzy hodowcami i organizacjami hodowców a posiadaczami gruntów rolnych i organizacjami posiadaczy gruntów rolnych. Projektowane zmiany związane są przede wszystkim z opłatami dotyczącymi wykorzystania w gospodarstwie materiału siewnego ze zbioru odmiany chronionej, czyli opłat od rozmnożeń własnych.

Od lat rolnicy wnioskowali o zmianę dość skomplikowanego systemu pobierania opłat. Nowa ustawa przewiduje uelastycznienie zapisów poświęconych zawieraniu umów i pobieraniu opłat od rozmnożeń własnych. W związku z tym, producent materiału siewnego będzie miał możliwość udostępnienia w wyznaczonym przez siebie okresie odmian chronionych w celach marketingowych, a zatem bez konieczności uciszania opłat od własnych rozmnożeń.

Przypomnij sobie najważniejsze zasady stosowania nawozów mineralnych

W projekcie ustawy uwzględniono również wniosek samorządu rolniczego w sprawie możliwości jednorazowego poboru opłat od rozmnożeń własnych przy zakupie kwalifikowanego materiału siewnego, a także zwolniono gospodarzy z obowiązku przekazywania hodowcom lub/i organizacjom hodowców pisemnej informacji o wykorzystaniu materiału ze zbioru. Ważną zmianę stanowi także wykreślenie możliwości przeprowadzenia kontroli przez hodowców u posiadaczy gruntów rolnych.

Ustawa wejdzie w życie po 14 dniach od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Z kraju

Czy orka przedzimowa jest konieczna?

Orka przedzimowa zwana zięblą, jest podstawowym zabiegiem w całokształcie uprawy roli.

Z kraju

Termin siewu – beznakładowy czynnik plonowania rzepaku

O tym, że to początkowa faza wzrostu i rozwoju rzepaku (czyli kiełkowanie i wschody), wpływa na obsadę i późniejszą kondycję roślin nie muszę nikogo przekonywać. Ważne jest ciepło, odpowiednia wilgotność gleby, ale również takie parametry jak długość dnia i nasłonecznienie...

Z kraju

Zasobność gleb w fosfor

Sytuacja z zasobnością naszych gleb w przyswajalny fosfor od wielu lat się nie zmienia i jest bardzo zła. Trudno oczekiwać, aby w najbliższych latach uległa poprawie, a raczej zanosi się na jej pogorszenie.

Z kraju

Szykują się zmiany w systemie dopłat do ubezpieczeń rolniczych

Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi skierowała do drugiego czytania projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.

Z kraju

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Jęczmień
czwartek, 23 Marzec 2017
-0,1%
685
na targowiskach
Nawożenie upraw

Kukurydza na kiszonkę
Równomierne wschody uzyskuje się dopiero w temperaturze 9-10ºC
Krzyżanowice
wtorek, 28 Marzec 2017
przeważnie bezchmurnie
10°C
2°C
min
19°C
max