Newsy

Zboża, Unia Europejska

Copa Cogeca o unijnej produkcji zbóż i oleistych w 2017 r.

Data13 dni temu Ilość wyświetleń309 wyświetleń
Z najnowszych danych opublikowanych przez organizację zrzeszającą unijnych rolników i spółdzielnie rolnicze (Copa Cogeca) wynika, że w bieżącym roku w Unii Europejskiej wzrośnie produkcja zbóż i oleistych.

Według Copa Cogeca, średnie zbiory zbóż osiągną poziom o 0,4% wyższy niż rok wcześniej, ale nie przekroczą 300 mln t. Z kolei w obrębie oleistych prognozowana jest 1,6-procentowa zwyżka. W obu przepadkach wzrost podyktowany jest m.in. przez sprzyjające warunki atmosferyczne.
 
W opinii ekspertów Copa Cogeca, produkcja zbóż na terenie krajów Wspólnoty może osiągnąć poziom 298 mln t. Oznacza to, że w skali roku będzie ona wyższa o 1,2 mln t, ale jednocześnie niższa w porównaniu z przeciętną z ostatnich pięciu lat. 
 
Decydujący wpływ na sytuację na unijnym rynku zbóż w wielu regionach Europy miały korzystne warunki agrometeorologiczne. Duże znaczenie wywarły także obfite plony w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Kazachstanie oraz prognozowane zapasy na koniec sezonu, które najprawdopodobniej będą oscylowały na bardzo niskim poziomie. Wpłynie to negatywnie na sektor hodowlany.

Gryka jest bardzo cenną rośliną uprawną. Zobacz jakie wymagania trzeba spełnić, aby osiągnąć jak najwyższą jakość ziaren i łuski
 
W przypadku roślin oleistych zbiory ukształtują się na poziomie o 0,52 mln t wyższym niż w 2016 r. i wyniosą 32,3 mln t.  Jest to poziom wystarczający dla zapewnienia hodowcom zwierząt odpowiedniej ilości paszy białkowej. Jak podkreśla wiceprzewodniczący Copa Cogeca, w bieżącym sezonie rolnicy unijni podjęli decyzję o uprawie większej ilości rzepaku ozimego, co w połączeniu z dobrą pogodą dało wysokie plony i lepszą produkcję.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Zboża

Jak rozpoznać objawy niedoboru składników pokarmowych w kukurydzy?

Niedobór składników pokarmowych może poważnie ograniczać plony. Brak, nawet jednego z pierwiastków zmniejsza dynamikę wzrostu roślin, przyczynia się do ograniczania pobierania innych składników żywieniowych.

Zboża

Jak skutecznie pozbyć się miotły zbożowej

Miotła zbożowa jest najczęściej występującym w uprawach zbóż ozimych chwastem jednoliściennym, szeroko rozpowszechnionym na terenie całego kraju. Gatunek ten nawet przy niewielkim nasileniu może powodować znaczne straty w plonach.

Zboża

„Małe żniwa” – już trwają

Jako pierwsze, skoszone zostały plantacje jęczmienia ozimego założone na glebach lekkich i średnich. Plony uzyskane z tych pól kształtują się w granicach od 40 do 50 dt/ha

Zboża

Miotła zbożowa – problem na wielu polach

Duży udział zbóż w strukturze zasiewów oraz uproszczenia w agrotechnice spowodowały wzrost zachwaszczenia pól.

Zboża

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Kukurydza
czwartek, 20 Lipiec 2017
-1,6%
867
na targowiskach
Nawożenie upraw

Sady
Do rodziny różowatych należą: brzoskwinia, czereśnia, grusza, jabłoń, morela, śliwa i wiśnia
Lubin
sobota, 22 Lipiec 2017
deszcz przelotny
22°C
15°C
min
29°C
max