Newsy

Zboża, Z kraju

Bez większych zmian cen zbóż w skupie. Pszenica paszowa i konsumpcyjna w tej samej cenie

Data2017-02-10 Ilość wyświetleń595 wyświetleń

Przełom stycznia i lutego 2017 r. nie przyniósł większych zmian na krajowym rynku zbóż. Duży spadek odnotowano jednak w obrębie pszenicy paszowej, którą tak jak konsumpcyjną średnio w kraju wyceniano na 685 zł/t.

Jak wskazuje analiza danych zebranych w Zintegrowanym Systemie Rolniczej Informacji Rynkowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w okresie od 30 stycznia do 5 lutego 2017 r. zaobserwowano obniżkę cen pięciu gatunków zbóż. Najbardziej zmniejszyła się przeciętna cena zakupu pszenicy paszowej, która uległa redukcji o 22 zł/t do 685 zł/t. Poza tym, o 11 zł/t do 636 zł/t potaniała kukurydza, a o 9 zł/t do 549 zł/t – owies konsumpcyjny. Pozostałymi dwoma gatunkami zbóż, których ceny zmniejszyły się rozpatrywanym czasie były: pszenżyto i jęczmień browarny. Średnie stawki proponowane rolnikom za ziarno tych zbóż spadły o 6 zł/t do odpowiednio: 613 zł/t (pszenżyto) i 681 zł/t (jęczmień).

Obserwuj zawsze aktualne notowania cen płodów rolnych

W analizowanym okresie doszło również do zwyżki cen pięciu gatunków zbóż. W przypadku „wzrostów” zmiany były jednak mniej znaczące i sięgnęły 7 zł/t i 5 zł/t w stosunku do jęczmienia paszowego (do 632 zł/t) i pszenicy konsumpcyjnej (do 685 zł/t), a także 4 zł/t – w odniesieniu do jęczmienia konsumpcyjnego (do 599 zł/t). Symbolicznie – o 1 zł/t – podrożało żyto, które w zależności od rodzaju wyceniono na: 565 zł/t (konsumpcyjne) i 559 zł/t (paszowe).

W 5. tygodniu 2017 roku nie zmieniły się ceny oferowane za jęczmień paszowy. W związku z tym, tak jak przed tygodniem zboże to średnio w kraju kosztowało 535 zł/t.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Zboża

Rzepak – roślina o niskiej mrozoodporności

Zima to trudny okres dla rzepaku. Choć gatunek ten jest chętnie uprawiany w wielu gospodarstwach, to należy pamiętać, ze czynnikiem działającym na niekorzyść wysokości i stabilności plonów rzepaku jest jego wysoka wrażliwość na warunki termiczne.

Zboża

Plantacjom zbóż zagrażają choroby podstawy źdźbła i korzeni

W trakcie planowania wiosennej ochrony plantacji zbóż nie należy zapominać o chorobach podstawy źdźbła i korzeni, które należy ograniczać już w zabiegu T1.

Zboża

Prognoza cen produktów rolnych

Agencja Rynku Rolnego podała prognozę cen rynkowych najważniejszych produktów rolnych opracowaną 24 czerwca przez zespół ekspertów powołany przez prezesa ARR

Zboża

Nawożenie pogłówne buraków cukrowych

Buraki cukrowe nawozi się pogłównie azotem w formie stałej lub w formie oprysków dolistnych wodnym roztworem mocznika. Standardowym zabiegiem stało się dokarmianie dolistne nawozami mikroelementowymi zawierającymi przede wszystkim bor.

Zboża

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Pszenica
czwartek, 23 Marzec 2017
+0,9%
737
na targowiskach
Nawożenie upraw

Gryka
Ze względu na wartość nasion i łuski, gryka jest bardzo cenną rośliną uprawną
Czerniewice
wtorek, 28 Marzec 2017
przeważnie bezchmurnie
10°C
3°C
min
17°C
max