Newsy

Zboża, Unia Europejska

Ceny polskiej pszenicy powyżej unijnej średniej

Data10 dni temu Ilość wyświetleń378 wyświetleń

Na początku kwietnia 2017 r. średnia cena pszenicy w Unii Europejskiej oscylowała w granicy 160 euro/t. W tym samym czasie przeciętne stawki proponowane rolnikom w Polsce były o kilka euro wyższe.

Jak wynika z danych zebranych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Zintegrowanym Systemie Rolniczej Informacji Rynkowej, w dniu 2 kwietnia br. średnia unijna cena pszenicy konsumpcyjnej wyniosła 159,9 euro/t. W przypadku pszenicy paszowej jej wycena była o 0,5 euro/t większa i ukształtowała się na poziomie 160,4 euro/t. W przeliczeniu na złotówki zboża te kosztowały odpowiednio: 678 zł/t i 680 zł/t.

W analogicznym okresie za pszenicę konsumpcyjną w Polsce płacono przeciętnie 161,7 euro/t, a za paszową – 166,8 euro/t, tj. odpowiednio: 686 zł/t i 707 zł/t. Krajowe ceny tych zbóż były zatem o 1,1% (pszenica konsumpcyjna) i 4% (pszenica paszowa) wyższe wobec unijnych średnich.

\W skali UE najwyższe ceny zakupu pszenicy konsumpcyjnej odnotowano we Włoszech, Wielkiej Brytanii i Belgii. W pierwszym ze wspomnianych krajów za ziarno tego gatunku można było otrzymać 183,5 euro/t, a zatem 778 zł/t, podczas gdy w dwóch kolejnych ceny oscylowały w okolicy 177 euro/t, tj. 750 zł/t. Zdecydowanie najniższe stawki obowiązywały natomiast na Słowacji – 138,7 euro/t (tj. 588 zł/t), a także w Chorwacji – 145,2 euro/t (616 zł/t) i Austrii – 147 euro/t (623 zł/t).

Dowiedz się więcej o przytulinie czepnej - groźnym konkurencie zbóż

Jeśli chodzi o pszenicę paszową, to wyraźnie najwięcej za to zboże płacono farmerom w Irlandii – 178 euro/t (755 zł/t), a najmniej – w Rumunii – 138,6 euro/t (588 zł/t).

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Zboża

Nawożenie jesienne jest zawsze efektywne

Dr inż. Adam Grześkowiak z Grupy Azoty Zakładów Chemicznych „POLICE” S.A. o efektywności jesiennego nawożenia, taktyce, dawkach oraz o konieczności analizowania cen poszczególnych składników pokarmowych w nawozie.

Zboża

Stymulatory wzrostu roślin – w łagodzeniu skutków stresu i uszkodzeń roślin

Niska temperatura występująca w ostatnich dniach kwietnia i na początku maja na terenie naszego kraju oraz duże, często sięgające

Zboża

Późny siew pszenicy … na co zwrócić uwagę?

Siew pszenicy w opóźnionym terminie to w wielu przypadkach konieczność…Co zrobić, aby ograniczyć do minimum straty i zachować potencjał plonotwórczy rośliny?

Zboża

Susza – nierównomierne wschody ozimin

Okres późnego lata i jesieni to czas zbioru roślin i kolejnych zasiewów. W chwili obecnej sezon wegetacyjny 2014/2015 mamy praktycznie za sobą. Przed nami kolejny, czy będzie lepszy?

Zboża

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Owies
czwartek, 20 Kwiecień 2017
-0,9%
621
na targowiskach
Nawożenie upraw

Pszenica jara
Lepiej znosi chłody niż nadmierne temperatury, zwłaszcza w fazie strzelania w źdźbło
Wydminy
czwartek, 27 Kwiecień 2017
umiarkowane zachmurzenie
6°C
2°C
min
11°C
max