Newsy

Zboża, Z kraju

Bez większych zmian cen zbóż w skupie. Pszenica paszowa i konsumpcyjna w tej samej cenie

Data16 dni temu Ilość wyświetleń538 wyświetleń

Przełom stycznia i lutego 2017 r. nie przyniósł większych zmian na krajowym rynku zbóż. Duży spadek odnotowano jednak w obrębie pszenicy paszowej, którą tak jak konsumpcyjną średnio w kraju wyceniano na 685 zł/t.

Jak wskazuje analiza danych zebranych w Zintegrowanym Systemie Rolniczej Informacji Rynkowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w okresie od 30 stycznia do 5 lutego 2017 r. zaobserwowano obniżkę cen pięciu gatunków zbóż. Najbardziej zmniejszyła się przeciętna cena zakupu pszenicy paszowej, która uległa redukcji o 22 zł/t do 685 zł/t. Poza tym, o 11 zł/t do 636 zł/t potaniała kukurydza, a o 9 zł/t do 549 zł/t – owies konsumpcyjny. Pozostałymi dwoma gatunkami zbóż, których ceny zmniejszyły się rozpatrywanym czasie były: pszenżyto i jęczmień browarny. Średnie stawki proponowane rolnikom za ziarno tych zbóż spadły o 6 zł/t do odpowiednio: 613 zł/t (pszenżyto) i 681 zł/t (jęczmień).

Obserwuj zawsze aktualne notowania cen płodów rolnych

W analizowanym okresie doszło również do zwyżki cen pięciu gatunków zbóż. W przypadku „wzrostów” zmiany były jednak mniej znaczące i sięgnęły 7 zł/t i 5 zł/t w stosunku do jęczmienia paszowego (do 632 zł/t) i pszenicy konsumpcyjnej (do 685 zł/t), a także 4 zł/t – w odniesieniu do jęczmienia konsumpcyjnego (do 599 zł/t). Symbolicznie – o 1 zł/t – podrożało żyto, które w zależności od rodzaju wyceniono na: 565 zł/t (konsumpcyjne) i 559 zł/t (paszowe).

W 5. tygodniu 2017 roku nie zmieniły się ceny oferowane za jęczmień paszowy. W związku z tym, tak jak przed tygodniem zboże to średnio w kraju kosztowało 535 zł/t.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Zboża

Kompleksowe nawożenie jęczmienia ozimego

Pomimo tego, że wiedza dotycząca bilansowania nawożenia mineralnego, jest powszechnie znana i szeroko upowszechniona, to błędy w tym zakresie nie należą do rzadkości. Na poziom plonowania oraz jakość jęczmienia ozimego wpływa wiele czynników

Zboża

Omacnica prosowianka rozpoczyna żerowanie

Omacnica prosowianka to niewielki motyl, który w Polsce po raz pierwszy został zanotowany w województwie lubelskim w latach 20. XX wieku.

Zboża

Trzecia dawka azotu - pszenica ozima

Nawożenie azotem to zagadnienie złożone. Powinno być tak zaplanowane, aby rośliny miały ten składnik do dyspozycji w odpowiedniej ilości, w każdej fazie rozwojowej. Brak azotu oznacza redukcję plonu, a także spadek jego jakości technologicznej.

Zboża

Staranna agrotechnika i racjonalne nawożenie – podstawa w uprawie jęczmienia ozimego

Przed nami siewy zbóż, spośród których jako pierwszy wysiewany jest jęczmień ozimy. Gatunek ten odznacza się znacznym potencjałem plonowania, przy czym, aby w pełni mógł być on wykorzystany, jęczmień musi być racjonalnie nawożony. Co zrobić aby osiągnąć sukces w uprawie tej rośliny?

Zboża

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Owies
czwartek, 23 Luty 2017
+0,8%
587
na targowiskach
Nawożenie upraw

Kukurydza na ziarno
Mając bardzo głęboki i silnie rozwinięty system korzeniowy
Bielsko-Biała
niedziela, 26 Luty 2017
umiarkowane zachmurzenie
3°C
0°C
min
7°C
max