Newsy

Zboża, Rośliny oleiste, Z kraju

Dobry stan zasiewów rzepaku i zbóż ozimych

Data15 dni temu Ilość wyświetleń416 wyświetleń

W okresie jesiennej wegetacji pogoda generalne sprzyjała uprawie rzepaku i zbóż ozimych, co miało duże znaczenie dla stanu ozimin na wiosnę. Pomimo niedostatku opadów, a także niewystarczającej grubości pokrywy śnieżnej w niektórych regionach, zboża i rzepak wiosną znajdowały się w generalnie niezłej kondycji.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez dr hab. Jerzego Grabińskiego w Rolniczych Zakładach i Stacjach Doświadczalnych Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowego Instytutu Badawczego oraz informacji uzyskanych z zakładów doświadczalnych COBORU, regionalnych przedstawicieli spółek hodowlanych i producentów rolnych, pod koniec marca 2017 r. straty w zasiewach zbóż po okresie zimowym były relatywnie niewielkie. Główną przyczyną ich występowania były miejscowe wymoknięcia. Nie odnotowano natomiast wielu wypadnięć całych plantacji, a te które wystąpiły dotyczyły późno wysianych zbóż. Plantacje te nie poradziły sobie z okresowym niedoborem opadów zaraz po siewie oraz z nadmiarem deszczu w październiku.
 
W ocenie dr hab. Jerzy Grabińskiego, w czasie tegorocznej zimy nie zaobserwowano okresów ociepleń, które spowodowałyby okresowe ruszanie wegetacji. Pola, gdzie rosły rośliny silnie rozkrzewione należały do rzadszych przypadków. Jak wynika z przeprowadzonych analiz, gorzej po zimie wyglądały zboża wysiewane na polach uprawianych bezorkowo, co zdaniem specjalistów wynika z warunków pogodowych w okresie jesieni.
 
W 2017 roku ilość plantacji przeznaczonych do przeorania w skali kraju nie powinna przekroczyć 1%. Z uwagi na niski stopień rozkrzewienia zbóż ozimych zwartość łanów po wykłoszeniu może być jednak niewielka. Korzystnym czynnikiem dla upraw ozimych okazała się być dobra pogoda w okresie ruszania wiosennej wegetacji, która pozwoliła na wczesne rozpoczęcie nawożenia. Zdaniem dr hab. Jerzy Grabińskiego, odpowiednie warunki wilgotnościowe i termiczne mogą poprawić kondycję łanów, co w szczególności może dotyczyć pszenicy ozimej.

Według szacunków, w skali kraju w bieżącym sezonie do przeorania zakwalifikowano ok. 4-5% plantacji rzepaku. Straty w tej uprawie są zatem także stosunkowo niewielkie i przede wszystkim dotyczą plantacji, zmagających się z niedoborami wilgoci jesienią. W województwie wielkopolskim niektóre uprawy ucierpiały na skutek braku okrywy śnieżnej, z kolei w południowej części Polski pojedyncze plantacje zlikwidowano z uwagi na kiłę kapuścianą.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Zboża

Silny wiatr i ulewny deszcz sprzyja wyleganiu zbóż

Upalne dni jakie w ostatnich dniach występują na terenie całego naszego kraju, a także lokalnie występujące burze z silnym wiatrem, ulewnym deszczem, często również gradobiciem zagrażają naszym uprawom.

Zboża

Magnez deficytowy

Trzecim ważnym makroelementem, oprócz fosforu i potasu, jest magnez. Pierwiastek ten bierze udział w wielu procesach życiowych rośliny. Najbardziej znany jest jako składnik chlorofilu.

Zboża

Czy pogoda zagraża oziminom?

Niskie temperatury, jakie w ostatnim czasie utrzymywały się na terenie naszego kraju, mogą stanowić zagrożenie dla ozimin. Czy dotychczas występująca aura mogła im zaszkodzić?

Zboża

Dokarmianie dolistne zbóż ozimych mikroelementami

Zboża ozime można dokarmiać dolistnie nawozami mikroelementowymi od fazy krzewienia do końca fazy kłoszenia. Stosuje się je razem ze środkami ochrony roślin, o ile nie ma tego przeciwwskazań lub łącznie z wodnym roztworem mocznika (np. w nawozie Pulrea®)

Zboża

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Owies
czwartek, 20 Kwiecień 2017
-0,9%
621
na targowiskach
Nawożenie upraw

Rzepak ozimy
Prawidłowy rozwój rośliny jesienią decyduje o możliwościach jej plonowania
Kępice
czwartek, 27 Kwiecień 2017
niewielkie zachmurzenie
4°C
-1°C
min
10°C
max