Newsy

Zboża, Ze świata

Co będzie mieć wpływ na światowe ceny zbóż?

Data19 dni temu Ilość wyświetleń507 wyświetleń

Sezon 2016/2017 powinien być komfortowy pod względem bilansu zbóż na świecie. W ocenie analityków, zapasy końcowe zbóż ulegną zwyżce, a ceny powinny w dalszym ciągu kształtować się na relatywnie niskim poziomie. Przyjrzyjmy się czynnikom, które mogą determinować wielkość cen zbóż na świecie w najbliższych miesiącach.

Jednym z fundamentalnych czynników mającym wpływ na poziom cen zbóż, jest ich podaż na globalnym rynku. W bieżącym sezonie światowy bilans zbożowy ponownie ma być komfortowy. W skali świata możemy mówić o urodzaju zbóż, gdyż globalne zbiory przewiduje się na rekordowe 2 548 mln ton. Całkowita podaż zbóż w sezonie 2016/2017 ma natomiast przekroczyć 3 150 mln ton.
 
W bieżącym sezonie dynamika wzrostu zbiorów zbóż powinna być wyższa od dynamiki wzrostu ich zużycia, co bezpośrednio przełoży się na zwiększenie się (już wysokich) zapasów. Według prognoz USDA, globalne zapasy końcowe zbóż wzrosną do 621 mln ton. Wysoki poziom rezerw zbożowych stanowi doskonałe zabezpieczenie dla ewentualnych mniejszych zbiorów w kolejnym sezonie. Wydaje się, że jakiekolwiek zawirowania na rynku powinny być w dłuższej perspektywie skutecznie łagodzone.

Kondycję zasiewów ozimin na półkuli północnej ocenia się raczej jako dobrą, choć warto pamiętać o problemach, które pojawiły się na Ukrainie, gdze najpierw susza, a potem ulewne deszcze utrudniły zasiewy zbóż. Ponadto, w okresie jesieni temperatury w tym kraju spadły poniżej średniej długoletniej, co źle odbiło się na kiełkowaniu pszenicy.

Dla rynku kukurydzy (głównie giełdowego) istotną kwestię stanowią wyniki dotyczące produkcji bioetanolu. Duża podaż ziarna w USA powoduje, że ewentualne spowolnienie produkcji etanolu stanowi czynnik pro-wzrostowy. Obecnie prognozuje się, że produkcja tego surowca powinna utrzymywać się na dość wysokim poziomie, generalnie wyższym niż w ubiegłym roku.
 
Poznaj naszych ekspertów, zadaj im pytanie dotyczące nawożenia Twoich upraw

Ważną informacją dla rynku są doniesienia dotyczące handlu zbożami na świecie. W sezonie 2016/2017 konkurencja na rynku eksporterów dalej powinna być ostra, a ważnym graczem będą kraje z basenu Morza Czarnego.
 
W ostatnim czasie na znaczeniu zyskują zawirowania kursowe. Drożejący dolar amerykański skutecznie obniża konkurencjoność eksporterów surowców rolnych z tego kraju. Słabsze euro sprzyja natomiast eksportowi z Unii Europejskiej. Z kolei niskie kursy waluty rosyjskiej i ukraińskiej stanowią dodatkowe (poza wysokimi zbiorami) wsparcie dla eksporterów z tych krajów.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Zboża

Czas na ograniczanie fuzariozy kłosów

Początek kwitnienia (faza BBCH 59/61) to odpowiedni czas na wykonanie zabiegu zabezpieczającego kłos przed fuzariozą kłosów. Podczas tego zabiegu ograniczamy także septoriozę plew oraz czerń zbóż.

Zboża

Racjonalne nawożenie zbóż

Sukces w uprawie zbóż warunkowany jest przede wszystkim uzyskaniem wysokiego plonu o dobrych parametrach jakościowych, przy jednoczesnym uzyskaniu dobrej ceny za ziarno w punkcie skupu.

Zboża

Stan pszenicy ozimej z siewów opóźnionych budzi zastrzeżenia

Wielu z nas zastanawia się, jak przezimują oziminy i co przyniosą kolejne miesiące? Zagrożone są szczególnie plantacje pszenic, które na skutek niesprzyjających

Zboża

Czy obecnie występujące mrozy zagrażają oziminom?

O tym, że pogoda zmienną jest mogliśmy przekonać się w ciągu ostatniego tygodnia, z łagodnej jesiennej aury, zrobiła się mroźna zima.

Zboża

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Owies
czwartek, 19 Styczeń 2017
-0,5%
561
na targowiskach
Nawożenie upraw

Rzepak ozimy
Prawidłowy rozwój rośliny jesienią decyduje o możliwościach jej plonowania
Sienno
wtorek, 24 Styczeń 2017
pochmurno
-6°C
-9°C
min
-2°C
max