Newsy

Zboża, Z kraju

Choć deszczowa aura utrudniała wykonywanie prac polowych, to pogoda na ogół sprzyjała zasiewom ozimych

Data2017-01-04 Ilość wyświetleń509 wyświetleń

W ocenie Głównego Urzędu Statystycznego, warunki agrometeorologiczne jesienią 2016 generalnie sprzyjały zasiewom i wegetacji zbóż ozimych.

We wrześniu 2016 r. pogoda była dość ciepła i raczej bezdeszczowa. Pomimo, iż stwarzało to dobre warunki dla zbioru upraw, to niekorzystnie odbijało się na uwilgotnieniu wierzchniej warstwy gleby. Na wielu gospodarstwach wrzesień upłynął pod znakiem zbioru kukurydzy na zielonkę oraz wykopków ziemniaków. Poza tym, pod koniec miesiąca ruszył zbiór buraków cukrowych i kukurydzy na ziarno.

W minionym roku zasiewy żyta i pszenżyta rozpoczęto w pierwszej dekadzie września. W połowie tego miesiąca przystąpiono natomiast do siewów pszenicy ozimej. Początkowo warunki wilgotnościowe nie były sprzyjające dla kiełkowania ziarna i wschodu roślin.

Sytuacja zmieniła się w październiku, kiedy to częste, a wielu miejscach nawet obfite, opady deszczu znacząco poprawiły stan uwilgotnienia wierzchniej warstwy gleby, co miało bardzo korzystny wpływ na wschody ozimin. W drugiej dekadzie października na dobre zakończono  siewy żyta i pszenżyta. Z kolei na początku trzeciej dekady ukończono siewy pszenicy ozimej. Pod koniec października odnotowano krzewienie się ozimin, wysianych we wrześniu. Zdaniem rzeczoznawców GUS, w październiku 2016 r. stan upraw ozimych był lepszy niż w poprzednim roku.


W listopadzie warunki pogodowe oceniono jako korzystne dla rolnictwa. Dodatnia temperatura powietrza, która utrzymywała się w większości regionów, stwarzała dobre, jak na tą porę roku, warunki dla wegetacji roślin. W związku z tym, niemal wszystkie oziminy, które zostały wysiane w optymalnych terminach agrotechnicznych rozpoczęły proces krzewienia się. Dobowe wahania temperatury wspomagały natomiast hartowanie się roślin.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Zboża

Odmiany pszenicy jarej zalecane do uprawy

Przed nami wiosenne siewy zbóż jarych. Choć w kalendarzu jeszcze zima, to już dziś warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniej odmiany.

Zboża

Wykorzystaj puste ściernisko

Po zbiorze zbóż należy natychmiast wykonać uprawę pożniwną. W sytuacji, gdy na danym polu planuje się uprawiać rośliny jare, warto też wysiać międzyplony ścierniskowe, nazywane wcześniej poplonami.

Zboża

Prognoza cen produktów rolnych

Agencja Rynku Rolnego podała prognozę cen rynkowych najważniejszych produktów rolnych opracowaną 24 czerwca przez zespół ekspertów powołany przez prezesa ARR

Zboża

Wysokie plony są możliwe, czyli co wpływa na plon nasion?

Rzepak jest rośliną, której potencjał plonowania jest znacznie wyższy, niż plony uzyskiwane na polach. Uprawiając rzepak wciąż się uczymy, ale od rolnika w 70% zależy: czy potrafi wykorzystać możliwości plonotwórcze rzepaku, ponieważ plony roślin uprawnych w 30% zależą od przebiegu pogody.

Zboża

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Kukurydza
czwartek, 23 Luty 2017
+1,3%
814
na targowiskach
Nawożenie upraw

Pszenica jara
Lepiej znosi chłody niż nadmierne temperatury, zwłaszcza w fazie strzelania w źdźbło
Szepietowo
poniedziałek, 27 Luty 2017
umiarkowane zachmurzenie
7°C
3°C
min
11°C
max