Newsy

Zboża, Rośliny oleiste, Z kraju

Dobry stan zasiewów rzepaku i zbóż ozimych

Data2017-04-12 Ilość wyświetleń491 wyświetleń
W okresie jesiennej wegetacji pogoda generalne sprzyjała uprawie rzepaku i zbóż ozimych, co miało duże znaczenie dla stanu ozimin na wiosnę. Pomimo niedostatku opadów, a także niewystarczającej grubości pokrywy śnieżnej w niektórych regionach, zboża i rzepak wiosną znajdowały się w generalnie niezłej kondycji.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez dr hab. Jerzego Grabińskiego w Rolniczych Zakładach i Stacjach Doświadczalnych Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowego Instytutu Badawczego oraz informacji uzyskanych z zakładów doświadczalnych COBORU, regionalnych przedstawicieli spółek hodowlanych i producentów rolnych, pod koniec marca 2017 r. straty w zasiewach zbóż po okresie zimowym były relatywnie niewielkie. Główną przyczyną ich występowania były miejscowe wymoknięcia. Nie odnotowano natomiast wielu wypadnięć całych plantacji, a te które wystąpiły dotyczyły późno wysianych zbóż. Plantacje te nie poradziły sobie z okresowym niedoborem opadów zaraz po siewie oraz z nadmiarem deszczu w październiku.
 
W ocenie dr hab. Jerzy Grabińskiego, w czasie tegorocznej zimy nie zaobserwowano okresów ociepleń, które spowodowałyby okresowe ruszanie wegetacji. Pola, gdzie rosły rośliny silnie rozkrzewione należały do rzadszych przypadków. Jak wynika z przeprowadzonych analiz, gorzej po zimie wyglądały zboża wysiewane na polach uprawianych bezorkowo, co zdaniem specjalistów wynika z warunków pogodowych w okresie jesieni.
 
W 2017 roku ilość plantacji przeznaczonych do przeorania w skali kraju nie powinna przekroczyć 1%. Z uwagi na niski stopień rozkrzewienia zbóż ozimych zwartość łanów po wykłoszeniu może być jednak niewielka. Korzystnym czynnikiem dla upraw ozimych okazała się być dobra pogoda w okresie ruszania wiosennej wegetacji, która pozwoliła na wczesne rozpoczęcie nawożenia. Zdaniem dr hab. Jerzy Grabińskiego, odpowiednie warunki wilgotnościowe i termiczne mogą poprawić kondycję łanów, co w szczególności może dotyczyć pszenicy ozimej.

Według szacunków, w skali kraju w bieżącym sezonie do przeorania zakwalifikowano ok. 4-5% plantacji rzepaku. Straty w tej uprawie są zatem także stosunkowo niewielkie i przede wszystkim dotyczą plantacji, zmagających się z niedoborami wilgoci jesienią. W województwie wielkopolskim niektóre uprawy ucierpiały na skutek braku okrywy śnieżnej, z kolei w południowej części Polski pojedyncze plantacje zlikwidowano z uwagi na kiłę kapuścianą.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Nie był pomocny
Był średnio pomocny
Był pomocny
Był bardzo pomocny

Tagi

Ekspert nawozy.eu

Masz pytanie dotyczące tego artykułu? Szukasz porady?

Ilość pytań do ekspertów, które możesz jeszcze zadać w tym miesiącu: 2
*pola wymagane
doradca nawozy.eu

doradca nawozy.eu


Zapytaj eksperta

Porady ekspertów

Zboża

Zabieg T3 ma zapewnić ochronę kłosa

Zabiegi ochrony roślin jakie dotychczas zostały wykonane na plantacjach zbóż, czyli ochrona podstawy źdźbła, ochrona liści, w tym liścia flagowego i podflagowego wpływają na zdrowotność kłosów zbóż.

Zboża

Jakie warunki pogodowe sprzyjają rozwojowi chorób zbóż?

Wzrost temperatury powietrza oraz wysoka wilgotność powietrza i gleby, na co wpływ mają częste opady deszczu, to warunki sprzyjające rozwojowi większości chorób grzybowych zbóż.

Zboża

Dawka jakościowa azotu… Kiedy zastosować?

Zastosowanie dawki jakościowej tzw. na kłos wpływa na plon i zawartość białka w ziarnie. Niezwykle ważny jest tu odpowiedni termin aplikacji nawozu oraz jego dawka.

Zboża

Kukurydza – zadbajmy o dostępność składników pokarmowych!

Kukurydza to gatunek wymagający. Uprawa na glebach lekkich, o nieuregulowanym odczynie oraz uprawa na stanowiskach o niskiej zasobności w potas, a także fosfor i magnez to podstawowy błąd, który niestety często jest popełniany.

Zboża

nawozy.eu polecają

charakterystyka ogólna, wymagania glebowe i pokarmowe, wybór nawozu, pogoda, notowania

 
Owies
czwartek, 22 Czerwiec 2017
+1,6%
632
na targowiskach
Nawożenie upraw

Rośliny jagodowe
Największe wymagania cieplne wykazuje truskawka, mniejsze malina i jeżyna, najmniejsze porzeczki i agrest
Suwałki
sobota, 24 Czerwiec 2017
okresami deszcz
16°C
15°C
min
18°C
max